Zlati italijanski šprinterski kvartet: Lorenzo Patta, Filippo Tortu, Lamont Marcell Jacobs in Eseosa Desalu. Foto: Reuters

Senzacionalni olimpijski prvak na 100 m Lamont Marcell Jacobs je tekel v drugi predaji in po prevzemu palice iz rok Lorenza Patta popeljal zahodne sosede v ospredje. Tretji Italijan Eseosa Fostine Desalu je držal stik z vodilnimi Britanci, nato pa je v zadnji predaji fenomenalno odtekel Filippo Tortu, ki je dohitel zadnjega Britanca.

Filippo Tortu je ujel Britanca in se nato še zmagovito vrgel čez ciljno črto za novo nepričakovano italijansko zlato v šprintu. Foto: Reuters

O zlati je odločal fotofiniš, ki je pokazal, da je Nethaneel Mitchell-Blake za stotinko zaostal za Tortujem, in neizmerno veselje Italijanov se je lahko začelo. Neverjetna zgodba italijanskih šprinterjev, ki so nasledili zlato generacijo Jamajke. Italijani so v atletiki osvojili že peto zlato medaljo, kar je njihov rekord, hkrati pa je celotna olimpijska odprava Italije že predtem podrla dosedanji rekordni izkupiček odličij.

Potiho načrtovali tek za zlato

Jacobs je v prvi izjavi za italijansko javno televizijo Rai priznal, da so ciljali na zlato medaljo: "Vedeli smo, da lahko naredimo nekaj neverjetnega. Morali smo verjeti do konca, verjeli smo in bilo je nekaj res čudovitega." Kot je dodal, si nikoli ne bi mislil, da bo v Tokiu osvojil kar dve zlati medalji.

Bron je Kanadi v zadnji predaji pritekel olimpijski prvak na 200 m Andre de Grasse, ki je na nehvaležno četrto mesto potisnil štafeto Kitajske, medtem ko je bila Jamajka komajda peta.

Za Italijo in San Marino najuspešnejše igre do zdaj
Najboljše šprinterske štafete sveta so si po napovedih razdelile medalje, kjer so potrdile posamične uvrstitve na 100 m. Foto: Reuters

Tretje zlato za Thompson-Herah

Jamajka je osvojila olimpijski naslov v ženski štafetni preizkušnji na 4 x 100 metrov. V zmagovalni zasedbi, ki je slavila z 41,02, je bila tudi Elaine Thompson-Herah, ki je tako v Tokiu osvojila še tretjo atletsko zlato medaljo.

Thompson-Herahova je slavila že na obeh sprinterskih posamičnih tekmah na 100 in 200 metrov, danes pa je kot druga v jamajški štafeti poskrbela za razliko, ki so jo Briana Williams, Shelly-Ann Fraser-Pryce ter Shericka Jackson spremenile v zlato z novim jamajškim rekordom.

Srebro so si pritekle Američanke Javienne Oliver, Tehana Daniels, Jenna Prandini in Gabrielle Thomas, bron pa Britanke Asha Philip, Imani Lansiquot, Dina Asher-Smith in Daryll Neita.

4 x 100 m (Ž)
1Williams/Thompson-Herah/Fraser-Pryce/JacksonJamajka41,02
2Oliver/Daniels/Prandini/ThomasZdružene države Amerike41,45
3Philip/Lansiquot/Asher-Smith/NeitaVelika Britanija41,88
Štafeta 4 x 100 m (Ž)
Shaunae Miller-Uibo je upravičila naziv favoritinje v teku na 400 m. Foto: Reuters

Shaunae Miller Uibo z Bahamov je z odličnim časom 48,36 premočno zmagala v teku na 400 m in tako ubranila olimpijski naslov izpred štirih let. Srebro je osvojila Marileidy Paulino iz Dominikanske republike, bron pa 35-letna Allyson Felix. Američanka je na olimpijskih igrah osvojila že deset medalj. Že v Atenah pred 17 leti je osvojila bron na 200 metrov.

400 m (Ž):
1Shaunae Miller UiboBahami48,36
2Marileidy PaulinoDominikanska republika49,20
3Allyson FelixZdružene države Amerike49,46
Joshua Cheptegei je v Tokiu osvojil drugo medaljo. Foto: Reuters

Svetovni rekorder tokrat ni dovolil presenečenja
Joshua Cheptegei iz Ugande je olimpijski prvak v teku na 5.000 metrov. 24-letnik je tako nadgradil srebrno medaljo, ki jo je v Tokiu osvojil na dvakrat daljši razdalji. Cheptegei je moral na 10.000 metrov priznati premoč Selemonu Balegi iz Etiopije, tokrat pa je bil svetovni rekorder na obeh razdaljah boljši od Mohammeda Ahmeda iz Kanade in Paula Chelima iz ZDA.

