Češka je doživela sladek poraz z Grčijo in bo na svojem krstnem svetovnem prvenstvu vseeno igrala v četrtfinalu. Foto: Reuters

ZDA – Francija in Avstralija – Češka, to sta še preostala četrtfinalna para prvenstva na Kitajskem.

Brez četrtfinala je ostala tudi Brazilija. Ta je na zadnji tekmi izgubila proti ZDA (89:73). Od 13. minute naprej pa so Brazilci igrali brez selektorja Aleksandra Petrovića, saj je tega sodniška odločitev tako razjezila, da so jeznega Hrvata na klopi Brazilije morali miriti tudi igralci. Foto: EPA

Grki bi morali za preboj med osem Čehe premagati za 12 točk. Na začetku zadnje četrtine je imela Grčijo želeno vodstvo, vendar se Čehi niso dali in bodo igrali v četrtfinalu, potem ko so ZDA zanesljivo (89:73) odpravile Brazilce.

Grki so v prvem polčasu dvakrat povedli za devet točk. Najprej v prvi četrtini, nato še sredi druge, a je obakrat sledil češki odgovor. Prvi del je Češka, ki je igrala brez poškodovanega Blaka Schilba, sklenila z delnim izidom 12:3 in na odmor odšla celo s točko prednosti. To je bilo tudi njeno prvo vodstvo na srečanju.

Starejši Antetokunmpo poskrbel za preobrat
Čehi so nadzorovali tekmo vse do konca tretje četrtine, ko je na sceno stopil Thanasis Antetokunmpo, starejši brat MVP-ja Lige NBA Giannisa. V zadnjih treh minutah tretje četrtine je dosegel vseh svojih 11 točk in Grčija je od zaostanka dveh točk prišla do vodstva za osem.

Giannis Antetokunmpo je moral zapustiti igro zaradi petih osebnih napak dobrih pet minut pred koncem. Foto: Reuters

Giannis moral predčasno na klop
Na začetku zadnjega dela je Grčija dvakrat povedla za 12, vendar vodstva ni mogla povišati. Za nameček je dobrih pet minut pred koncem ostala še brez Giannisa Antetokunmpa, ki je prejel peto osebno napako, tretjo v napadu. Češka je stopila zaostanek zgolj na dve točki. Vsi poskusi Grkov v zaključku so bili zaman.

Blestela Bohačik in Satoransky
Češka je imela dva junaka. Prvi je bil Jaromir Bohačik, ki je zadeval v najpomembnejših trenutkih in dosegel 25 točk. Drugi je bil Tomas Satoransky, ki se je spogledoval s trojnim dvojčkom (13 točk, devet podaj, osem skokov). Pri Grkih je s 27 točkami izstopal Nick Calathes.

Avstralska stotica; z Američani bodo igrali Francozi
Avstralci so Francoze premagali s 100:98 in osvojili prvo mesto v skupini L, s tem pa so se v četrtfinalu izognili Američanom. Nando De Colo je s polaganjem izenačil na 98, Avstralce pa je v vodstvo s prostim metom popeljal Matthew Dellavedova. Patty Mills je dosegel 30 točk, statistično je bil še "močnejši" Aron Baynes z 21 točkami (iz igre 7/9) in petimi skoki. Pri Francozih je bil prvi strelec Evan Fournier z 31 točkami, zbral je tudi šest skokov.