Številka je bila nazadnje tako visoka, da so srečo preizkušali skoraj vsi. Foto: Reuters
Številka je bila nazadnje tako visoka, da so srečo preizkušali skoraj vsi. Foto: Reuters
Loterijska mrzlica v ZDA
Pogost prizor v teh dneh po Ameriki. Foto: EPA
Loterijska mrzlica na drugi strani luže

Po poročanju ameriških medijev so bili lističi vplačani v okrožju Baltimore v državi Maryland, v mestecu Red Bud v Illinoisu, sreča pa je nekoga doletela tudi na severovzhodu zvezne države Kansas, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vsak zmagovalni listič je po pričakovanjih vreden najmanj 213 milijonov dolarjev pred odtegljajem davkov, zmagovalna kombinacija pa je bila 2, 4, 23, 38, 46 in dodatna 23.

ZDA je v preteklih dneh zajela prava loterijska mrzlica. V igri je sodelovalo kar 42 zveznih držav, prestolnica Washington in Ameriški deviški otoki. Čeprav so bile možnosti za prvi dobitek 175 milijonov proti ena, so ljudje kot ponoreli kupovali srečo za en dolar. Veliko več možnosti je bilo torej, da bi nekoga ubil meteorit, kot da se bo kmalu kopal v denarju.
Kilometrske vrste pred kioski po vsej državi - vsako uro so prodali več kot milijon lističev - so bile več kot zgovorne. V igri je bil namreč najvišji znesek v zgodovini ameriške loterije, to pa naj bi bil tudi največji loterijski dobitek v zgodovini.

Mnogi odtegljaji
Res pa je, da je številka o dobitku zavajajoča. Kar 35 odstotkov od vsote namreč poberejo zvezne države za polnjenje svojih proračunov. 15 odstotkov gre za stroške loterije, zvezna vlada na preostanek odmeri 25 odstotkov davka, posamezne zvezne države pa potem še nekaj odstotkov svojega davka.
Če se bo zmagovalec odločil, da dvigne ves denar naenkrat, mu bodo spet odbili določen delež. Celoten preostanek zneska lahko prejme le, če se odloči, da bo dobival denar v 26 letnih obrokih.

Dosedanji rekordni dobitek igre Megamilijoni je bil leta 2007, ko sta si nominalni glavni dobitek 390 milijonov dolarjev razdelila srečnika iz Georgie in New Jerseyja.

Strokovnjaki priporočajo, naj srečni dobitnik ostane čim bolj anonimen, in svetujejo, naj najprej najame ekipo dobrih odvetnikov in finančnih svetovalcev. Na vsakega zmagovalca namreč prežijo razne dobrodelne organizacije, prevaranti in družinski člani, za katere niti ni vedel, da jih ima, ter želijo svoj kos pogače.

Loterijska mrzlica na drugi strani luže