Najboljša slovenska plavalka Anja Klinar je v Kazanu dokazala, da se dobro pripravlja na Rio 2016. To bodo že njene četrte olimpijske igre. Foto: www.alesfevzer.com
Gregori Paltrinierio
Gregori Paltrinierio se je veselil zlata na 1500 metrov in evropskega prvaka. Foto: EPA
Michael Phelps
Michael Phelps je izpustil letošnje svetovno prvenstvo, a v Teksasu dokazuje, da bi tam "z lahkoto" osvajal zlate medalje. Foto: Reuters
Ledeckyjeva in Sun najbolj blestela v Kazanu
Paltrinieri slavil ob odsotnosti Suna

27-letna Radovljičanka je plavala odlično, imela celo najhitrejši kravl med vsemi (torej zadnjih 100 metrov), a je vendarle malo zmanjkalo, da bi prvič v karieri nastopila v finalu svetovnega prvenstva. Z izidom 4:38,39 je za 19 stotink zaostala za osmim mestom, ki prinaša nastop v popoldanskem finalu. Če bi plavala državni rekord 4:38,13 (njen dosežek, od katerega danes mineva točno pet let), bi bilo dovolj. Najhitrejša je bila Madžarka Katinka Hosszu s 4:32,78.

Zdaj bo v mislih samo še Rio
"Res škoda za to nesrečno mesto. Očitno mi finale ni usojen, vseeno pa moram biti zadovoljna z izidom. Takoj po nastopu sem vedela, da bo tesno, najbolj pa sem se bala prav tega devetega mesta. A moram ostati pozitivna. Vidim, da sem blizu najboljšim na svetu. Moram dvigniti glavo in gremo naprej na finale olimpijskih iger."

V isti disciplini je bil v moški konkurenci Robert Žbogar 32. s časom 4:25,10. Ker je v tej disciplini na velikem tekmovanju plaval prvič v karieri, je lahko zadovoljen, nenazadnje je postavil tudi osebni rekord. Najboljši čas kvalifikacij je imel Chase Kalisz (4:11,83).

Plavalci se v Slovenijo vračajo v ponedeljek, po krajšem premoru se bodo začeli pripravljati na decembrsko svetovno prvenstvo v kratkih bazenih, ki bo tudi uvodno tekmovanje nove olimpijske sezone. Izjema je Triglavan Peter John Stevens, ki bo v torek in sredo nastopil še na svetovnem pokalu v Moskvi.

Paltrinieri odplaval evropski rekord na 1500 m prosto

Zadnji dan finalni bojev so razdelili še zadnjih osem kompletov medalj. Italijan Gregorio Paltrinieri je ob zmagi na 1500 m prosto dosegel tudi nov evropski rekord (14:39,67). Paltrinieriju je v zaključku lahko sledil le Američan Connor Jaeger, ki pa ni preprečil prvega igranja italijanske himne. Sprva vodilni Kanadčan Ryan Cochrane je imel veliko dela, da je ubranil napad Egipčana Ahmeda Akrama in bronasto medaljo.

Camille Lacourt je bil najboljši na 50 m hrbtno, prepričljiv je bil na 400 m mešano tudi Japonec David Sato, ki je poskrbel za tretje slavje v deželi vzhajajočega sonca. Prav na koncu so olimpijski prvaki iz ZDA z zlatom v mešani štafeti vendarle nekoliko popravili slab vtis moške vrste.

Bronte Campbell najboljša šprinterka prostega sloga
V ženski konkurenci je Avstralka Bronte Campbell zlatu na 100-metrski razdalji dodala še zlato v 50-metrskem šprintu prostega sloga. Švedski je Jennie Johansson na 50 m prsno priplavala tretje zlato in prekinila dominacijo Litovke Rute Meilutyte in Rusinje Julije Jefimove na tej razdalji. Rusinja je bila tokrat tretja, saj jo je prehitela tudi Alia Atkinson iz Jamajke, Litovka je ostala praznih rok.

Na 400 m mešano je še eno zlato osvojila najboljša plavalka zadnjih let Madžarka Katinka Hosszu, Kitajke pa so slavjem v zadnji disciplini prvenstva, mešani štafeti, potrdile prvo mesto v končnem seštevku medalj na prvenstvu v seštevku vseh športov. Švedinje so si na drugem mestu ob srebru s 3:55,25 priplavale še evropski rekord.

Ledeckyjeva glavna zvednica prvenstva
V končnem seštevku medalj so bili v bazenskem plavanju še vedno najboljši Američani pred Kitajci, a predvsem po zaslugi nepremagljive Katie Ledecky, ki je s svetovnim rekordom na 800 metrov v soboto končala svoje nastope. Zlato medaljo je osvojila še na 200, 400 in 1.500 metrov (vse kravl) ter v štafeti 4 x 200 metrov prosto. Na olimpijskih igrah 2016 bodo imeli tudi pomoč v tokrat suspendiranem Michaelu Phelpsu.

Phelps blestel v Teksasu
Ameriški plavalni zvezdnik Phelps je bil na ameriškem prvenstvu v Teksasu dvakrat hitrejši od zmagovalcev v Kazanu. Osemnajstkratni olimpijski prvak je slavil v delfinu tako na 100 (50,45) kot na 200 metrov (1:52,94), obakrat z najboljšima časoma sezone.