Teja Oblak
Košarkarice premagale favorizirano Latvijo

Najboljši strelki Slovenije sta bili Sandra Piršič s 13 točkami in 10 skoki ter Nika Barič, ki je dosegla 11 točk.

Za izbranke selektorja Damirja Grgića je to druga zmaga v dveh nastopih, ki jih je z nogo in pol že postavila na Češko, kjer bo julija 2017 zbor najboljših reprezentanc stare celine. Slovenija si lahko teoretično mesto med najboljšimi šestnajstimi evropskimi ekipami zagotovi že čez tri dni - če bo Latvija premagala Litvo, sicer pa konec novembra z zmago doma proti Litvi.

Odlična obramba Slovenk
Slovenke so z borbenostjo in dobro igro navdušile gledalce, svoje tekmice, ki so favoritinje za zmago, saj sodijo med najboljše evropske ekipe in so redne udeleženke največjih tekmovanj, pa spravile v obup.

Slovenke so vse moči usmerile v obrambo. Latvijke so bile popolnoma brez idej v napadu, do odmora so dosegle le 22 točk. Slovenke so imele osem točk prednosti (30:22), v drugem polčasu pa se je razlika vseskozi le še povečevala.

Latvijke zgrešile kar 18 trojk
V 24. minuti so Slovenke povedle že za 15 točk (39:24), dve točki pa sta bili dokončno v žepu sredi zadnje četrtine, ko se je razlika povzpela na 58:41. V zaključku tekme je Slovenija zadržala visoko prednost, ki je lahko ob koncu kvalifikacij pomemben faktor v izenačeni skupini. Latvijke so katastrofalno metale izza črte (1/19).

Grgić: Zmagala je obramba, ne napad
"Naše igralke tvorijo izjemno homogenost. To so pokazale tudi na parketu. Celotna ekipa je skupaj igrala obrambo. Tokrat je zmagala obramba, ne napad. Mi v napadu nismo bili ekstra uspešni, a skoraj neverjetno je, da smo uspeli omejiti reprezentanco z izjemnimi posameznicami na tako malo točk, četudi je bil to tudi naš cilj. Čestitke igralkam," je bil navdušen selektor Grgić.

"Trenerski štab nas je vrhunsko pripravil na tekmo. Po njihovi zaslugi smo v tekmo šle samozavestno in z mislijo, da lahko to tekmo zmagamo, čeprav so bile Latvijke favoritinje tekme. Zelo sem ponosna na celotno ekipo. Naša reprezentanca je takšna, da mora od začetka igrati agresivno, čvrsto, in to skozi vse četrtine. Tokrat je bilo to dovolj za zmago," je dodala Baričeva.
Na evropsko prvenstvo poleg prvega mesta iz devetih skupin vodi še šest najbolje drugouvrščenih. Ob tem, da v skupinah s po štirimi ekipami - teh je šest - za končni vrstni red štejejo le rezultati med prvimi tremi reprezentancami.

Kvalifikacije za EP (Ž), 3. krog:
SLOVENIJA - LATVIJA
69:51 (21:15, 9:7, 20:14, 19:15)
1.000; Piršič 13, Barič 11, Oblak 10, Erkić 9, Abramovič, Lisec in Trebec po 8, Ljubenović 2; Steinberga in Vitola po 12, Jekabsone-Zogota 9, Rozenberga 6, Teilane 4, Basko-Melnbarde in Babkina po 3, Krastina 2.

LITVA                2  0 2  -12   2

Na evropsko prvenstvo, ki bo junija 2017 na Češkem, se uvrsti zmagovalec skupine in šest najboljših drugih.