Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu
Evropsko prvenstvo v gimnastiki: finali po orodjih

Pogosta vprašanja



VOLILNI ABC

1. Kdaj bodo volitve?

Predčasne volitve v Državni zbor RS bodo 13. julija 2014.

2. Kdo lahko voli?

Voli lahko vsak slovenski državljan, ki je na dan glasovanja dopolnil 18 let, pod pogojem, da mu ni bila zaradi duševne bolezni, zaostalosti ali prizadetosti popolnoma odvzeta poslovna sposobnost ali podaljšana roditeljska pravica staršev ali drugih oseb čez njegovo polnoletnost ter ni sposoben razumeti pomena, namena in učinkov volitev.

Volivci, ki so vpisani v volilni imenik, praviloma glasujejo na volišču v kraju stalnega prebivališča. Okrajne volilne komisije pošljejo volivcem obvestilo o številki in sedežu volišča ter o zaporedni številki, pod katero so vpisani v volilni imenik.

3. Kje in kako volim?

Volivci, ki so vpisani v volilni imenik, praviloma glasujejo na volišču v kraju stalnega prebivališča. Volišča so odprta na dan glasovanja od 7. do 19. ure. Voli se tako, da se obkroži številko pred izbrano listo oz. kandidatom. Vsak volivec ima samo en glas. Izjema od tega je volilna pravica pripadnikov italijanske in madžarske narodne skupnosti, ki imata v državnem zboru vsaka po enega poslanca, zato imajo volivci teh skupnosti dva glasova: glasujejo za predstavnika svoje skupnosti, odločajo pa tudi o drugih poslancih državnega zbora.

4. Kako lahko volim, če sem na dan volitev na dopustu?

Lahko glasujete pred počitnicami: največ pet dni pred volitvami lahko predčasno glasujete, vendar samo v svojem volilnem okraju.

Na počitnicah v Sloveniji zunaj kraja prebivališča: če to napoveste s posebnim obrazcem najmanj tri dni pred volitvami svoji okrajni volilni komisiji, lahko glasujete na enem izmed volišč zunaj svojega okraja. Seznam je objavljen na spletni strani Državne volilne komisije.

Na počitnicah zunaj Slovenije:  udeležbo na volitvah na državno-konzularnih predstavništvih je treba napovedati 30 dni pred dnem volitev. Glasovanje tam poteka na dan glasovanja, in sicer med 9. in 17. uro po krajevnem času.

5. Ali lahko volim po spletu ali elektronski pošti?

Ne, voli se lahko samo osebno na volišču, po pošti ali v primeru bolezni na domu.

6. Kdo in kako lahko glasuje po pošti?

Po pošti lahko glasujejo:

  1. oskrbovanci domov za starejše, ki nimajo stalnega prebivališča v domu;
  2. volivci, ki so na zdravljenju v bolnišnicah ali zdraviliščih;
  3. volivci, ki so na dan glasovanja v zavodu za izvrševanje kazenskih sankcij.

Obvestilo za glasovanje po pošti je treba poslati na okrajno volilno komisijo ali volilno komisijo volilne enote najpozneje deset dni pred dnem glasovanja, torej najpozneje v sredo, 2. 7. 2014, do 24. ure.

7. Kaj, če na dan volitev ne morem na volišče?

Če na dan volitev volivec ne more na volišče, lahko glasuje na domu ali pa na volišču zunaj okraja stalnega prebivališča, vendar mora o tem predhodno obvestiti okrajno volilno komisijo.

8. Kdo in kako lahko glasuje na domu?

Volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik, lahko glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu. To morajo sporočiti okrajni volilni komisiji najpozneje tri dni pred dnem glasovanja z obvestilom, ki ga pošljejo po pošti, po faksu, po e-pošti ali obvestijo po telefonu. Okrajna volilna komisija mora obvestilo prejeti najpozneje v sredo, 9. 7. 2014, do 24. ure.

9. Kdo in kako lahko glasuje na volišču zunaj okraja stalnega prebivališča (volišče "OMNIA")?

Volivec, ki bo na dan glasovanja zunaj kraja stalnega prebivališča in želi glasovati na volišču zunaj svojega okraja stalnega prebivanja, lahko voli na t. i. volišču "OMNIA". Volivec mora svojo namero sporočiti na posebnem obrazcu, ki ga pošlje na okrajno volilno komisijo, na območju katere ima stalno prebivališče po pošti, po faksu ali po e-pošti najpozneje tri dni pred dnem glasovanja.

10. Kje so "OMNIA" volišča?

Najdete jih na spletnem mestu Državne volilne komisije

11. Ali lahko volim, če sem slovenski državljan in živim v tujini?

Da, glasuje se lahko tudi v tujini.

12. Kdo in kako lahko glasuje v tujini?

Pravico do glasovanja imajo tudi volivke in volivci v tujini:

I. volivci, ki imajo stalno prebivališče prijavljeno v Republiki Sloveniji in so torej vpisani v splošni volilni imenik za območje volišča na območju Slovenije, ter so na dan glasovanja začasno v tujini (ZDOMCI) lahko glasujejo na dva načina:

i. na diplomatsko-konzularnem predstavništvu;

ii. po pošti iz tujine.

Svojo namero o glasovanju v tujini morajo volivci sporočiti Državni volilni komisiji na posebnem obrazcu najpozneje 30 dni pred dnevom glasovanja po pošti, po faksu ali po e-pošti.

II. volivci, ki so se izselili iz Republike Slovenije in so vpisani v posebni volilni imenik državljanov Republike Slovenije, ki nimajo stalnega prebivališča na območju Republike Slovenije (IZSELJENCI), lahko izbirajo med:

i. glasovanjem na volišču na diplomatsko-konzularnem predstavništvu;

ii. glasovanjem po pošti;

iii. glasovanjem na posebnem volišču na sedežu okrajne volilne komisije (OMNIA)

13. Ali bom dobil pomoč, če sem slep ali invaliden?

Volivci invalidi lahko glasujejo na volišču, ki je dostopno za invalide, tudi če niso na tem območju vpisani v volilni imenik. To svojo namero morajo sporočiti okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik. Obvestilo morajo poslati najpozneje tri dni pred dnem glasovanja po pošti, faksu ali e-pošti, izjemoma lahko to sporočijo tudi po telefonu.

Če volišče ni dostopno invalidom, lahko volivec invalid glasuje tudi tako, da volilni odbor izvede glasovanje pred zgradbo, v kateri je volišče.

Če volivec zaradi telesne hibe ne more sam izpolniti ali oddati glasovnice, ima pravico s seboj pripeljati osebo, ki mu pri tem pomaga.

Volilni odbori imajo na volišču pripomoček za glasovanje, ki je namenjen slepim in slabovidnim volivcem (šablona) ter z uporabo katerega se tem volivcem olajša glasovanje.

14. Ali je obvezno voliti?

Ne, voliti ni obvezno, to je pravica vsakega državljana.

15. Ali potrebujem obvestilo, ko pridem na volitve?

Ne, obvestilo je informativne narave in ni nujno, da ga volivec prinese s seboj na volišče. Če volivec ni prejel obvestila, potem naj se odpravi na volišče, na katerem glasujejo njegovi družinski člani ali sosedje, oziroma na volišče, ki je najbližje njegovemu prebivališču. Volivec mora imeti obvezno pri sebi osebni dokument, s katerim lahko dokaže svojo istovetnost.

Besedilo je verificirano od Državne volilne komisije.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov