Blaž Janc je takole poskušal ustaviti Mikkela Hansena, ki je bil z osmimi zadetki najboljši strelec tekme. Foto: EPA

Danska, eden izmed glavnih favoritov za naslov prvaka, si je z drugo zmago že zagotovila preboj iz skupine A. Slovenija je igrala brez kapetana Jureta Dolenca, ki ima poškodovano koleno. Namesto njega je bil v ekipi Matic Grošelj.

Večji del prvega polčasa je bila tekma v Debrecenu zelo izenačena. Slovenci so sicer vodili samo trikrat – z 1:0 ter z 8:7 in 9:8 v 16. oziroma 17. minuti. Danci so na začetku tekme dvakrat povedli s +2 (1:3 in 2:4), a so jih varovanci Ljubomirja Vranješa hitro ujeli. Novo vodstvo za dva zadetka so si nato priigrali v 21. minuti (9:11).

Borut Mačkovšek je z "bombo" izenačil na 11:11, toda Skandinavci so v nadaljevanju prvič ušli na +3 (11:14). Vodili so tudi z 12:15 in 13:16. Na odmor sta ekipi odšli pri izidu 14:16. Gašperju Marguču je zadetek za znižanje na 15:16 v zadnji minuti preprečila vratnica.

Položaj po polovici tekme je bil spodbuden. Slovenci so v napadu igrali preudarno in pametno, v obrambi pa zelo borbeno.

Landin ubranil 7-metrovki Zarabcu in Marguču

Landin "zaklenil" vrata

Na začetku drugega polčasa so Danci hitro prvič na tekmi pobegnili na +4 (14:18), v igri Slovenije pa je bilo vse več napak. Nato je nekajkrat zablestel še vratar Niklas Landin (ubranil je 7-metrovki Mihe Zarabca in Marguča) in razlika je v 39. minuti narasla na sedem zadetkov (15:22). Slovenci skoraj sedem minut niso dosegli gola, nato so le znižali na 16:22. Bližje kot na -6 niso prišli, severnjaki so še naprej zadevali z vseh položajev in v 48. minuti vodili že za osem (19:27).

Še dobrih šest minut pred koncem je kazalo na veliko znosnejši poraz Slovenije (22:28), a se je zaostanek v zadnjih minutah znova povečal do končnih -11 (23:34), saj so se Vranješevi fantje povsem predali.

V slovenski vrsti sta bila najboljša strelca Mačkovšek s šestimi in Marguč s štirimi zadetki.

Sorodna novica Proti favoriziranim Dancem morda brez kapetana Jureta Dolenca

Danci znova merijo visoko

Svetovni prvaki z izjemnim Mikkelom Hansenom (v četrtek je presegel mejo 1200 doseženih reprezentančnih zadetkov, tokrat jih je dosegel osem) so bili tako prevelik izziv za Slovence, ki so pred dvema dnevoma s 27:25 premagali Severno Makedonijo. Danci v zadnjih dveh desetletjih na velikih tekmovanjih redno segajo po najvišjih mestih in imajo zlato medaljo tako z olimpijskih iger kot tudi z evropskih in svetovnih prvenstev.

Na drugi sobotni tekmi skupine A je Črna gora premagala Severno Makedonijo z 28:24. Po prvem polčasu je vodila s 17:16.

Izjavi po tekmi

Ljubomir Vranješ, selektor Slovenije:
"Odigrali smo dober prvi polčas z veliko energije. Vse stvari so delovale dobro. Danska je ena izmed najboljših ekip na svetu in v drugem delu tekme je bila boljša. Niklas Landin med vratnicama je stvari samo še otežil."

Gašper Marguč:
"Danci so zasluženo zmagali. Bili so boljši, končna razlika pa je previsoka. Poraz boli, a ga moramo hitro pozabiti. Že v ponedeljek nas čaka ključna tekma proti Črnogorcem in naredili bomo vse, da se prebijemo v drugi del tekmovanja."

Marguč: Malce boli, da smo na koncu dovolili tako visok poraz