Veselje Žana Kranjca z ekipo. Foto: Reuters

Odermatt je znova dokazal, zakaj je najboljši smučar na svetu. V prvi vožnji je v zgornjem delu proge napravil večjo napako in ga ni bilo med najboljšimi. Za Fellerjem je imel na 11. mestu zaostanek 98 stotink.

Toda v finalu je kljub ne čisto optimalni predstavi vrgel rokavico tekmecem. Z njo se ni mogel kosati nihče, Feller je na koncu za neprekosljivim Švicarjem zaostal pet stotink. V predzadnjih vratih je storil napako in Odermatt je tako na petem veleslalomu zime še petič zmagal (dobil je tudi zadnje tri v prejšnji sezoni), skupno pa 32. v karieri.

Kranjec se je po dveh tretjih mestih decembra v Alti Badii tretjič v sezoni zavihtel na zmagovalni oder. Izkazalo se je, da je imel na prejšnjem veleslalomu 6. januarja v Adelbodnu, kjer je zasedel 21. mesto, le slab dan. V veleslalomskem seštevku svetovnega pokala je zdaj tretji.

Kranjec je v prvi vožnji nastopil s startno številko 5 in ob prihodu v cilj prevzel vodstvo s prednostjo devetih stotink pred Zubčićem, a so bili nato še hitrejši Meillard, Kristoffersen in Feller, ki so imeli številke od 6 do 8. Foto: Reuters

V finalu bolj izgubljal oprijem, a napadal do konca

"V drugi vožnji se je poznalo, da je malo hladneje kot v prvi, zadnja strmina je bila bolj ledena kot v prvo. Zato sem bolj izgubljal oprijem. A poskušal sem napadati do konca. Seveda sem startal na zmago, toda zelo zadovoljen sem tudi s tretjim mestom, še posebej po slabši zadnji tekmi," je za TV Slovenija dejal Kranjec, ki je v drugi vožnji v primerjavi z Odermattom največ časa izgubil na ciljni strmini.

"Smo veseli. Žan je imel dobro tekmo. So bili še kakšni odseki, prvi nastop zgoraj, drugi nastop spodaj, kjer je pustil malo časa. Zelo dobro je odgovoril na tisti slabši dan v Švici. Upam, da bo podobno nadaljeval tudi v prihodnje," je bil zadovoljen tudi trener Klemen Bergant.

Odermatt je zmagal z najhitrejšo vožnjo finala. "Noro, nisem verjel, da mi bo uspelo po prvi vožnji. V finalu nisem poskušal narediti česa posebnega. Vedel sem, da moram biti ves čas na liniji in pritiskati na tej zahtevni podlagi. Taktika ni bila popoln napad, treba je bilo smučati čisto, kar mi je uspelo. Sem zelo zadovoljen."

Kranjec zadovoljen s tretjim mestom, sploh po slabšem Adelbodnu

Feller do zdaj še nikoli ni slavil na veleslalomih za svetovni pokal, šestič se je povzpel na stopničke. Četrtič je drugi, nazadnje se je enakega uspeha veselila decembra 2022 v Val d'Iseru. V tej sezoni je bil tam pred mesecem in pol 11., kar je bila do danes njegova najboljša letošnja uvrstitev.

Je pa vodilni slalomist zime, saj je dobil kar tri slalome od petih – v Gurglu, Adelbodnu in Wengnu.

Marco Odermatt, Manuel Feller in Žan Kranjec. Foto: Reuters

Meillard po lanski zmagi tokrat peti

Feller je na prvi progi ogrel dlani in glasilke avstrijskih ljubiteljev alpskega smučanja in si prismučal 10 stotink sekunde prednosti pred zmagovalcem lanskega prvega nočnega veleslaloma v Schladmingu Loicom Meillardom.

Ta se v finalu ni izkazal tako kot pred letom dni (Odermatt je tedaj počival zaradi poškodbe) in je zdrsnil na peto mesto. Delil si ga je s Filipom Zubčićem, ki je na zaledenelem smučišču Planai odprl peti veleslalom zime. Četrto mesto je zasedel Alexander Steen Olsen.

Kranjec je po prvem nastopu na četrtem mestu zaostajal 30 stotink, rezerve je imel predvsem v zgornjem delu proge.

V sredo Kranjec tudi na slalomu

Nočni slalom v Schladmingu so prireditelji iz tradicionalnega torka preselili na sredo zvečer. Od Slovencev bosta smučala Kranjec, za katerega bo to prvi slalom v sezoni, in Tijan Marovt. Prva vožnja bo ob 17.45, druga ob 20.45. Prenos bo na TV Slovenija 2 in MMC-ju.

Odstop: Caviezel ...
Sorodna novica Schladming in Slovenci: prvi medalji na SP-jih in osem finalistov leta 2001