Cheptegei je svoji domovini pritekel drugo zlato medaljo na igrah v Tokiu, prvo v moški konkurenci.

5000 m (M)
1Joshua CheptegeiUganda12:58,15
2Mohammed AhmedKanada12:58,61
3Paul ChelimoZdružene države Amerike12:59,05

Kipyegon z olimpijskim rekordom do novega zlata
Olimpijski naslov iz Ria je ubranila tudi Kenijka Faith Kipyegon, ki je s časom 3:53,11 postavila nov olimpijski rekord. Druga je bila nekoliko presenetljivo Britanka Laura Muir, tretja pa zmagovalka teka na 5.000 m Sifan Hassan iz Nizozemske.

1500 m (Ž)
1Faith KipyegonKenija3:53,11
2Laura MuirVelika Britanija3:54,50
3Sifan HassanNizozemska3:55,86

Kitajska metalka kopja Šijing Liu je že v prvem metu vrgla 66,34 m, kar je bilo dovolj za naslov olimpijske prvakinje. Pred petimi leti je v Riu še obstala v kvalifikacijah, na SP-ju 2019 je bila srebrna, zdaj pa je stopila na sam Olimp.

Prvo olimpijsko medaljo je osvojila tudi Poljakinja Maria Andrejczyk, ki je za le 5 cm presegla dosežek svetovne prvakinje Avstralke Kelsey-Lee Barber.

Kopje (Ž)
1Šijing LiuKitajska66,34
2Maria AndrejczykPoljska64,61
3Kelsey-Lee BarberAvstralija64,56

Poljak Tomala najhitrejši v hoji na 50 km v veliki vročini v Saporu
Dawid Tomala je v velikem slogu osvojil zlato medaljo v hitri hoji na 50 km v Saporu. Za 31-letnega Poljaka je to šele tretja tekma na tej razdalji in šele druga zmaga na mednarodnih tekmovanjih.

Dawid Tomala je nadaljeval tradicijo odličnih Poljakov v hitri hoji. Izstopal je Robert Korzeniowski, ki je osvojil kar štiri zlate olimpijske medalje. Na 50 km je bil najboljši trikrat zapored (Atlanta 1996, Sydney 2000 in Atene 2004). Foto: AP

Drugi je bil Nemec Jonathan Hilbert s 36 sekundami zaostanka, tretji pa Kanadčan Evan Dunfee, ki je za zmagovalcem zaostal 51 sekund. Tomala je imel po 45 km že več kot tri minute naskoka, nato pa je precej znižal ritem in že slavil z zastavo precej pred ciljem.

Leta 2011 je Tomala na evropskem prvenstvu do 23 let zmagal v hitri hoji na 20 kilometrov. Njegova zadnja izkušnja z olimpijskimi igrami pred Tokiem sega v London, kjer je leta 2012 v hoji na 20 kilometrov zasedel 19. mesto.

Tekma se je v Saporu začela ob 5.30 po krajevnem času, vseeno so se temperature še pred prihodom prvih tekmovalcev v cilj povzpele do 33 stopinj Celzija. Selitev iz Tokia ni bila najbolj pametna odločitev, saj je v Saporu še bolj vroče.

Tomala, ki je vodil večino tekme, ciljno črto pa prečkal s poljsko zastavo okoli ramen, je osvojil morda zadnjo zlato olimpijsko medaljo v tej disciplini. Njena prihodnost je negotova, saj so jo s programa olimpijskih iger leta 2024 v Parizu že črtali, za naprej pa odločitve še ni.

Hoja 50 km (M):
1Dawid TomalaPoljska3:50:08
2Jonathan HilbertNemčija3:50,44
3Evan DunfeeKanada3:50,59

Italijani najhitrejši v hoji na 20 kilometrov
V hoji na 20 kilometrov za ženske je zlato tako kot pri moških odšlo v Italijo. Slavila je Antonella Palmisano pred Kolumbijko Sandro Arenas in Kitajko Hong Liu. Za Italijanko je to prva olimpijska medalja, pred petimi leti v Riu je končala na četrtem mestu.