Želimo sodelovati pri izboljšanju zdravstvenega sistema. Številni predlogi so bili posredovani po vseh poteh na ministrstvo za zdravje, a nas niso upoštevali. | ||
Zdenka Čebašek-Travnik |
Spremembe v zdravstvenem sistemu so nujne, a oblikovane morajo biti skupaj z zdravništvom, ki najbolje pozna zdravstveni sistem in ve, kako ga izboljšati, so opozorili v zdravniških organizacijah.
Predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin je bil kritičen do tega, da se je na srečanju oz. forumu Koordinacije zdravniških organizacij o pogledih zdravnikov na aktualne težave zdravstva pojavila le predsednica ene stranke, to je Alenka Bratušek. Poleg nje je od politikov na srečanje prišla zgolj še poslanka SD-ja Bojana Muršič.
"Vem, da imajo politiki pred volitvami veliko dela, ker morajo spet 'nategniti' slovenski narod," je izjavil Kuštrin in dodal, da bodo verjetno vsi obljubljali dostopno zdravstvo in univerzalno košarico pravic. "Govorili bodo o javnem zdravstvu, ki je po krivdi sistema nedostopno. Dobro javno zdravstvo imamo predvsem zaradi zaposlenih, ki delajo na etični pogon," je dejal. Po njegovih besedah zdravnikom ni vseeno in ne morejo biti tiho, ker ne morejo biti "politično upogljivi", pač pa so zavezani k napredku medicine in Hipokratu.
Kritičen je bil do vlade, ki opravlja tekoče posle, in ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc. Po njegovem mnenju je sicer naredila nekaj popravkov v sistemu in nekatere škodljive spremembe, kot je denimo omejitev dela zdravnikov pri drugih delodajalcih. Po njegovem mnenju je to strel v koleno glede na to, da je potreb po zdravstvenih storitvah toliko, da jih ne morejo opraviti vsi zdravniki v Sloveniji skupaj.
Reorganizacija in novi obračunski modeli
Predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek-Travnik pa je opozorila, da reorganizacija in novi obračunski modeli ne morejo skrajšati čakalnih vrst. V zbornici pa se sprašujejo, kako naj zdravniki z manj delovnimi urami opravijo več storitev, da bi skrajšali čakalne dobe. Javni zavodi namreč ne dobijo dodatnega denarja za dodatne storitve, delo pri drugih delodajalcih pa se prepoveduje, je izjavila.
Odkar je predsednica zbornice, politika izriva zdravnike iz odločevalskih procesov, je dejala. "Želimo sodelovati pri izboljšanju zdravstvenega sistema. Številni predlogi so bili posredovani po vseh poteh na ministrstvo za zdravje, a nas niso upoštevali," je opozorila in dodala, da zato tudi pripravljajo ustavno pritožbo na določene zdravstvene zakone. Od prihodnje vlade tako pričakuje, da jih bodo vključili v pripravo zdravstvene zakonodaje.
Opozorila je tudi na povečanje nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zato so poslali ministrstvu predlog, da bi v zakonodajo vključili člen o prepovedi nasilja nad zdravstvenimi delavci, a tudi s tem niso uspeli.
V zdravstveno blagajno dodaten denar Ministrica za finance Mateja Vraničar Erman je koalicijo seznanila, da v zdravstveni blagajni letos pričakujejo dodatna sredstva. Po navedbah zdravstvene ministrice Kolar Celarc bo kapnilo dodatnih 31 milijonov evrov, in sicer zaradi prihrankov v zdravstveni blagajni v prvih mesecih in zaradi višjih prihodkov. . Po besedah ministrice sicer še razmišljajo, kako bi te prihranke in načrtovane prihodke lahko porabili v zdravstvenem sistemu, bodisi za skrajševanje čakalnih dob bodisi za plačilo tistih programov, ki so zdaj okrnjeni. |
Koncesije kot "težka lesena cokla"
Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik pa meni, da so "koncesije težka lesena cokla razvoja slovenskega zdravstva". Po njegovem mnenju bi bilo treba koncesije ukiniti, tako da bi lahko bolnik izbiral izvajalca in bi mu denar tudi sledil. "Možnost izbire je pravica in potreba, ki je najbolj demokratična," je dejal.
