Mike Tobey je odigral izvrstno tekmo v napadu in obrambi: 18 točk, 12 skokov in 5 podaj. Slovenija je skok dobila z 39:25, kar je bil eden ključnih elementov igre čez celotno tekmo. Foto: Fiba

Četrta tekma in četrta zmaga. Najboljša predstava varovancev Aleksandra Sekulića na SP-ju 2023, kjer je Slovenija postala prvi udeleženec četrtfinala, ki ga bosta najboljši reprezentanci skupine K igrali v sredo. Za zmago na Okinavi se bodo Slovenci v nedeljo ob 13.10 pomerili s prav tako za zdaj stoodstotnimi Nemci.

Slovenija se je Avstraliji z zmago, ki ni bila vprašljiva niti za trenutek, malce oddolžila za izgubljeni dvoboj za bronasto olimpijsko medaljo pred dvema letoma v Tokiu.

Krik veselja in olajšanja za kapetana, ki je zaradi osebnih napak odigral precej manj kot na prvih treh tekmah, ob tem pa videl, kako so njegovi soigralci nadigrali Avstralce. Foto: Reuters

Prvi zvezdnik in strelec prvenstva Luka Dončić je hitro zašel v težave z osebnimi napakami, večino drugega polčasa je preigral s štirimi napakami, v prvem delu je prispeval "le" 6 točk.

Breme so prevzeli drugi in uprizorili ekipno predstavo, o kateri je pridigal strokovni štab. Za prednost 10 točk v uvodni četrtini je poskrbel zlasti Mike Tobey (18 točk, 12 skokov in 5 podaj), v drugem polčasu pa so ob pravem trenutku trojke zadevali rezervisti, kot so Gregor Horvat (10 točk), Aleksej Nikolić in Jakob Čebašek (oba po 9 točk), ob koncu pa je svoj točkovni piskrček pristavil še Dončić in končal tekmo znova kot prvi strelec Slovenije z 20 točkami, 7 skoki in 6 podajami.

1. četrtina: Uvodna četrtina po slovenskem okusu (28:18)

Tekma se je začela po slovenskih taktih: 5:0 po košu Dončića in trojki Dragića v le pol minute igre. Avstralci so izenačili na 6:6, a sledil je slovenski točkovni niz 7:0. Slovenci so nato ohranjali prednost, ki so jo postopoma višali po zaslugi Dončića in Tobeyja vse do +11 (28:17).

2. četrtina: Brez Dončića ohranili lepo prednost (21:22)

Slovenija je dosegla prve štiri točke po zaslugi raznovrstne igre, pri čemer se čisto vse vendarle ne vrti zgolj okoli Dončića. Ta je zaradi svojih besednih dvobojev s sodniki zašel v težave, saj si je v 13. minuti po nepotrebnem prislužil tehnično napako, skupno že tretjo! Prednost 10 točk je morala ubraniti slovenska peterka brez prvega strelca SP-ja. Naloga ji je uspevala, trojko je med drugim zadel mladi Samar, sledil mu je še Nikolić. Po trojki Bineta Prepeliča je prednost narasla že na 14, a je Patty Mills s serijo 5:0 poskrbel za izid prvega polčasa 49:40.

Eden izmed junakov zmage: Aleksej Nikolić s tremi trojkami iz osmih poskusov. Jakob Čebašek je zadel dve iz štirih metov. Foto: Fiba

3. četrtina: Giddey vrnil Avstralce v igro (17:22)

Drugi polčas se je začel sanjsko: ob podvajanju je Dončić našel Tobeyja, ki je zadel trojko. V naslednji akciji je s slalomom do polaganja prišel prvi superzvezdnik prvenstva, ki pa je zatem ob vračanju v obrambo nespametno s hrbta podrl Millsa za svojo četrto osebno napako.

A kljub Dončićevim težavam Avstralci tega niso znali dobro izkoristiti, ne nazadnje je bil kapetan natančen s črte prostih metov. Različni slovenski strelci (Dimec, Horvat ...) so skrbeli, da se je prednost še naprej vrtela med sedmimi in desetimi točkami. Prav v zadnjem napadu je razigrani Josh Giddey (12 točk v 3. četrtini!) spravil zaostanek na zgolj štiri točke.

4. četrtina: Trojki Čebaška razblinili avstralske upe (25:18)

Na Giddeyjev uvodni koš je odgovoril Hrovat, v naslednjem napadu je izjemno trojko iz desnega kota zadel Nikolić, nato pa je Prepelić ob izteku napada našel Tobeyja za 73:64! Po novih prostih metih Dončića sta sledili dve slovenski trojki: Čebašek in Klemen Prepelič za najvišjo prednost na tekmi +15 (81:66). Boomersi so serijsko izgubljali žoge, igra je raztrgana, meti pa nenatančni, ustavilo se je tudi Giddeyju. Po drugi trojki Čebaška je Slovenija povedla s 85:68, in to le dobri dve minuti pred koncem. Še eno trojko je dodal Dončić in realno je splahnelo še zadnje avstralsko upanje ... Slovencem vozovnice za Manilo, Avstralcem za predčasno pot domov.

