Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Na Trgu Evrope se je začelo dogajati že zgodaj zjutraj. Brezmejni Pohod prijateljstva, prvi dogodek v nizu prireditev s skupnim naslovom Pohod za Evropo, ki se bodo odvijale vse do 10. maja. Prišli so pohodniki vseh generacij, posamezno, v skupinah, društvih, prav vse pa je prevevalo prešerno vzdušje v lepem prvomajskem vremenu. "Pohod prijateljstva" (La marcia dell'amicizia) je bil velik športni dogodek, ki je potekal enkrat na leto v 70. in 80. letih in je za en dan odprl meje. Italijani in Slovenci so skupaj hodili po krožni poti med mestoma in prosto prehajali mejno črto, ne da bi jim bilo treba pokazati dokumente - »prepustnice«. Potrebovali so le kartonček za udeležence, ki so jim ga dali organizatorji. Bila je resnično schengenska izkušnja, še preden je kdo lahko sanjal o Evropi brez mejnega nadzora. Danes so v Novi Gorici in Gorici obujali spomine na tiste dni.
1. maja se v Novi Gorici začenja drugi izmed osrednjih in najbolj množičnih dogodkov Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica-Gorica - Pohod za Evropo. Med 1. in 10. majem bo v obeh Goricah potekal bogat program, ki bo združil kulturo, šport in zabavo ter obudil zgodovinski spomin na Pohode prijateljstva, ki so v sedemdesetih in osemdesetih letih presegli meje - dobesedno in simbolno.Prvi pohod je potekal leta 1976, v času, ko je železna zavesa še ločevala Vzhod in Zahod. A ravno meja med obema Goricama je bila takrat ena najbolj odprtih v Evropi. Leta 1985 se je pohoda udeležilo več kot devet tisoč ljudi. Župan takratne skupščine občine Nova Gorica Danilo Bašin se spominja, da je čezmejni utrip med mestoma odražal tudi širše politične odnose med Italijo in Jugoslavijo. Istega leta je Bašin s takratnim goriškim županom podpisal prvi uradni dokument o čezmejnem sodelovanju med mestoma - simbolen korak, ki je tlakoval pot do današnje skupne Evropske prestolnice kulture. Z njim se bo v naslednjih minutah pogovarjala Nataša Uršič.
Čez slaba dva meseca bodo šolarji in dijaki šolske torbe postavili v kot za daljši čas in se odpravili na poletni oddih. Tudi za tiste iz socialno šibkejših družin z območja Goriške, bodo v tamkajšnjem Medobčinskem društvu prijateljev mladine tudi letos pripravili različna letovanja in tabore znanja. K njihovi uspešni izvedbi vsako leto pripomorejo številni prostovoljci. Srečali smo se z Lionello Costantini iz Gorice, ki se je lani prvič preizkusila v vlogi prostovoljke, in že komaj čaka julij, da bo spet preživljala dneve z otroki na taborih v Trenti. Karin Zorn Čebokli.
Ob 80-letnici osvoboditve izpod nacifašizma se slovesnosti vrstijo tudi v sosednji Furlaniji Julijski krajini. Slovenska društva so pripravila raznolik program s katerim obujajo spomin na nekdanje upornike in žrtve narodnostnega zatiranja. Ženska pevska skupina Stu ledi, ki že 45 let spremlja istoimensko tržaško folklorno skupino, se je na predvečer dneva osvoboditve Italije poklonila ženskam, ki so pred in med drugo svetovno vojno odigrale pomembno vlogo tako pri ohranjanju narodne zavesti kot v boju za svobodo.
Ali veste, kakšen bo vaš davek na kapitalski dobiček, če prodajate delnico, ki ste jo kupili pred enim letom? Odgovore na ta in stotine drugih vprašanj poznata Matic Fortunat in Tanáš Brešan, devetošolca Osnovne Šole Dušana Muniha Most na Soči. Zasedla sta prvi dve mesti na nacionalnem tekmovanju Evropskega denarnega kviza, pri katerem zadnjih sedem let sodeluje tudi Združenje bank Slovenije. Poleg njiju pa so se odlično odrezali tudi drugi učenci z Mosta na Soči: Roza Laharnar je bila 4., Zarja Manfreda 5., Neža Kokošin pa 14. Konec maja se bosta Matic in Tanáš pomerila v Bruslju na vseeveropskem tekmovanju mladih iz več kot 30 držav. Motivacija je zagotovo tudi uspeh Zale Kacafura Stanič in Sanje Feltrin, ki sta leta 2019 prav tako kot takratni učenki mostarske šole med sto tisoč tekmovalci zmagali na Evropskem denarnem kvizu.
