V predbožičnem času bo na sporedu Moja divja noč režiserja Alexa de la Iglesie, ki velja za film s klasičnim španskim temperamentom. Foto: Liffe
V predbožičnem času bo na sporedu Moja divja noč režiserja Alexa de la Iglesie, ki velja za film s klasičnim španskim temperamentom. Foto: Liffe
Dotik vode
V ospredju filma Dotik vode je Samir, ki je pripravljen storiti vse, da bi se zbližal s francosko učiteljico plavanja Agathe, v katero se je usodno zaljubil. Foto: Liffe

Tako bodo v Cankarjevem domu (CD) nocoj s filmom Moja divja noč režiserja Alexa de la Iglesie zagnali sklop projekcij uspešnic, in sicer bodo tej španski obešenjaški komediji, ki je sklenila letošnji festival, do začetka februarja na sporedu sledili še filmi Dotik vode, Trgovski potnik in 24 tednov.

Lik statista kot simbol življenja
Moja divja noč je film s klasičnim španskim temperamentom, saj gre za divjo kroniko zgod in nezgod ter zarot in zakulisnih iger, ki spremljajo snemanje silvestrske televizijske oddaje. Skozi zgodbo sledimo brezposelnemu protagonistu Joseju, ki postane statist. Režiser je povedal, da lik statista simbolizira življenje, "saj je vsak del glavne zgodbe, vendar vsak ne more biti glavni junak". Moja divja noč bo tako na sporedu CD-ja v predbožičnem času.

Burleska in romantična komedija v enem
Sledile bodo projekcije islandsko-francoske koprodukcije Dotik vode, ki jo podpisuje režiserka Solveig Anspach. V navihani mešanici burleske in romantične komedije se zrcali njen ameriško-islandski rod. V ospredju filma je usodno zaljubljeni Samir, ki je pripravljen storiti vse, da bi se zbližal s francosko učiteljico plavanja Agathe, ki mu je ukradla srce. "Plavalni bazen je izredno demokratičen prostor, ker znaki pripadnosti, naj bo družbene ali verske, izginejo pod tesno prilagajočimi se kopalkami. Poleg tega v njem bitke za oblast potekajo odkrito in v njem slišimo odzvene sodobnega sveta," je o filmu povedala Anspachova.

Velika zmagovalka letošnjega Liffa je bila srbska igralka Mirjana Karanović, ki je z režijskim prvencem Dobra žena prepričala mednarodno žirijo. Nagrado svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev FIPRESCI ter letos prvič podeljeno nagrado mladinske žirije Kinotrip je prejel animirani film brez besed Rdeča želva v režiji Michaela Dudok de Wita. Občinstvo pa je za svojega favorita izbralo film Med morjem in zemljo, ki ga podpisujeta Carlos del Castillo in Manolo Cruz. Festival je letos obiskalo 40 gostov, filmskih ustvarjalcev in članov žirij z vsega sveta.


Film, ki "mojstrsko oriše stanje duha v sodobnem Iranu"

Po izletu na Islandijo bo na sporedu novi film režiserja in scenarista Asgharja Farhadija, dobitnika tujejezičnega oskarja za Ločitev. V filmu Trgovski potnik je iransko realnost pomenljivo prepletel s svobodno priredbo znamenite drame Arthurja Millerja Smrt trgovskega potnika. Trgovski potnik je Šahabu Hoseiniju v Cannesu prinesel nagrado za najboljšo moško vlogo, Farhadi pa je prejel cansko zlato palmo za najboljši scenarij.

Pravica žensk do odločanja o lastnem telesu
Nemški film 24 tednov mlade režiserke Anne Zohre Berrached, ki je na letošnjem Berlinalu prejel nagrado združenja kinematografov, bo sklenil ta štiridelni cikel filmov v CD-ju. Berrachedova se je v njem lotila pereče, tudi v Sloveniji aktualne in vroče tematike splava oziroma pravice žensk do samostojne odločitve. "Družbeno provokativen, a hkrati intimen portret sodobne ženske, ujete v dilemo odločitve o življenju ali smrti še nerojenega bitja," so vsebino filma povzeli v Cankarjevem domu.