Jure Natek je bil z Mariem Šoštaričem najučinkovitejši strelec v slovenski reprezentanci. Oba rokometaša sta dosegla po štiri zadetke. Med strelce se je sicer vpisalo kar 13 Slovencev. Foto: www.alesfevzer.com

Zame je bil to krstni nastop, pa tudi moji fantje so imeli v podzavesti, da si lahko z današnjo zmago v Prešovu izborijo nastop na Poljskem. Prepričan sem, da bi Slovenija slavila tudi v primeru, če bi jo vodil Boris Denić, morda bi bila njena zmaga v tem primeru še bolj prepričljiva. Če sem iskren, o Slovakih nismo razmišljali, gradimo nekakšno 'večjo hišo' in gledamo v prihodnost. Pred današnjo tekmo sem si ogledal nekaj posnetkov slovaške reprezentance, a svoje ekipe zavoljo razlike v kakovosti nisem hotel obremenjevati z njo, pa tudi nisem tip trenerja, ki bi se ure in ure ukvarjal z analizo tekmečeve igre. Slovenija ima kakovost, da razmišlja le o sebi, drugi pa naj se ukvarjajo z našo igro.

Veselin Vujović
false
Novi selektor Veselin Vujović v svoji krstni tekmi na slovenski klopi ni mogel računati na Uroša Zormana, Dragana Gajića, Marka Bezjaka, Primoža Prošta, Gorazda Škofa, Jureta Dolenca in Klemena Cehteta. Foto: EPA
Vujović in Natek po tekmi s Slovaki
Slovenci gladko prek slovaške ovire

Slovenija je v mestecu ob ukrajinski meji osvojila tretji par točk. Na dosedanjih petih tekmah v skupini 3 je premagala Slovaško (doma in v gosteh), Latvijo (v gosteh), v obračunih s Švedsko pa je iztržila točko. Ker je Švedska v gosteh odpravila Latvijo (16:33), so se slovenski fantje že uvrstili na evropsko prvenstvo, ki bo prihodnje leto med 17. in 31. januarjem na Poljskem.

Varovanci Veselina Vujovića, ki je kot novi selektor prvič vodil izbrano vrsto Slovenije, so bili občutno boljši nasprotnik, odlično so igrali v napadu, čvrsto v obrambi, zelo hitro je bilo jasno, da se bodo morali Slovaki za morebiten uspeh pošteno potruditi. Vseeno Slovenci niso popuščali, vodili so že za 7 zadetkov (17:24), najučinkovitejša sta bila Jure Natek in Mario Šoštarič (oba sta bila natančna po štirikrat).

Slovaki brez odgovora na slovensko obrambo
Vujovićev "slovaški kader" - v uvodno je uvrstil vratarja Matevža Skoka, na krilnih položajih Gašperja Marguča in Luko Žvižeja, krožnega napadalca Miho Žvižeja ter Davida Miklavčiča, Deana Bombača in Boruta Mačkovška na zunanjih položajih - je gostiteljem prepustil le uvodno vodstvo, vse drugo je bilo v znamenju slovenskih rokometašev. Začetna obramba 6-0 - v njej je Bombača menjal Vid Poteko - je bila v uvodu prezahtevna ovira za gostitelje, v prvih petnajstih minutah je prejela le tri gole, prav vse pa je prispeval domači orjak Oliver Rabek. Slovenija je v napadu prikazala preudarno igro, nevarna je bila z vseh položajev, po pičlih enajstih minutah si je priigrala štiri gole prednosti (6:2). Hitro vodstvo jo je kar malce uspavalo, obramba ni bila več tako trdna, igra v napadu manj pretočna, vse te slovenske hibe pa so Slovaki izkoristili in se - ob izključitvi Mihe Žvižeja - v 19. minuti približali na gol zaostanka (8:9).

A Slovencev - v prvem polčasu sta na klopi obtičala le Aljoša Rezar in Miha Zarabec, v drugem sta oba dobila priložnost - ni zajela panika, navkljub številnim nihanjem v svoji igri so v 24. minuti znova povedli z 11:7, na odmor pa odšli s prednostjo treh golov (13:10).

