Latvijski navijači so v Džakarti prišli na svoj račun. Foto: Reuters

Francija je z izjemo dveh izenačenj na samem začetku srečanja vodila do same končnice. Ob koncu tretje četrtine je povedla za 13, a se Latvijci niso dali. Vztrajno so topili prednost tekmeca in v končnici ujeli priključek. Prvič na tekmi so povedli 37 sekund pred koncem, ko je Rolands Šmits zadel dva prosta meta za 87:86.

Latvijci presenetili Francoze, ki so že izpadli

V naslednjem napadu je Evan Fournier zgrešil met za dve točki, odbitek je dobil Guerschon Yabusele, ki pa prav tako ni bil natančen. Artus Žagars je deset sekund pred koncem zadel enega od dveh prostih metov za dve točki prednosti. Ob zvoku sirene je trojko za zmago vrgel Sylvain Francisco, vendar se je žoga odbila od obroča in Latvijci so se začeli razigrano veseliti.

Pri košarkarjih z Baltika se je najbolj izkazal Žagars z 22 točkami, Šmits jih je dodal 20. Pri Franciji je bil najučinkovitejši Fournier s 27 točkami.

Za prvo mesto v skupini se bo Latvija v torek pomerila s Kanado, Francijo pa po tekmi z Libanonom čakajo dvoboji za mesta od 17 do 32.

Nemci v derbiju skupine E ugnali Avstralce

Josh Giddey in Daniel Theis. Foto: Reuters

Na tekmi 2. kroga skupine E sta se na Okinavi pomerili reprezentanci Avstralije in Nemčije. Slavila je slednja, ki ji je uspelo šele v zaključku tekme streti žilavega tekmeca (82:85).

Nemci so sicer tekmo odprli fantastično, uspel jim je delni izid 8:0, hitro so povedli za 11 točk, potem ko je trojko zadel Dennis Schroder, nato pa so se Avstralci na krilih Josha Greena in Joeja Inglesa hitro vrnili in še pred koncem četrtine smuknili v vodstvo (25:24).

Nemci so se sicer pobrali, večji del drugega dela prvega polčasa so bili v vodstvu, a od nasprotnika se jim ni uspelo odlepiti. Na odmor so odšli s prednostjo petih točk (44:49). Precej izenačena igra se je nadaljevala tudi v uvodnih minutah drugega polčasa, nato pa so Avstralci stopili na plin, z delnim izidom 7:0 izničili zaostanek in povedli s +6 (65:59), potem ko je Dante Exum zadel še drugi prosti met.

Tako kot Nemcem tudi Avstralcem ni uspelo doseči dvomestnega števila prednosti, kljub dobri igri v obrambi in razmeroma dobremu napadu so klonili šele povsem pri koncu. Nazadnje je bil izid izenačen minuto in pol pred koncem rednega dela, ko je Josh Giddey zadel za 81:81.

Sledile so napete minute, v katerih sta obe ekipi naredili kar nekaj napak, največjo je sedem sekund pred koncem naredil Patty Mills, ki je v napadu za zmago ob izidu 82:83 izgubil žogo. Nemci so nato v zadnjih sekundah storili dovolj, da so zadržali vodstvo, zmago je dokončno s polaganjem potrdil Maodo Lo.

Japonska se je vrnila po -18 in premagala Finsko

Presenečenje večernih tekem so pripravili gostitelji Japonci, ki so z 98:88 ugnali Finsko in tako prvič premagali evropsko reprezentanco na svetovnih prvenstvih. Finci so proti koncu tretje četrtine povedli celo za 18 točk (53:71), a so obupno odigrali zadnjo četrtino. Japonci so jo dobili s 35:15 in se bodo v torek pomerili z Avstralci za drugo mesto v skupini.

Pri Japonski je bil izjemen Joshua Hawkinson, ki je vknjižil 28 točk in 19 skokov ob metu 7/8 za dve točki in 14/15 s črte prostih metov. To je naneslo statistični indeks 44. Pri Fincih je bil tradicionalno najučinkovitejši Lauri Markkanen s 27 točkami in 12 skoki.