Dovnik je proti monopolu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije nad upravljanjem sredstev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Razporejanje sredstev po sistemu splošnega dogovora pa je zanj netransparentno. "Nič, kar je vlada sprejela v tem mandatu, ni spremenilo težav, ki pestijo zdravstveni sistem v zadnjih 25 letih," je še pojasnil in dodal, da ni treba odkrivati tople vode, pač pa pogledati evropske sisteme, ki delujejo, in jih prenesti v Slovenijo.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
...kje piše koliko denarja ste vplačali kot zavarovanci v zavarovalnico v vseh letih, hm?!
...zakaj se ZZZS boji konkurence?
...zakaj ne morem svobodno izbrati boljše zavarovalnice in izvajalca?
Nad ZZZS sem RAZOČARAN!
To nima veze. Gre za zavarovanje, ne za sklad.
Naloga politike je,xda razjislja celostno in za vse. Ali Kustrinu lahko pripisete dobronamernost za vas? Jaz ne! In vem, kaj govorim.
Ti si raje tu pozorno preberi zakaj je zdravstvo v razsulu. Zaradi takšnih stvari:
http://www.publishwall.si/eva.suzana.belca/post/118624/kirurg-erik-brecelj-odgovarja-jansevemu-obozevalcu-alesu-primcu
Nujno potrebujemo Zavarovalnice z jasno ponudbo, kaj dobiš za svoj denar in za ta denar moraš imeti izbiro: javno zdravstvo ali zasebno zdravstvo...doma ali tujini. Ne nazadnje imajo vsi podoben račun za opravljeno storitev, ki ga poravna Zavarovalnica zavarovancu.
Javno zdravstvo mora postati konkurenčno in ne da zavira razvoj in ustvarja zmešnjavo na trgu.
Problem pa vidim v tem, da ima ZZZS na razpolago omejeno količino denarja. Sedaj lahko naredi letni plan, in vsakemu koncesionarju določi, koliko posameznih posegov lahko v letu dni opravi. Na ta način lahko zagotovijo, da bo denarja dovolj do konca leta.
Če koncesije ukinemo - kaj bomo storili, če se bodo s sprostitvijo toliko povečale kapacitete, da bo mesečno opravljenih tretjino več posegov/pregledov kot doslej? Bo ZZZSju septembra zmanjkalo denarja, in bomo iskali dodatne pol milijarde v proračunu?
Na-ši!
Na-ši!
Na-ši!
Čisti socializem.
A veste kako vem, da smo imeli v jugi neprimerno boljše zdravstvo? Ker so ljudje iz okolice še danes živi in smo sedeli z vsemi direktorji in glavnimi komunisti v skupni čakalnici, pri istem vaškem zdravniku. Ne pomnim več kdaj sem videl gospod v našem vakem zdravstvenem domu, še med urgenco mi ni jasno kam jih odpeljejo, naši zdravil pa itak nima nihče v predalu.
Toliko.
A
Saj to je jasno.
Jasno ni koliko sem do sedaj vplačal in kaj se dogaja z denarjem!
Če plačujem (visoke zneske) za neko storitev in ni dostopna ko je potrebna, potem je vse skupaj brezveze...
...potemtakem želim h konkurenci!
Kaj je tu spornega, razen državni monopol?!
Seveda, kriv je Janez Janša. To sem pa že napisal prejle... v bistvu gre za neko čarovnijo.. podjetja, dajo najcenejšo ponudbo za opremo, razpis dobijo (ker so najugodnejši) potem jim pa JJ spremeni pogoje in na njihov račun nakaže miljone in ko že hočejo denar zapravit, denar izgine na njihove račune v davčnih oazah... evo. Janez je kriv, ker je naiven in verjame v pravljice :)