Veselje Japoncev po veliki zmagi nad eno izmed favoritinj prvenstva Nemčijo. Ta je na svetovnih prvenstvih tekmo, na kateri je ob polčasu vodila, izgubila prvič po letu 1978, ko jo je s 3:2 premagala Avstrija. Foto: EPA
Vratar Šuiči Gonda je bil eden izmed japonskih junakov na obračunu z Nemci. Resda je krivil prekršek za najstrožjo kazen, a v nadaljevanju je s svojimi obrambami večkrat rešil svoje soigralce. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Vratar Šuiči Gonda je bil eden izmed japonskih junakov na obračunu z Nemci. Resda je krivil prekršek za najstrožjo kazen, a v nadaljevanju je s svojimi obrambami večkrat rešil svoje soigralce. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Šlo je za tretji obračun omenjenih tekmecev in prvi na svetovnem prvenstvu. Predtem sta se reprezentanci udarili na prijateljskih tekmah. Leta 2004 so Nemci slavili s 3:0, dve leti pozneje se je tekma končala brez zmagovalca (2:2).

Gledalci so lahko pričakovali vsaj en zadetek na tekmi, saj je na zadnjih 50 obračunih svetovnega prvenstva, v katerih je igrala Nemčija, vselej 'padel' vsaj en gol. Nemci so nazadnje tekmo brez zadetkov na svetovnem prvenstvu odigrali davnega leta 1986 proti gostiteljici Mehiki.

In zadetek so nogometni navdušenci dočakali po dobre pol ure igre, ko je bil z bele točke natančen Ilkay Gündogan, a Nemcem v nadaljevanju nikakor ni uspelo doseči še drugega zadetka, s katerim bi najverjetneje potrdili zmago.

Na koncu se jim je to maščevalo. Dva hitra zadetka Japoncev in novo azijsko presenečenje je bilo tu.

Ilkay Gündogan je z bele točke Nemčijo povedel v vodstvo,  vratarja Šuičija Gondo je premagal s strelom po sredini.  Foto: EPA
Ilkay Gündogan je z bele točke Nemčijo povedel v vodstvo, vratarja Šuičija Gondo je premagal s strelom po sredini. Foto: EPA

Gündogan z bele točke izkoristil napako vratarja Gonde
Japonci so se v prvi polovici prvega polčasa dobro zoperstavili štirikratnim svetovnim prvakom, ustvarili so si celo prvo pravo priložnost na tekmi, ko je po hitrem protinapadu zadel Daizen Maeda, a je bil zadetek razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. Japonski napadalec, ki si kruh služi pri Celticu, je bil za pol koraka hitrejši od branilca Antonia Rüdigerja. Prav on je zapravil prvo lepšo priložnost Nemčije, potem ko je po Kimmichovem predložku iz kota žogo z glavo poslal za las mimo leve vratarjeve vratnice. Sledila je nekoliko napadalnejša igra nemškega kolektiva, ki je začel na japonska vrata izvajati vse hujši pritisk, po dobre pol ure igre se jim je pritisk vendarle izplačal. David Raum je v kazenskem prostoru lepo sprejel Kimmichevo podajo, ko ga je vratar Šuiči Gonda z nespretnim posredovanjem podrl na tla.

Glavni sodnik Ivan Barton je takoj pokazal na belo točko, s katere je bil zanesljiv Ilkay Gündogan, ki je sprožil po sredini gola. Globoko v sodnikovem dodatku prvega dela je žogo iz bližine v mrežo pospravil še Kai Havertz, a je bil zadetek razveljavljen zaradi prepovedanega položaja.

Rezervist Takuma Asano, ki je v 57. minuti zamenjal Daizena Maedo, je takole ob branilcu Nicku Schlötterbecku velemojstrsko premagal Manuela Neuerja za veliko, sploh prvo zmago Japonske nad Nemčijo. 28-letnik iz Komona dobro pozna nemško igro in reprezentante, saj je kar nekaj časa igral v Bundesligi, kjer je branil barve Stuttgarta in Hannovra. Trenutno je član Bochuma. Foto: EPA

Obleganje japonskih vrat se ni obrestovalo
Nemci so bili v uvodnih minutah drugega polčasa boljši, tudi sicer so bili na zelenici podjetnejši, točno po uri igre je Gündogan s silovitim strelom zatresel levo vratarjevo vratnico. Sledile so nemške minute, (pol)priložnosti so se vrstile kot po tekočem traku, Serge Gnabry je v 70. minuti s strelom z glavo ogrel dlan japonskega vratarja, nato je Gonda ubranil še njegov strel po odbiti žogi.

Doan in Asano poskrbela za preobrat
Nemci nikakor niso našli poti v mrežo, so pa to v 75. minuti vendarle zatresli Japonci. Neuer je odbil poskus Takumija Minamina, a le do Ritsuja Doana, ki je iz bližine žogo zabil za 1:1. Veselje japonskih navijačev se še ni povsem poleglo, ko so njihovi ljubljenci senzacionalno povedli. In to s kakšnim zadetkom! Takuma Asano je stekel proti golu in iz mrtvega kota z desne strani žogo pospravil pod prečko za 1:2.

Po vodilnem zadetku so Japonci vse sile usmerili v obrambo, Nemci so imeli z njenim prebijanjem velike težave, a so do konca srečanja – to je bilo podaljšano za sedem minut – nekajkrat vseeno zapretili. Še najbolj v 95. minuti, ko je rezervist Leon Goretzka z diagonalnim strelom žogo za okoli meter poslal mimo desne vratarjeve vratnice.

Japonci na SP-jih prvič zmagali po zaostanku
Statistika tekme. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>

Gündogan 33./11-m; Doan 75., Asano 83.

11-23 (E) Germany-Japan( id: 3854586), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
11-23 (E) Germany-Japan( id: 3854586), Postave
11-23 (E) Germany-Japan( id: 3854586), Statistika tekme