Mikaeli Shiffrin je v Mariboru dosegla 38. slalomsko zmago v karieri. Foto: Reuters
Zadnje tri slalomske finalistke v Mariboru

Shiffrinova, ki si je v petek na veleslalomu na istem prizorišču razdelila zmago s Slovakinjo Petro Vlhovo, je sicer vodila tudi po prvi vožnji. Pred tedaj vodilno, Švedinjo Frido Hansdotter, je imela že pri prvem merjenju vmesnega časa štiri desetinke prednosti, ta je le še rasla, po izjemno odpeljanem spodnjem delu je Američanka ciljno črto prečkala z več kot sekundo in pol naskoka (-1,57).

Še najbolj se ji je v prvem delu približala Vlhova, ki je že pri prvem merjenju zaostajala za 54 stotink sekunde, na koncu je bila sekundo počasnejša, v finalu pa je uvrstitev pokvarila s bledim smučanjem v srednjem delu, tako da se je morala zadovoljiti s 5. mestom.

Shiffrinova je, tako kot prvo vožnjo, finale odpeljala brez napak, mirno je prismučala v cilj, storila je dovolj, da je zadržala veliko prednost iz prve vožnje pred Švedinjo Anno Swenn Larsson. Ta je na stopničke stopila prvič po petih letih. Nazadnje se je med najboljše tri uvrstila v Aareju 8. marca 2014, ko je bila v slalomu tretja. Tokrat je tretje mesto osvojila Švicarka Wendy Holdener.

Shiffrin: Ljudje mislijo, da je zmagovanje samoumevno, a ni tako
"Bilo je toplo, a so bile razmere na progi v redu. V finalu sem nadzorovala svojo vožnjo. Za mano je en res dober konec tedna. Ljudje mislijo, da je vse to samoumevno, a se moram na vsaki tekmi boriti z različnimi stvarmi, enkrat s tekmicami, drugič s pogoji, sama s sabo, ampak na koncu je bilo super,
" je bila zadovoljna 23-letna zmagovalke 55. Zlate lisice Shiffrinova.

Finalni slalomski nastop Mete Hrovat v Mariboru

Hrovatova za 4 stotinke ob deseterico
Iz slovenskega tabora sta se v finale uvrstili Meta Hrovat in Ana Bucik. Prva je v drugi vožnji pridobila veliko mest, s 17. se je zavihtela na 11. mesto, za zmagovalko je zaostala za dve sekundi in 76 stotink. Bucikova je zadržala položaj iz prve vožnje (24. mesto). Brez finala so ostale Maruša Ferk (33. mesto; +4,96), Neja Dvornik (45.; 5,62), Klara Livk (50.; +5,82) in Andreja Slokar, ki je odstopila.

Zmagovalke 55. Zlate lisice v skupnem seštevku pohorske kombinacije: prva Mikaela Shiffrin, druga Petra Vlhova in tretja Wendy Holdener. Foto: Reuters

Upa, da ne bo treba dolgo čakati na stopničke
"Ta napaka v spodnjem delu ..., jezna sem bila, da sem jo naredila, ampak slalom je slalom, napake se dogajajo," j
e bila prva izjava Hrovatove v ciljni areni in nadaljevala: "Ne bi imela nič proti, če bi bila dlje čas na prestolu vodilne, čeprav je bil malce premajhen za dve. Zadovoljna sem z zgornjim delom, spodaj je bilo nekaj akrobacije, če tega ne bi bilo, bi bila lahko hitrejša, ampak se napake dogajajo. Upam, da ne bo treba še dolgo čakati na to, da bom stopila na stopničke na domači tekmi, je pa res, da ne znam napovedovati prihodnosti."

Šteharnik: Super stopnjuje formo
"Zelo sem vesel uspeha Mete Hrovat, super stopnjuje formo. V veleslalomu in slalomu drži enako kakovost, kar je napredek. Načrt je bil, da se v slalomu skuša približati formi v veleslalomu, kjer je boljša, in to ji uspeva,"
je dejal glavni trener v tehničnih disciplinah Denis Šteharnik.

Glede Ane Bucik, ki je bila druga slovenska finalistka lisičjega slaloma na 24. mestu, pa je dodal: "Stvari gredo počasi na bolje. Očitno bo morala še prevoziti veliko količkov, da se bo privadila na nov material in mu popolnoma zaupala. Trenutno se še preveč bori sama s sabo. Je pa videti, da na trenutke spusti smuči in naredi prave zavoje, tako da upam, da se krivulja obrača v pravo smer."

Četrtič Zlata lisica

Shiffrinova je četrtič v karieri osvojila Zlato lisico. Prvič je slavila leta 2015, nato še v letih 2017, 2018 (v Kranjski Gori) in letos. To je bila za Američanko že 56. zmaga v svetovnem pokalu, s čimer je na večni lestvici prehitela legendarno Švicarko Vreni Schneider.