Španija je proti Srbiji največ vodila celo za 21 točk. Foto: Reuters

Srbi, ki so na prejšnjih tekmah pustili najboljši umetniški vtis, so bili tokrat ob agresivnih Špancih na trenutke popolnoma nebogljeni. Začetek tekme sicer ni nakazoval takšnega razpleta. Srbija je v prvi četrtini vodila že za devet točk, nato pa se je začel španski šov. Z delnim izidom 13:2 na začetku druge četrtine so Španci prevzeli pobudo, prešli v vodstvo in razliko tik ob koncu polčasa povečali na deset točk.

Pričakovanega srbskega juriša v drugem delu ni bilo. Še več, Španci so kmalu povedli celo za 21 točk. Za nameček so sodniki zaradi verbalnega izbruha izključili prvega srbskega zvezdnika Nikolo Jokića. Kljub temu se je Srbija deloma vrnila in pred zadnjimi desetimi minutami je bil zaostanek -11 (67:56).

V zadnji četrtini so Španci zanesljivo držali prednost. Najbližje so Srbi prišli na osem točk zaostanka, a je vselej sledil španski odgovor. Igri je odlično poveljeval Ricky Rubio, ki je bil z 19 točkami tudi prvi strelec Španije. Pri Srbiji je bil edini razpoložen Bogdan Bogdanović s 26 točkami, 10 skoki in 6 podajami. Ostrostrelec Sacramenta je bil tudi edini dvomesten v srbski reprezentanci, ki je trojke metala zgolj 16-odstotno (3/19). Prejšnje štiri obračune na prvenstvu so Srbi dobili v povprečju za več kot 40 točk.

"Nadigrali so nas v vsakem segmentu igre. Težek poraz, a vendarle smo v četrtfinalu. Ne morem reči, da gre za sramoto, a odigrali smo katastrofalno. Pripravili smo se dobro, vendar so nas presenetili. Popolnoma sami smo si krivi," je bil samokritičen Nemanja Bjelica.

Španci so tako osvojili prvo mesto v skupini in se bodo v četrtfinalu v torek pomerili s Poljsko. Srbijo čaka v četrtfinalu Argentina, v primeru zmage pa v polfinalu najverjetneje ZDA. To bi bil obračun prvih dveh favoritov prvenstva, ki so ga mnogi pričakovali v finalu.

Argentinci zmleli Poljake
V boju za prvo mesto v skupini I je bila Argentina z 91:63 boljša od Poljske. Argentinci so vodili praktično vso tekmo. Na začetku druge četrtine so povedli z dvomestno razliko in na odmor odšli s 15 točkami naskoka. V tretji četrtini so pobegnili na +30 in tekmo mirno pripeljali do konca. Prvi mož tekme je bil zimzeleni Luis Scola z 21 točkami.