Ukrajina tako kot Slovenija drugič igra na svetovnem prvenstvu v odbojki. Prvič je med svetovno elito nastopila leta 1998 in osvojila 10. mesto. Foto: EPA

Če začetek izločilnih bojev na svetovnem prvenstvu ni prinesel presenečenj (med osem so se uvrstile reprezentance Slovenije, Italije, ZDA in Poljske), pa verjetno nihče ne bi napovedal, da se bo Ukrajina tako poigrala z Nizozemsko (3:0, nizi na 16, 19 in 18),, ki je v predtekmovanju nanizala zmage nad Iranom, Argentino in Egiptom, blestel pa je predvsem Nimir Abdel-Aziz. Izjemen korektor, najučinkovitejši za zdaj na letošnjem svetovnem prvenstvu (95 točk na štirih tekmah), je zbral le 10 točk. Pri zmagovalcih je Vasilij Tupči (ob 69-% napadalni učinkovitosti dosegel 14 točk. Razmerje v blokih je bilo na koncu kar 12:1.

Slovenija ima po zmagi nad Nemčijo v osmini finala dovolj časa za pripravo na četrtfinale. Foto: www.alesfevzer.com

Ščitkov odlično razigraval ekipo
Prvi niz je na račun boljšega servisa, bloka in precej manjšega števila napak kar na 16 dobila Ukrajina, ki je po vodstvu z 12:5 brez težav ohranjala visoko prednost. V drugem nizu so bolje začeli Nizozemci, toda po njihovem vodstvu s 5:2, 11:8 in 13:11 se je zgodil preobrat. Ukrajinci so z delnim izidom 7:1 povedli z 20:15 in imeli odprto pot do vodstva v nizih z 2:0. Tudi v tretjem nizu je Ukrajina z razpoloženim podajalcem Vitalijem Ščitkovom blestela, po dvojnem bloku hitro prišla do 15. točke (15:9) in tudi do zaključne žoge. Izkoristila je drugo od sedmih zaključnih žog.

Francozi rešili zaključno žogo proti žilavim Japoncem
Ukrajina je dosegla pet asov, od tega Ilija Kovalov tri, Oleh Plotnicki (najboljši server tega prvenstva) in Jurij Semenjuk pa po enega. Slovenci se bodo torej v sredo ob 21. uri v razprodanih Stožicah pomerili z Ukrajino. Če bodo uspešni, se bodo preselil v Katovice in v soboto igrali v polfinalu: možna tekmeca sta Italija ali Francija.

Earvin Ngapeth je naredil precej napak, a v ključnih trenutkih je znova zablestel. Foto: EPA

V Stožicah je bil v ponedeljkovem večeru še en obračun osmine finala, in sicer med Francijo in Japonsko. S 3:2 so zmagali olimpijski pravki, ki so z Earvinom Ngapetom (na zadnji tekmi predtekmovanja proti Kamerunu je počival) na servisu v uvodnem nizu prišlI do prve otipljive prednosti (12:8) in niz dobili na 17. V drugem nizu je bila zgodba obrnjena, saj je bila Japonska razpoložena v napadu, končalo se je 25:21.

V tretjem nizu so Francozi povedli z 11:6, toda tekmeci so izenačili na 16 in končnica niza je bila tesna. Ko je šel japonski servis v mrežo, so imeli Francozi dve zaključni žogi. Japonci so se spet vrnili in z blokom Išikave ustavili Boyerja za izenačenje na 24. Niz se je (na 24) končal z napako Japoncev. Četrti niz je bil do 15. točke precej izenačen, nato pa so Japonci s petimi zaporednimi točkami ušli predaleč.

Pravi triler se je odvijal v odločilnem nizu. Japonci so povedli s 4:1, a so se Francozi zbrali in prišli do preobrata (11:9), Prve zaključne žoge pri 14:13 niso unovčili, nato pa so si jo priigrali tudi Japonci. V ključnih trenutkih se je Ngapeth le zbral in zaključil obračun (18:16).

Kozamernik o Ukrajincih: Niso naivna ekipa