Slovenci so ubranili sedmo mesto s prejšnjega SP-ja 2014 v Španiji, ko pa ni bilo razigravanja za mesta od 5. do 8. Naslednji veliki reprezentančni izziv bodo olimpijske kvalifikacije na začetku julija 2024. Foto: Reuters

Luka Dončić je z 29 točkami, 10 skoki in osmimi podajami zrežiral častno slovo košarkarske reprezentance od SP-ja 2023. Izbranci selektorja Aleksandra Sekulića so po začetni seriji štirih zmag nato doživeli tri bridke zaporedne poraze, s čimer so izpadli iz bojev za medalje in neposredno uvrstitev na olimpijske igre 2024 v Parizu.

Za uteho in sosedski prestiž so Slovenci na sproščeni, a na koncu zanimivi tekmi z 89:85 ugnali Italijane, ki so izgubili tudi peto medsebojno soočenje v zadnjem desetletju. Po dobljenem prvem polčasu za točko (41:40), so Slovenci v 3. četrtini povedli za 15 točk, a dopustili vrnitev Italijanov v igro za zmago. V zadnji četrtini sta bili ključni obe trojki Jakoba Čebaška in mirna roka pri izvajanju prostih metov v zadnjih minutah.

Slovenija je tekmo proti Italiji sicer odigrala brez Jake Blažiča in Klemna Prepeliča, ki je na tekmi proti Litvi začutil bolečine v stegenski mišici in nato ni več igral.

Kapetan Slovenije Luka Dončić je z 29 točkami, 10 skoki in osmimi podajami poskrbel, da bo SP 2023 končal kot najboljši strelec turnirja. Foto: Reuters

1. četrtina: Italija hitro prevzela pobudo (15:18)

Prvi koš na tekmi je dosegel Mike Tobey, a razigrani Italijani so s serijo metov povedli s 14:6, preden je prvič zadel Luka Dončić, ki je hitro dodal še trojko. Ob zaključku četrtine je LD77 zapored zadel štiri proste mete in s tem držal stik z zahodnimi sosedi. Ob zvoku sirene je Jakob Čebašek zgrešil polaganje in prvi del igre je z 18:15 pripadel Italiji.

2. četrtina: Dončić s podajami razigral ekipo (27:23)

Zoran Dragić je najprej izenačil, po ukradeni žogi je z drugim zaporednim košem popeljal Slovenijo v drugo vodstvo na tekmo z 20:18. Kljub trojki Tobeyja so Italijani na krilih Riccija s serijo 8:3 znova prevzeli vodstvo. Sledila je še nešportna napaka Dragića. Po -6 so se Slovenci po minuti odmora vrnili s 5 zaporednimi točkami Bineta Prepeliča, za novo vodstvo pa je zadel Aleksej Nikolić. Italijani so grešili pri metih, Dončić pa je razigraval soigralce z domiselnimi podajami, nakar je sam zadel trojko za 42:38. Prvi del tekme se je končal s točko prednosti za Slovence.

3. četrtina: S petimi trojkami prevzeli vajeti igre (28:19)

Trije uvodni koši so prinesli najvišjo prednost Slovenije: 49:41. S serijo trojk je razlika presegla mejo 10 točk in vajeti igre so popolnoma prešle v roke v svetlomodrih dresih, medtem ko je met iz igre pri tokrat belih "azzurih" še naprej pešal. Najvišja razlika je bila 15 točk, na predah pred zadnjo četrtino pa so Slovenci šli z naskokom desetih točk. V zadnjih sekundah 3. četrtine je najprej trojko zadel Dončić, ki pa mu je ob zvoku sirene odgovoril Spissu.

Tekma sosedov brez pravega tekmovalnega naboja se je razvila v privlačno in sproščeno srečanje, ki je postreglo tudi s tesno končnico. Foto: Reuters

4. četrtina: V tesni končnici Slovenci mirnih živcev (19:25)

Met Slovenije se je ustavil in prvih pet točk v zadnji četrtini so dosegli Italijani, nakar je s trojko odgovoril kapetan Dončić. Ko so Italijani prišli na 70:73, je selektor Sekulić le vzel minuto odmora. Kljub trojki Nikolića je Italija dobre štiri minute pred koncem izenačila na 76:76. Prve točke Čebaška s trojko so vrnile prednost Slovencem. Po izenačenju Spissuja na 83:83 je Dončić izgubil žogo in Ricci je po dobljenem skoku v napadu zadel za 85:83 vsega minuto pred koncem.

Po dolgem napadu je 40 sekund pred koncem trojko zadel Čebašek (86:85), nakar je Hrovat izsilil osebno napako Fontecchija v napadu. Ob seriji italijanskih osebnih napak sta bila pri prostih metih dovolj natančna Hrovat in Dragić, s čimer se je tekma za 7. mesto za štiri točke končala v korist Slovencev.

Namesto za Pariz zgolj za čast

Sobotni tekmi za razvrstitev od 5. do 8. mesta imata zgolj prestižni značaj, saj je vseh sedem potnikov s SP-ja 2023 za OI v Pariz že znanih. Slovence na olimpijske igre zdaj vodi le uspeh v kvalifikacijah – zmaga na enem izmed štirih turnirjev četverice, ki se bodo sočasno igrali šele od 2. do 7. julija oz. zgolj tri tedne pred začetkom iger v Parizu.

V nedeljo sta zadnji dve tekmi, ki odločata o medaljah: najprej tekma za bron med Kanado in ZDA (10.30) ter finale Nemčija – Srbija (14.40).

Deveti, osmi, sedmi in znova sedmi

Slovenija je tretjič na štirih svetovnih prvenstvih igrala v četrtfinalu. Na Japonskem 2006 so bili Slovenci deveti, v Turčiji 2010 je Slovenija po dveh porazih v razigravanju od 5. do 8. mesta zasedla osmo mesto. V Španiji 2014 na koncu v Barceloni tekem za razvrstitev ni bilo, tako da ji je Fiba na podlagi rezultatov v skupinskem delu dodelila sedmo mesto.

Slovenija je imela pred devetimi leti na prvenstvu, ki je potekalo na Kanarskih otokih in v Barceloni, izkupiček pet zmag in dva poraza (2010 5-4, 2006 pa 2-4).