Lewis Hamilton je v Sočiju dosegel 70. zmago v formuli ena. Več jih ima le legendarni Michael Schumacher (91). Zmage se Britanec ni pretirano veselil. Foto: Reuters
Valtteri Bottas je na štartu zadržal vodilni položaj, ki si ga je priboril v sobotnih kvalifikacijah, a je moral v drugi polovici dirke Hamiltona spustiti predse. Foto: Reuters
Sebastian Vettel ni bil dovolj hiter, da bi ogrozil mercedesa. Foto: Reuters
Max Verstappen je bil z naskokom dirkač dneva v Sočiju. Vodil je večino ruske preizkušnje, na koncu se je moral zadovoljiti s petim mestom. Foto: Reuters
Pri Toro Rossu bodo letošnjo dirko v Rusiji želeli čim prej pozabiti - njuna dirkača, Pierre Gasly in Brendon Hartley (na fotografiji), sta odstopila že na uvodu dirke. Foto: Reuters
Hamilton povišal prednost pred Vettlom na 50 točk

Dirka na prizorišču olimpijskih iger 2014 je sicer postregla z izjemno vožnjo Maxa Verstappna, ki je rusko preizkušnjo začel z 19. mesta, v uvodnih osmih krogih je nadoknadil 12 mest, čez čas je po postankih tekmecev zapeljal v vodstvo in ga držal do konca 43. kroga, ko je tudi sam moral po svež komplet gum.

Nizozemec, ki je prav v Sočiju praznoval svoj 21. rojstni dan, je na koncu zasedel peto mesto. Z zmago je Hamilton še povečal prednost pred najbližjim zasledovalcem Vettlom v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo v kraljici motošporta – ta zdaj znaša že debelih 50 točk!

Bottas zadržal vodstvo
Ruska preizkušnja se je začela brez incidentov. Bottas je mirno zadržal vodilni položaj, v boju za drugo mesto je Vettel hitro napadel Hamiltona, a je Britanec dobil dvoboj in ga zadržal za seboj. V uvodnih krogih je bil najdejavnejši Verstappen, ki je dirko začel z 19. mesta, ob koncu 6. kroga je bil že šesti in je začel lov na Charlesa Leclerca v sauberju. Tudi ta je razmeroma hitro moral priznati premoč, pred Nizozemcem so bili nato le še štirje najboljši dirkači v skupnem seštevku SP-ja.

Hamilton hitro nadoknadil izgubljeno
Od najboljše četverice je ob koncu 12. kroga prvi v bokse zavil Bottas, krog pozneje Vettel, ob koncu 14. kroga je postanek opravil še Hamilton. Britanec je potegnil krajšo, saj je ob vrnitvi na stezo zapeljal za najbližjega zasledovalca v skupnem seštevku Vettla. Vseeno Ferrarijev dirkač Hamiltona ni mogel več dolgo zadrževati za seboj, 33-letnik iz Stevenagea je s pomočjo sistema DRS hitro stopil zaostanek in ob začetku četrtega zavoja zapeljal pred njegov dirkalnik. Vrstni red po 17 krogih: Räikkönen, Verstappen (oba še brez postanka), Bottas, Hamilton, Vettel.

Po več kot polovici dirke so pri Mercedesu Bottasu po radijski zvezi ukazali, naj predse spusti Hamiltona, kar Fincu niti malo ni bilo všeč, a je Britanca vseeno spustil na drugo mesto.

Max v bokse šele 10 krogov pred koncem
Verstappen je medtem dirkal izjemno, s precej obrabljenimi gumami je držal enakomerno prednost dobrih dveh sekund pred Hamiltonom, po svež komplet gum je vendarle odpeljal ob koncu 43. kroga. Strategija Red Bulla je bila jasna: z novimi gumami je moral 21-letnik, zmagovalec letošnje dirke za VN Avstrije v Spielbergu, v zadnjih desetih krogih dohiteti in tudi prehiteti četrtouvrščenega Räikkönena. Razlika ob vrnitvi na stezo je bila dobrih osem sekund, ki je pa slavljencu ni uspelo stopiti. Zadovoljiti se je moral s petim mestom.

Mercedes podaljšal niz zmag v Sočiju
Pri vrhu se do konca dirke ni spremenilo nič – Hamilton je mirno odpeljal proti novi, že 70. zmagi v formuli ena. V Sočiju je od leta 2014, ko so organizirali prvo dirko formule ena, ki šteje za SP, vselej zmagal Mercedesov dirkač – Hamilton je zmagal tretjič, na najvišjo stopničko sta stopila še Nico Rosberg leta 2016 in Bottas lani.