Nemci na letošnji SP v Katar niso prispeli v najboljši formi. Proti Japonski so doživeli hladno prho, še slabše jim je kazalo, ko je v 63. minuti vodilni zadetek na derbiju dosegel španski napadalec Alvaro Morata (na fotografiji), a na koncu je po golu rezervista Niclasa Füllkruga nemškemu selektorju Hansiju Flicku lahko odleglo. Foto: Reuters
Grafiko zagotavlja sofascore.com

Stara znanca, a dve popolnoma različni zgodbi. Medtem ko so Nemci na svoji uvodni tekmi prvenstva doživeli polom proti Japonski (1:2), so Španci s kar 7:0 premagali Kostariko.

Pod precej večjim pritiskom so bili – razumljivo – Nemci. Ti so zadetek prejeli na zadnjih osmih tekmah, medtem ko so Španci na drugi strani prekipevali od samozavesti. Strelske vaje, ki so jih izvajali proti izbrani vrsti Kostarike, so povečale apetite, a proti Nemcem so morali biti precej pazljivejši.

Bili so na dobri poti do zmage, a je v 83. minuti poln izkupiček preprečil rezervist in ljubljenec navijačev Niclas Füllkrug. Vseeno so niz neporaženosti proti elfu na največjih tekmovanjih podaljšali vsaj še za nekaj časa.

Nemci namreč že vse od leta 1988 na velikih tekmovanjih niso premagali španske reprezentance. Tedaj so z 2:0 slavili na evropskem prvenstvu v Münchnu. Odtlej so na mundialu leta 1994 remizirali (1:1), izgubili finale Eura 2008 na Dunaju (0:1) in pred Španci klonili še na SP-ju leta 2010 v Južni Afriki (0:1).

Dani Olmo, ki je v profesionalni nogometni svet vstopil v dresu zagrebškega Dinama, katerega član je bil med letoma 2014 in 2020, je takole v 7. minuti z roba kazenskega prostora stresel prečko nemških vrat. Foto: Reuters

Olmo hitro zatresel okvir vrat
Tekmo so bolje začeli Španci, ki so hitro pritisnili na vrata tekmeca, že v 7. minuti je okvir vrat zatresel Dani Olmo, ki je po lepem kombiniranju svojih soigralcev silovito sprožil z roba kazenskega prostora. Manuel Neuer je žogo odbil v prečko. Tudi sicer je bila nemška obramba ves čas na preizkušnji, Španci so s kombinatorno igro nemški vezni liniji povzročali kopico težav. Vseeno je elf nato odgovoril s presingom po celotnem igrišču, v igro varovancev Luisa Enriqueja so se prikradle napake, na trenutke so imeli veliko težav pri prenosu žoge iz obrambe, v 24. minuti je Serge Gnabry nevarno sprožil z roba kazenskega prostora, a mimo vrat.

Antonio Rüdiger se je prehitro veselil zadetka. Foto: Reuters

Rüdiger za pol koraka prehiter
Kljub nenehnemu pritisku Nemcev so Španci nekajkrat našli luknjo v obrambi tekmeca. Po dobre pol ure igre je Ferran Torres po Olmovi podaji meril previsoko, tri minute pozneje je istemu igralcu veselje s pomembnim blokom v zadnjem trenutku preprečil Jamal Musiala. Nato pa je za izbruh navdušenja med nemškimi navijači v 40. minuti poskrbel Antonio Rüdiger, ki je po Kimmichovem predložku iz prekinitve zadel z glavo, a je glavni sodnik Danny Makkelie zadetek razveljavil zaradi prepovedanega položaja. Bil je za približno pol telesa prehiter od zadnjega branilca. Berlinčan, ki si kruh služi pri madridskem Realu, je nato v naslednjem napadu poskusil še s silovitim strelom, a je ostalo pri 0:0. Živahen prvi polčas, dinamična igra obeh reprezentanc, manjkala je le sprememba izida.

Veselje Špancev ob zadetku Alvara Morate. To je bil za 30-letnika iz Madrida 29. gol za člansko izbrano vrsto Španije. Foto: Reuters

Morata zadel po dobri uri igre
V uvodnih minutah nadaljevanja so Nemci skušali streti tekmeca, a vsakič se je zalomilo pri zadnji podaji. Preveč je bilo nenatančnosti, da bi lahko zares ogrozili vrata Unaija Simona. Ta si je sicer enkrat privoščil večjo napako, a se je odkupil z obrambo nekaj sekund pozneje po strelu Joshue Kimmicha. Potem pa sprememba vodstva: v 63. minuti so si Španci mirno podajali, nato pa s hitrimi potezami zarezali v nemško obrambo in zadeli prek Alvara Morate. Ta je ugnal branilca Niklasa Süleja in nizek predložek Jordija Albe z desnico preusmeril za Neuerjev hrbet. 1:0.

Füllkrugov strel je končal pod prečko. Foto: Reuters

Füllkrug izenačil in preprečil poraz
Nemški navijači so bili razočarani, večina jih je le nemo strmela proti zelenici, svojim ljubljencem jih je kar nekaj namenilo glasne žvižge. A varovanci Hansija Flicka še niso položili orožja. Španci so imeli po zadetku pravi nalet, iskali so podvojitev vodstva, a zaman. V 83. minuti so ga celo izgubili, potem ko je na 1:1 izenačil rezervist Niclas Füllkrug. Napadalec Werderja iz Bremna, ki je v 70. minuti na igrišču zamenjal Thomasa Müllerja, se je po lepo sprejeti žogi Musiale znašel iz oči v oči s Simonom in ga premagal s silovitim diagonalnim strelom pod prečko. Nobena od ekip v zaključku ni želela pretirano tvegati, vseeno so se lepše (pol)priložnosti priigrali Nemci, najlepšo ob izteku pete minute dodatka (od šestih), ko se je rezervist Leroy Sane znašel iz oči v oči s Simonom, a mu ga ni uspelo premagati.

Jordi Alba, igralec tekme. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>

Morata 62.; Füllkrug 83.

11-27 (E) Spain-Germany( id: 3854587), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
11-27 (E) Spain-Germany( id: 3854587), Postave
11-27 (E) Spain-Germany( id: 3854587), Statistika tekme