Remco Evenepoel v cilju po uvodni etapi letošnjega Gira. Svoje delo je opravil z odliko in si suvereno zagotovil rožnato majico vodilnega. Postal je 50. etapni zmagovalec Dirke po Italiji iz Belgije in prvi po Driesu De Bondtu, ki je na Giru slavil pred letom dni. Foto: Reuters

Kakšna predstava svetovnega prvaka! Deklasiral je tekmece na 19,6 kilometrov dolgem kronometru od Foccacesie do Ortone. Silovito je poganjal na pedale (povprečna hitrost 55,211 km/h), bil je daleč najhitrejši ob obeh merjenjih vmesnih časov, ciljno črto pa je prečkal 29 sekund pred tedaj vodilnim Portugalcem Joaom Almeido (UAE Emirates).

Primož Roglič, tako kot drugi, ni imel možnosti proti Evenepoelu. Na koncu je dosegel isti čas kot Švicar Stefan Küng, zasedel je 6. mesto. Foto: Reuters

Drugo mesto je zasedel sicer prvi favorit za zmago na uvodni etapi letošnjega Gira, domačin Filippo Ganna. Specialist v vožnji na čas se je trudil po najboljših močeh, a zaman, da bi z vrha sklatil letečega Belgijca. Glavnino zaostanka je predelal v prvem delu kronometra, po katerem je zaostal za 12 sekund. Ob merjenju drugega vmesnega časa je zaostajal za 15 sekund, ob prečkanju ciljne črte je bil 22 sekund zadaj. Tretji je bil Almeida.

Primož Roglič je ob prvem merjenju vmesnega časa za Belgijcem zaostajal za 26 sekund, še 16 sekund je dodal do merjenja drugega vmesnega časa, na koncu je zaostal za 43 sekund (22:01; povprečna hitrost 53,414 km/h),

Poleg Rogliča bi moral od Slovencev v ekipi Jumbo Visma nastopiti še Jan Tratnik, a je moral zaradi petkove nesreče na treningu in poškodbe kolena mesto v ekipi odstopiti Britancu Thomasu Gloagu. Kaj je "Sjuk" povedal dan po nesreči, preberite tukaj.

Z razlikami se Evenepoel ni ukvarjal, želel je le zmago
"Zelo sem vesel. To je najboljši rezultat, ki smo ga lahko dosegli," je po etapi priznal Evenepoel. "V avtobusu pred etapo sem rekel, da bo za zmago potrebno odpeljati 21:30, na koncu sem odpeljal 21:18, tako da sem bil zelo blizu svojemu ugibanju," je pojasnil in dodal: "Od začetka sem čutil, da sem v dobrem ritmu, vselej ista prestava, ista kadenca." Priznal je, da se ni obremenjeval s časovnimi razlikami med samim kronometrom. "Hotel sem le poskusiti zmagati na etapi in koncu mi je to uspelo. Prva naloga je opravljena z odliko," je sklenil.

Sam sem želel kronometer odpeljati po najboljših močeh, to mi je uspelo in s tem sem zelo zadovoljen. Do konca dirke je še 20 etap.

Primož Roglič

Roglič ostaja optimističen
Zagotovo je upal na manjši zaostanek po prvi etapi, a slovenski as Primož Roglič je v ciljni areni dejal, da je z nastopom zelo zadovoljen. "Dobro sem, zelo sem zadovoljen in optimističen pred naslednjimi etapami," je poudaril in na vprašanje o zaostanku za Evenepoelom odgovoril: "Sam sem želel kronometer odpeljati po najboljših močeh, to mi je uspelo in s tem sem zelo zadovoljen. Do konca dirke je še 20 etap."

Boji za rožnato majico se nadaljujejo jutri, ko je na sporedu 2. etapa. Gre za ravninsko etapo od Terama do San Salva, kjer gre pričakovati ciljni šprint.