Francoski odbojkarji so osvojili sploh prvo medaljo v zgodovini OI. Foto: AP

Za Francoze je to daleč največji olimpijski uspeh in sploh prva medalja v tem športu na OI. Do zdaj so bili najboljši osmi leta 1988 v Seulu, na prejšnjih igrah 2016 v Riu pa deveti.

Ruski odbojkarji so pred petimi leti po porazu proti ZDA na tekmi za tretje mesto prav tako ostali brez medalje, predtem so jo osvojili štirikrat zapored, zlati so bili v Londonu 2012.

Napet obračun za odbojkarsko zlato pripadel Francozom

Na začetku tekme ni kazalo, da se bo zavlekla v pet nizov. V prvem nizu so Francozi po zaostanku z 20:22 po zaporednih točkah Earvina Ngapetha in Trevorja Clevenota zmagali s 25:23. V drugem nizu so nadzorovali potek dvoboja, vodili z 19:12, po zadnjem ruskem približanju na 19:16 pa stopili na plin in ga z delnim izidom 6:1 dobili s 25:17.

Rusi se niso predali in bili na krilih zelo razpoloženih Maksima Mihajlova in Jegorja Kljuke (na koncu sta zbrala 21 oziroma 20 točk) v tretjem in četrtem nizu boljši s 25:21.

O zmagovalcu je tako odločal peti niz. Tudi ta je bil v slogu celotne tekme tesen in s preobrati. Rusi so vodili s 5:3, a so Francozi izenačili na 8:8 in potem povedli z 10:8. Po točki Antoina Brizarda, ki je spretno ukanil ruski blok za 14:12, so bili Francozi na pragu zmage. Rusi so nato v naslednji akciji žogo poslali zunaj igrišča, kot zadnji kanček upanja pa nato zahtevali ogled posnetka. A dotika v bloku ni bilo in francosko olimpijsko slavje se je lahko začelo.

Pri Francozih sta se najbolj izkazala Ngapeth s 26 in Jean Patry s 15 točkami.

Argentinci v sosedskem obračunu premagali Brazilce

Drugi odbojkarski bron za Argentino
Argentina je v 46. sosedskem obračunu velikega tekmeca premagala šele šestič in s tem osvojila svoj drugi olimpijski bron. Brazilci so tako prvič po Sydneyju 2000 ostali brez olimpijske medalje (imajo po tri zlate in srebrne).

Uvodni niz je bil izenačen do 9:9, Argentinci so nato po treh zaporednih točkah izjemno razpoloženega Facunda Conteja ušli v prednost 13:9 in prednost pripeljali do konca ter niz dobili s 25:23. Izid v drugem nizu je bil zadnjič izenačen na 18, igralci v rumenem so stopili na plin in v preostanku niza izgubili le še dve točki.

Bron je osvojil Cristian Poglajen (številka 6), ki ima tudi slovenski potni list. Foto: Reuters

Odločilni blok Loserja
Tretji niz je bil skorajda preslikava prejšnjega. Izid je bil večkrat izenačen, zadnjič na 17, Brazilci so z dominantno igro v napadu nato ušli tekmecu in še drugič zapored niz dobili s 25:20. Četrti niz je bil najbolj enostranski, Argentinci so s številnimi bloki tekmece spravljali ob živce, povedli kar s 15:7 in enako prednost mirno pripeljali do konca niza. V odločilnem nizu so Argentinci hitro povedli s 7:3, Brazilci se niso vdali in izenačili na 12 in 13, odločilno točko za Argentino pa je z blokom prispeval Augustin Loser.