Japonska je bila prešibak tekmec, da bi lahko po današnji tekmi ocenili resnično vrednost slovenske reprezentance, so pa zato prejšnje pripravljalne tekme pokazale, da Slovenija realno na letošnjem svetovnem prvenstvu ne more računati na medaljo. Foto: KZS

V prvem polčasu je bila Slovenija (začetna postava: Dončić, Nikolić, Hrovat, B. Prepelič, Tobey) v Tokiu pred 13.200 gledalci večji del v rahli prednosti, pomembnejšo razliko pa je naredila v zadnjih šestih minutah, ko je od minimalnega vodstva 32:33 prišla do lepe zaloge ob polčasu 36:50.

V zadnji minuti presegli stotico
V nadaljevanju je Slovenija, ki bi ji lahko očitali le to, da so Japonci (s povprečno višino 193 cm) pod njenim obročem pobrali preveč žog, brez težav višala prednost, natančna je bila predvsem pri metih za dve točki. V zadnji četrtini je bil razigran Jaka Blažič (skupaj 16 točk), ob njegovi trojki je v zadnji minuti Slovenija presegla sto doseženih točk.

Tudi Tobey se prebuja
Dončić je 15 od svojih 23 točk dosegel v prvem polčasu. Skupni met iz igre je bil 6/14 (trojke 3/8), zadel je osem od desetih prostih metov. Mike Tobey, ki se je pozno priključil pripravam in za zdaj ni navdušil, je 11 točkam dodal 10 skokov, najlepši koš je dosegel po duhoviti asistenci Dončića. Slovenija je zbrala 27 asistenc (Samar 8).

Hawkinson navdušil navijače
Pri Japoncih, ki so pretiravali z meti za tri točke (46 poskusov), je bil z 12 točkami in 12 skoki opazen predvsem naturalizirani 28-letni center Josh Hawkinson. V zadnji četrtini je navdušil polno dvorano, ko je najprej v obrambi ustavil Dragića in nato zalepil "banano" še Tobeyju, na drugi strani pa uspešno zaključil protinapad.

Mike Tobey je v slovenski reprezentanci dobil prednost pred Jordanom Morganom. Danes je že pokazal boljšo predstavo, uspel mu je dvojni dvojček (11 točk, 10 skokov). Foto: www.alesfevzer.com

Japonci brez zvezdnika LA Lakersov
Klemen Prepelič zaradi poškodbe stegenske mišice ni igral, preostalim 11 igralcem pa je selektor Sekulić namenil dokaj enakovredno minutažo. Največ, slabih 28 minut, je igral Dončić. V japonski reprezentanci ni bilo Ruia Hačimure. Igralec Los Angeles Lakersov se je odločil, da na letošnjem SP-ju ne bo nastopil.

Dobro v obrambi in posledično tudi v napadu
"Odigrali smo najbolj kakovostno tekmo v pripravah. Resda je bil tekmec manj kakovosten, a igra precej drugačno košarko, kot smo jo vajeni. Tekma je bila dobra priprava na SP, saj se bomo tudi tam srečali z ekipami, ki igrajo takšno košarko. Dobro smo igrali v obrambi, posledično smo bili razigrani v napadu, žoga je lepo krožila," je bil zadovoljen Gregor Hrovat.

Tekma, ki je dvignila samozavest!
Tudi Mike Tobey je našel veliko pozitivnih vidikov: "To je bila tekma, ki smo jo potrebovali pred začetkom SP-ja. Dvignila nam je samozavest, predvsem pa smo lahko razvili svojo igro. Žogo smo si lepo podajali in učinkovito zaključevali napade. Moram priznati, da se zdaj počutim precej bolje, kot prvi teden, ko sem se priključil reprezentanci. Čutim, da sem v pravem ritmu."

Bilanca poletja: sedem tekem, tri zmage
Dvoboj v Tokiu je bila sedma pripravljalna tekma slovenske reprezentance. Košarkarji so v mesecu dni dolgih pripravah ugnali Kitajsko, Črno goro in danes Japonsko, izgubili pa proti Španiji, ZDA in dvakrat proti Grčiji. Na svetovnem prvenstvu bo Slovenija v Okinavi (reprezentanca se bo tja preselila v ponedeljek) prvo tekmo odigrala naslednjo soboto (26. avgusta) ob 13.30 proti Venezueli.