Dean Bombač skuša prodreti skozi špansko obrambo. Slovenci so se v drugem polčasu po zaostanku za šest golov (23:17) Špancem približali le na -1 (32:33). Za preobrat je zmanjkalo časa. Foto: EPA

Dober začetek in vodstvo Slovenije z 2:0

Slovenci so pred 7.000 gledalci v Tele2 Areni začeli v standardni postavi Klemen Ferlin, Darko Cingesar, Blaž Janc, Dean Bombač, Blaž Blagotinšek, Jure Dolenec in Borut Mačkovšek. Blagotinšek je dosegel prvi in drugi gol na tekmi za vodstvo 2:0. Španci sprva niso našli rešitev za slovensko obrambo, srečanje je dobro odprl tudi vratar Ferlin.

Sorodna novica Za finale je bila tekma pet minut prekratka

Kodrin z igralcem manj izenačil na 8:8, sledil je padec

Španija je nato izenačila (2:2), a je za novo slovensko vodstvo poskrbel Mačkovšek (3:2). Sledila je izenačena tekma gol za gol. Jorge Maqueda je ob igralcu manj zadel za 5:4, na drugi strani pa je Janc z dvema zaporednima goloma v 13. minuti priigral vodstvo s 6:5. Slovenci so ob igralcu manj izenačili na 8:8 v 18. minuti. Zadel je Tilen Kodrin.

Španija stopnjevala ritem in ušla na +5

A nadaljevanje je pripadlo Špancem, ki so slovenske napake v napadu – zmedla jih je obramba 5-1 – kaznovali s tremi zaporednimi goli za 11:8 v 19. minuti. Slovenski selektor Ljubomir Vranješ je vzel minuto odmora. Po njej je Slovenija znova zapravila napad, Angel Perez Fernandez pa je povišal na 13:9. Slovencem v nadaljevanju ni uspelo ustaviti razigranega španskega napada. Dolenec je po obrambi Ferlina v 28. minuti sicer znižal na 18:15, a sta nato sledila dva španska gola za 20:15 ob odmoru. Izid polčasa je z atraktivnim cepelinom postavil Raul Entrerrios.

Blaž Blagotinšek in Jure Dolenec ustavljata Danija Sarmienta. Španci so v prvem polčasu dosegli preveč lahkih golov. Foto: EPA

Španci držali Slovence na varni razdalji

Slovenija je zapravila uvodni napad drugega polčasa, na drugi strani pa je Aleix Gomez povišal na 21:15. Malo pozneje je prvi slovenski gol dosegel Dolenec. Slovenci so se v 38. minuti z goloma Henigmana in Janca približali na 23:19, a bliže vsaj takrat ni šlo. V 41. minuti je Gomez z golom čez celotno igrišče v prazna vrata zadel za 25:20. Vranješ je vzel minuto odmora.

Slovenija prišla le na -1, dolg zadnji španski napad

Po njej je Bombač znižal na 23:26. V 46. minuti je Ferlina v slovenskih vratih zamenjal Urh Kastelic, v 50. minuti pa je Cingesar znova znižal na -3 (25:28). Zdelo se je, da Slovenci še niso rekli zadnje besede. In res, v 58. minuti je Nejc Cehte Slovenijo približal le na -2. Španski selektor Jordi Ribera je vzel minuto odmora, po kateri pa so se Slovenci še bolj približali, saj je Dolenec dobro minuto pred koncem znižal na 32:33.

Izkušeni Španci so po slabšem začetku prevzeli pobudo. Sredino španskega obrambnega bloka sta držala Gedeon Guardiola in Viran Morros. Foto: EPA

Španci so imeli nato dolg napad, ki ga je z golom za 34:32 13 sekund pred koncem zaključil Alex Dušebajev. Slovenci so pred tem od čeških sodnikov Vaclava Horačka in Jirija Novotnega zaman zahtevali, naj Špancem vzameta žogo ...

Slovenija v soboto ob 18.30 z Norveško za bron

Slovenija bo tako v soboto ob 18.30 z Norveško igrala za tretje mesto oziroma bron, medtem ko se bosta v nedeljskem finalu ob 16.30 za zlato udarili Hrvaška in Španija. Prenos na TV Slovenija 2 in na MMC-ju.

Zadnjih šest minut tekme Slovenija – Španija

Za OI v Berlinu proti Nemčiji in Švedski

Znani pa so tudi tekmeci Slovenije na kvalifikacijskem turnirju za olimpijske igre. Slovenci bodo vozovnico za Tokio lovili med 17. in 19. aprilom na turnirju v Berlinu, kjer bodo njihovi tekmeci gostitelji Nemci, Švedi in še ena afriška reprezentanca; Alžirija ali Angola. Na OI se bosta uvrstili prvouvrščeni reprezentanci.