11. februar 2014 bo z zlatimi ... no, bronastimi črkami vpisan v slovensko olimpijsko zgodovino. Foto: MMC RTV SLO/Reuters

Res je, da sem bila v četrtfinalu malce nezadovoljna, saj nisem vedela, ali smuči tečejo tako, kot morajo. Na srečo so mi serviserji ravno pred finalom zamenjali tekmovalni par, tako da sta v finalu smučki še bolj stekli. Res hvala vsem, ki so mi stali ob strani, družini, trenerjem, serviserjem. Danes moj nečak praznuje 2. rojstni dan in to medaljo posvečam njemu.

Vesna Fabjan
Ingvild Flugstad Oestberg, Maiken Caspersen, Vesna Fabjan
Najboljše šprinterke prostega sloga letošnjih olimpijskih iger (z leve proti desni): Ingvild Flugstad Östberg, Maiken Caspersen Falla in Vesna Fabjan. Foto: STA

Ne bi rekla, da je bilo najtežje na četrtem streljanju. Najtežja sta bila zadnja dva kilometra, ker nekako nisem vedela, kako sem močna, kako močne so ostale tekmovalke. S strelišča sem šla peta in vedela sem, da moram prehiteti še dve odlični tekmovalki, kot sta Soukalova in Dunklee, če se ne motim. Ko sem nekako zavohala to medaljo, sem dala res vse od sebe.

Teja Gregorin
Tora Berger, Darja Domračeva, Teja Gregorin
Najboljši biatlonski trojček z zasledovalne tekme (z leve proti desni): Tora Berger, Darja Domračeva in Teja Gregorin. Foto: STA
Gregorinova zgrešila šesti strel

Vse skupaj se je v torek začelo z Vesno Fabjan, ki je osvojila bronasto kolajno v šprintu v prosti tehniki. Olimpijska prvakinja je postala Norvežanka Maiken Caspersen Falla, za nekaj milimetrov pa je srebro osvojila njena rojakinja Ingvild Flugstad Österberg.

Toda s tem se slovenski torkovi vrhunci še niso končali, kmalu je s fantastično predstavo bron osvojila še Teja Gregorin, ki je zasledovalno preizkušnjo začela s 15. mesta in se je v zadnjih kilometrih - potem ko je pri zadnjem streljanju pokrila vse tarče - prebila do tretjega mesta.

Za nekaj milimetrov ob srebro

Fabjanova je že cel dan odlično nastopala. V zelo hitri polfinalni skupini je osvojila drugo mesto, v finale pa sta se po času uvrstili še tretja in četrta tekmovalka. Besničanka, ki je imela letos nemalo težav z boleznimi, je najboljše prihranila za konec. Finalni nastop je opravila brezhibno. Po padcu Marit Björgen, ki je s palico med smučmi nekaj sto metrov pred ciljem končala na nosu, so bile v boju za kolajne v samem zaključku le še tri tekačice. V ciljnem šprintu se je varovanka Marka Gracerja nekaj časa borila celo za olimpijsko zlato, na koncu pa ji je zgolj nekaj milimetrov zmanjkalo do srebra. S tem je 28-letnica precej izboljšala svojo najboljšo uvrstitev z olimpijskih iger - v Vancouvru je bila 23.

Odličje za nečaka
"Nisem hotela nobene stvari prepustiti naključju, šla sem do zadnjega centimetra. Vedela sem, da mora biti fotofiniš tisti 'ta pravi'. Izplačalo se mi je, in ko enkrat v finalu vidiš, da si v igri za medaljo, in veš, da imaš za sabo toliko let in toliko ur treninga, ne popustiš kar tako. Ta medalja mi je bila res cilj," je po tekmi dejala Fabjanova in dodala: "Res hvala vsem, ki so mi stali ob strani, družini, trenerjem, serviserjem. Danes moj nečak praznuje 2. rojstni dan in to medaljo posvečam njemu."

prevod: Skoraj izgubil nadzor nad avtomobilom med navijanjem za Vesno Fabjan. Kakšna junaška predstava za olimpijski bron!

'Turbo pogon' Gregorinove za anale

Le malce pozneje je slovenske športne navdušence v delirij spravila še Teja Gregorin, ki je z izrednim zaključkom zasledovalne tekme slovenskemu biatlonu pritekla (in pristreljala) prvo olimpijsko odličje. V zadnji krog se je pognala kot šesta, potem ko je pri zadnjem streljanju pokrila vse tarče. Gregorinova je kmalu zavohala kolajno, ničesar ni prepustila naključju in se proti cilju pognala na vse ali nič. Iz metra v meter je topila prednost tekmic, na koncu je zaostala le za Belorusinjo Darjo Domračevo in Norvežanko Toro Berger. To je bil za Gregorinovo drugi uspeh na velikih tekmovanjih po srebru na svetovnem prvenstvu leta 2009 v Koreji.

Zadnja kilometra najtežja

"Prvo streljanje se mi je posrečilo, zadela sem vseh pet strelov, in to v zelo hitrem ritmu. S takim streljanjem se da marsikaj pridobiti. Tudi na progi sem se že prvi krog dokaj dobro počutila in mislim, da je šlo že od začetka vse v redu," je po tekmi nasmejana dejala Gregorinova in še izdala: "Najtežja sta bila zadnja dva kilometra, ker nekako nisem vedela, kako sem močna, kako močne so ostale tekmovalke. S strelišča sem šla peta in vedela sem, da moram prehiteti še dve odlični tekmovalki, kot sta Soukalova in Dunklee, če se ne motim. Ko sem nekako zavohala to medaljo, sem dala res vse od sebe."

prevod: 2x tretje mesto na drugi strani doline!! Iskrene čestitke vdržljivim dekletom!!

14 kolajn. Naj se štetje nadaljuje ...

V torek je Slovenija dočakala 13. in 14. kolajno na zimskih olimpijskih igrah ter sedmo in osmo bronasto. Slovenski športniki so sicer že tretjič v enem dnevu osvojili dve olimpijski kolajni. Prej jim je to uspelo na poletnih olimpijskih igrah leta 2000 v Sydneyju, ko so na isti dan olimpijski prvaki postali dvojec Iztok Čop-Luka Špik in Rajmond Debevec, leta 2008 pa je prav tako na poletnih olimpijskih igrah bronasto medaljo osvojil Debevec, do zlata pa je kladivo zalučal Primož Kozmus.

Prosti prevod: To je neverjeten dan za slovensko ekipo v Sočiju - dve bronasti medalji. Naša dežela je resda majhna, a naši športniki imajo velika srca.