Po košu Joshue Giddeyja (25 točk) na začetku zadnje četrtine so se Avstralci približali na koš razlike (62:64), a sledil je slovenski niz 15:2! Foto: Reuters

Izjavi po tekmi
Aleksander Sekulić, selektor Slovenije: "Ko smo se pripravljali pred tekmo in sem gledal postavo Avstralije, je bilo kar malce srhljivo. Imajo neverjetno močno ekipo, visoko, atletsko in nadarjeno. A vsa čast mojim fantom, kako so nadzorovali srečanje od prve do zadnje minute. Užitek jih je bilo gledati."

Luka Dončić, kapetan Slovenije: "Vedeli smo, da je za Avstralijo to tekma za biti ali ne biti, enako pa smo se je lotili tudi mi. Ponosen sem na celotno reprezentanco, saj smo igrali skupaj, bili ves čas povezani in čeprav nam sodniške odločitve niso šle v prid, smo verjeli vase. Zagotavljam vam, da bo ta ekipa vedno dala vse od sebe. Zdaj smo v četrtfinalu, pred nami pa je še veliko zahtevnih tekem. Najprej Nemčija v nedeljo, ki jo želimo premagati in ohraniti stoodstotni izkupiček."

Slovenski košarkarji so se oddolžili Avstralcem in so že v četrtfinalu

Nemci v drugem delu strli Gruzijce

Nemci so v drugem polčasu strli odpor Gruzijcev in dosegli še četrto zmago na prvenstvu, s čimer so skorajda že v četrtfinalu. Foto: Reuters

Pred tekmo Slovenija – Avstralija sta se na Okinavi v skupini K pomerili Nemčija in Gruzija. V prvem polčasu so bili Gruzijci konkurenčni, a v drugem delu so Nemci razblinili vse dvome in so do konca samo še povečevali prednost, ki je bila najvišja ravno ob končnem izidu 100:73.

Skupina K

SLOVENIJA – AVSTRALIJA
91:80 (28:18, 21:22, 17:22, 25:18)
6300; Dončić 20, Tobey 18, Hrovat in K. Pre-
pelič 10, Nikolić in Čebašek po 9, Dragić 7, B. Prepelič in Samar po 3, Dimec 2; Giddey 25, Mills 17, Exum 13, Green 8, Thybulle 6, Kay, Daniels in Reath po 3, Cooks 2.

Prosti meti: 14/17; 18/23.
Met za dve: 19/26; 19/38.
Met za tri: 13/42; 8/24.
Skoki: 39; 25.

NEMČIJA – GRUZIJA 100:73
Lo 18, Schröder 16, Wagner 14, Obst 12; Mamukelašvili 19, Bitadze 15, Šengelia 12.

Simone Fontecchio je bil nerešljiva uganka za Srbe in s 30 točkami najzaslužnejši mož za italijanski zmagoviti preobrat. Foto: Reuters

30 točk Fontecchia rešilo Italijo

Drugi del SP-ja 2023 se je začel s poslastico Srbija – Italija. Prvi polčas so dobili Srbi za dve točki (42:40), potem ko so Italijani na sredi 1. četrtine vodili že za 10 točk. Sredi 3. četrtine je Srbija povedla že kar za 16 točk, a razigrani Simone Fontecchio je s 30 točkami vrnil Italijo v igro in na koncu tudi dosegel zmagoviti koš.

Prvi favorit ZDA je s 85:73 odpravil Črno goro, a veliko težje od pričakovanj. Črnogorci so vodili večino prve četrtine in dobili prvi polčas z 38:37. Na krilih Vučevića in Perryja so vodili še s 46:43, nato so Američani le prevzeli vajeti igre.

Sanjska latvijska zadnja četrtina

Španija se je opekla z Latvijo (69:74). Balti so vodili vse do tretje četrtine, ko so Španci pobegnili za 12 točk. A Grazulis, Bertans, Kurucs in Zoriks so najprej izničili zaostanek, nato pa se odlepili za pet točk in v končnici ohranili mirno kri za veliko zmago Latvijcev. Zadnjo četrtino so Beretans in druščina dobili s 27:11!

Po prvem skupinskem delu sledi krajši drugi del: prvi dve reprezentanci novih skupin napredujeta v četrtfinale. Foto: EPA