Ugotovitev, da so moški bolj narcistični, velja v vseh starostnih skupinah in generacijah (na simbolični fotografiji 21-letni kanadski popidol Justin Bieber). Foto: EPA
Ugotovitev, da so moški bolj narcistični, velja v vseh starostnih skupinah in generacijah (na simbolični fotografiji 21-letni kanadski popidol Justin Bieber). Foto: EPA

V študiji, objavljeni ta teden, so analizirali podatke, ki so jih v zadnjih treh desetletjih pridobili od več kot 475.000 ljudi.

Ugotovitev, da so moški bolj narcistični, velja v vseh starostnih skupinah in generacijah, so sporočili raziskovalci s fakultete za menedžment Univerze Buffalo. Pri tem so opozorili, da ima narcizem oz. zagledanost vase tako slabe kot tudi dobre strani.

"Narcizem je načeloma povezan z različnimi medosebnimi motnjami, med drugim z nezmožnostjo vzdrževanja zdravih dolgoročnih odnosov, z neetičnim ravnanjem in agresijo," je povedala glavna avtorica raziskave Emily Grijalva. "A hkrati narcizem dokazano krepi samozavest, čustveno stabilnost in nagnjenost k vodenju," je pristavila.

Moški tudi odločnejši in bolj željni moči
Raziskovalci so preučili več kot 355 znanstvenih člankov, disertacij in drugih gradiv, pri tem pa analizirali razlike med spoloma pri več vidikih narcizma, kot so avtoritarnost/vodenje, samozagledanost/ekshibicionizem, občutki upravičenosti do nečesa in izkoriščanje.

Raziskovalci so ugotovili največje razlike med spoloma pri vidiku izkoriščevalskosti oz. občutkov upravičenosti do nečesa, kar namiguje na to, da so moški bolj kot ženske nagnjeni k izkoriščanju drugih in menijo, da so upravičeni do določenih privilegijev.

Dokaj velike razlike so bile opazne tudi pri vidiku avtoritarnosti, kjer moški v primerjavi z ženskami izkazujejo večjo odločnost in željo po moči. Raziskovalci pa niso našli bistvenih razlik med ženskami in moškimi pri ekshibicionizmu, saj da sta oba spola enako nagnjena k samovšečnosti.