Slovaška se bo na svetovnem prvenstvu potegovala za odličja. Foto: Reuters
Pred 12.426 gledalci v Helsinkih so Finci zaostajali z 2:1, toda dosegli so naslednja zadetka in se prebili v polfinale. Foto: Reuters
V zadnjem od štirih četrtfinalnih obračunov so sogostitelji SP-ja Švedi proti Čehom zaostajali z 1:3, izenačili, toda nato so dobili zadetek 29 sekund pred koncem. Foto: Reuters

Polfinalna para letošnjega svetovnega prvenstva na Finskem in Švedskem sta Češka - Slovaška in Rusija - Finska. Le Rusi so v četrtfinalu brez težav opravili svoje delo (Norveško so premagali s 5:2), medtem ko so bile preostale tri tekme razburljive do konca. Finci so ZDA iz igre za medalje izločili z zadetkom osem sekund pred koncem (3:2), Čehi pa Švede po zadetku 29 sekund pred koncem (4:3).

Kapetan Getzlaf dobil kazen igre
Slovaki, ki so si četrtfinale zagotovili šele na zadnji tekmi predtekmovanja, so proti Kanadi na 3:3 izenačili slabih sedem minut pred koncem. Kanadčanom je medvedjo uslugo naredil kapetan Ryan Getzlaf, ki si je v končnici po grobem naletu prislužil kazen igre. Njegovo izključitev je Handzuš izkoristil že štiri sekunde pozneje.

Že pred 10. minuto Slovaki vodili 2:0
Tekmo so bolje začeli Slovaki, ki so po zadetkih Tomasa Kopeckyja in Miroslava Šatana že po dobrih devetih minutah vodili z 2:0. "Javorjevi listi" so v 17. minuti ujeli priključek z golom Evanderja Kana. Ob številčni premoči je v 27. minuti izenačil Jeff Skinner, ob koncu drugega dela pa je Kanado v vodstvo popeljal Alexandre Burrows.
Za Kanado še tretje leto zapored konec v četrtfinalu
Kanadčani so v predtekmovanju izgubili le eno tekmo. Po podaljšku so jih premagali Američani. V četrtfinalu svetovnega prvenstva so izpadli že tretje leto zapored.

Rusi v zadnji tretjini stopili na plin
Še neporaženi Rusi so upravičili vlogo velikega favorita proti Norvežanom in jih izločili z izidom 5:2. Po dveh tretjinah je bilo izenačeno 2:2, nato pa je Rusija v zadnjih 20 minutah vendarle dokazala svojo vrednost.

Joensuu junak finskega podviga
Gostitelji prvenstva Finci so po drami premagali ZDA s 3:2. Odločilni gol je bil delo četrtega napada. Osem sekund pred koncem je zadetek dosegel Jesse Joensuu, kar je bil njegov drugi gol na tekmi. Zanimivo, da so Finci v predtekmovanju proti Američanom izgubili s 5:0.

Michalek utišal gledalce
Če so Finci v Helsinkih razveselili svoje navijače, pa je bila v Stockholmu ob koncu tekme Švedska - Češka tišina. Nicklas Kronwall je šel v obrambni tretjini premalo odločno na plošček, Milan Michalek mu ga je vzel in 29 sekund pred koncem dosegel odločilni gol.