Na Radiu Koper smo na Dan upora proti okupatorju, nekoč poznan kot praznik, Dan osvobodilne fronte, pripravili pogovor z enim zadnjih udeležencev druge svetove vojne. Še živečih borcev in pričevalcev druge svetovne vojne je vedno manj. Med njimi je Alojz Bucik iz Avč pri Kanalu, ki je lani praznoval sto let življenja. Po njegovih besedah je zadnji še živeči borec Prve prekomorske brigade. Bucik je kot partizan sodeloval tudi v napadu na Drvar in tam videl Tita. Na vprašanje, kaj mu je najbolj ostalo v spominu iz vojnih časov pove, da legendarni poveljnik Koče Popovič. »Bil je neustrašen«, je Bucik v pogovoru povedal Nataši Uršič. Popovič je vodil eno najelitnejših enot Narodnoosvobodilne vojske Jugoslavije, prvo proletarsko brigado, katere član je bil nekaj časa tudi Bucik.
Zvonik stolne cerkve Sv. Jurija v Piranu ima zelo posebno zgodbo. Je arhitekturna kopija slavnega zvonika Sv. Marka v Benetkah, a ker se je ta nekoč dobesedno sesul in so ga morali na novo zgraditi, je kopija v Piranu starejša od beneškega originala. Prenova zvonika v Piranu, ki ga v nedeljo, 27.aprila z blagoslovom predajajo namenu, je potekala več let in nekatera teh poglavij so bila za javnost posebej zanimiva. Začelo se je z novimi zvonovi in uro leta 2015. Potem so leta 2018 prenavljali notranje stopnišče, krilo angela na vrhu zvonika pa je isto leto odletelo na Tartinijev trg in obnova angela je bila pravi filmski spektakel reševanja dragocene dediščine. Leta 2020 so začeli z zvonika odpadati deli ometa, kar je bilo seveda posebej nevarno. Zdaj so vsa zahtevna dela zaključena in zvonik bo spet zaživel. Gost: Zorko Bajc, piranski župnik Foto: Ubald Trnkoczy
Vročica pred letošnjo že 69. Pesmijo Evrovizije, na kateri bo Slovenija sodelovala že tridesetič, narašča. O izboru, ki bo letos 13., 15. in 17. maja v Baslu, je tekla beseda z Janom Veharjem, predsednikom kluba ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija. Jan že dve leti tudi soustvarja evrovizijski podcast Building Bridges. Foto: Anže Kranjčič
V Kanalu je spet zadišalo po velikih tekmah in po pravem športnem navdušenju. Po petnajstih letih čakanja se je Odbojkarski klub Alpacem Kanal znova prebil v končnico državnega prvenstva, ob tem pa se je prebudilo tudi navijaško srce kraja. Navijaška skupina CementBoys, znana po svoji predanosti, glasnosti in pozitivni energiji, je pričarala vzdušje, kakršnega Kanal že dolgo ni doživel. Na vsaki tekmi ustvarjajo izjemno kuliso, podpirajo svoje fante z bobni, sodi, glasnim navijanjem in celo trobentami. Renome mladih navijačev pa se širi daleč preko kanalskih tribun. To so opazile tudi različne odbojkarske sredine naše države. Na zadnji tekmi finala državnega prvenstva, med domačim Alpacemom in ACH Volleyjem, je glasnost kanalskih navijačev občutil tudi Boštjan Simčič.
Mestna občina Koper se je kot občina po meri invalidov zavezala k sprejemu ukrepov, ki naj bi izboljšali vsakdanjik invalidov - tudi slepih in slabovidnih. Konec marca so med glavno avtobusno postajo in koprsko tržnico začeli postavljati sistem tipnih talnih oznak. Kako prijazno je mesto slepim in slabovidnim ter kako v praksi delujejo nove oznake, je preverila Vita Zadnik. Po Kopru se je sprehodila v družbi uporabnika bele palice.
Orlek, band iz rudarskih revirjev, se je odločil za malce nenavadno potezo. V novo življenje obuja svojo 'Noh šiht' iz leta 2017, skladbo, ki popisuje nočno izmeno oziroma noh šiht, dan po in vse dneve vmes. Seveda rudniško nočno izmeno, saj so jo spisali Orlek, za katere lahko rečemo, da imajo vsaj del srca črne barve. Z Mitjo Torijem se je pogovoril Iztok Novak.
Danes zagotovo po domovih diši velikonočna potica … Tako je tudi v delavnici Nadine domače dobrote na Mostu na Soči. Prav pred velikonočnimi prazniki pred petimi leti je Nada Branković pri 54 letih začela svojo samostojno pot, ko je ostala brez službe. A ni se začelo s potico, temveč s štruklji. Danes jih izdelujejo kar 10 vrst, poleg tega pa še številne druge dobrote. Kot boste slišali, ji tudi tik pred pokojem idej ne zmanjka.
Neveljaven email naslov