Slovenci gostitelje držali na varni razdalji
Vujovićevi varovanci so imeli v drugi polovici tekme vse niti igre v svojih rokah, gostitelju niso prepustili niti najmanjših možnosti za preobrat. Slovaška je v uvodu še nekako kljubovala Sloveniji in skušala tekmo narediti bolj negotovo, a bolj se je tekma bližala koncu, manj ji je bila konkurenčna. Vujović je dokaj enakovredno porazdelil minutažo med svojimi izbranci, ti pa so si v 44. minuti priigrali prednost petih golov (21:16). V zadnji četrtini tekme so jo neprestano postopoma plemenitili, največ pa so vodili za sedem golov. Slovenija je tako v dosedanjih devetih medsebojnih dvobojih dosegla šesto zmago, v svoji statistiki pa ima še neodločeni izid in dva poraza proti Slovaški.

Izjave po tekmi:

Slovenski reprezentant Miha Zarabec: "Moram reči, da sem bil malo napet, ko sem čakal na to priložnost. Če ne bi vstopil v igro, bi bil vseeno izredno zadovoljen, ker sem lahko zraven. Mislim, da se imam še veliko naučiti in reprezentanca je pravo okolje za kaj takega, saj se lahko tu veliko naučim. Nov sistem igre nam leži, igramo veliko lepše in hitreje, užitek nas je gledati. Čaka pa nas še veliko dela, moramo odpraviti še veliko stvari, tako v obrambi kot v napadu. Ko bomo to sestavili košček po košček, bo slika kar lepa, in sam se že veselim prihodnjih tekem."

Slovenski reprezentant Luka Žvižej: "Na tej tekmi smo imeli več ciljev, mislim, da smo večino izpolnili. Imeli smo nadzor nad igro, zmaga ni bila vprašljiva. Prikazali smo dobro igro v obrambi in dokaj v redu v napadu, najbolj pomembno je, da smo tekmo zanesljivo dobili, pokazali dobre stvari. Bilo je tudi nekaj tistih, ki jih moramo še popraviti, na kar smo bili opozorjeni. V celoti gledano se je treba čim prej spočiti, vrniti domov in se pripraviti za Latvijce, s to tekmo pa smo lahko zadovoljni."

Selektor Slovenije Veselin Vujović: "Zame je bil to krstni nastop, pa tudi moji fantje so imeli v podzavesti, da si lahko z današnjo zmago v Prešovu izborijo nastop na Poljskem. Prepričan sem, da bi Slovenija slavila zmago tudi v primeru, če bi jo vodil Boris Denić, morda bi bila njena zmaga v tem primeru še bolj prepričljiva. Če sem iskren, o Slovakih nismo razmišljali, gradimo nekakšno 'večjo hišo' in gledamo v prihodnost. Pred današnjo tekmo sem si ogledal nekaj posnetkov slovaške reprezentance, a svoje ekipe zavoljo razlike v kakovosti nisem hotel obremenjevati z njo, pa tudi nisem tip trenerja, ki bi se ure in ure ukvarjal z analizo tekmečeve igre. Slovenija ima kakovost, da razmišlja le o sebi, drugi pa naj se ukvarjajo z našo igro."

Kvalifikacije za EP, Prešov

SLOVAŠKA - SLOVENIJA
20:26 (10:13)
1.000; Rabek 7, T. Urban 5 (3), L. Urban, Antl (2) po 2, Kopčo, Volentics, Petro in Duriš po 1; Natek in Šoštarič po 4, L. Žvižej (1) in Mačkovšek po 3, Miklavčič, Skube, Marguč in Zarabec po 2, M. Žvižej, Gaber, Kavtičnik in Cingesar po 1.

ŠVEDSKA - SLOVAŠKA

Vrstni red: Švedska 9, Slovenija 7, Latvija 4, Slovaška 0.

Na evropsko prvenstvo, ki bo januarja 2016 na Poljskem, se uvrstita prvouvrščeni ekipi.