Pred dvema letoma je Ilka Štuhec v domačem Mariboru s 14. mestom dosegla veleslalomski izid kariere. Foto: Reuters

Po prvi vožnji je imela gospodarica svetovnega pokala Shiffrinova 48 stotink prednosti pred Slovakinjo. A Vlhova je v drugi vožnji silovito napadla in z najboljšim časom finala izzvala vodilno v svetovnem pokalu. Američanka je v zgornjem delu še povečala prednost na 62 stotink, a z napako v ciljni strmini je vse zapravila in v cilj prišla z do stotinko istim skupnim časom kot Vlhova.

Drugič zapored med deseterico

Po 7. mestu na Kronplatzu se je v veleslalomu znova izkazala Meta Hrovat, ki je bila osma že po prvi vožnji, ko je s številko 12 dobro izkoristila zahtevne vremenske in snežne razmere. V finalu je 20-letna Gorenjka zadržala mesto in s tem izenačila svojo tretjo najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu. "Z izidom sem zadovoljna, s smučanjem ne. Z mariborsko progo se še nisva spoprijateljili," je povedala Hrovatova, ki je osvojila prve točke v Mariboru. Lani je bila Hrovatova v njej domači Kranjski Gori 13.

V finalu Štuhčeva pridobila šest mest

Ilka Štuhec je v finalu napadla s 26. mesta, med drugo vožnjo je že zaostajala 40 stotink za tedaj vodilno Avstrijko Katharino Liensberger, a nato v spodnjem delu, v zadnjih 20 sekundah, nadoknadila vse in za stotinko prevzela vodstvo. S končnim 20. mestom na prvem veleslalomu za svetovni pokal po lanski težji poškodbi se 28-letna Mariborčanka odpravlja na svetovno prvenstvo v Are. Na Švedsko Štuhčeva leti že v soboto, zato na domačem slalomu ne bo nastopila, saj jo že v torek čaka prva velika priložnost – superveleslalom.

Dež in oblačnost razblinila enakovredne razmere

Na mariborskem Pohorju je v petek zjutraj rosenje prešlo v dež, ob tem se je dodatno pooblačilo, vidljivost se je poslabšala, temperature pa so se čez dan dvigovale. Zlasti v zgornjem delu 1. vožnje so tekmovalke hitro izgubile prvo sekundo, razmere pa so se z višanjem štartnih številk poslabševale. Zunaj prve petnajsterice je najbolje odsmučala Kanadčanka Marie-Michele Gagnon, ki je s številko 19 zaostala 2,60 sekunde, z dobro finalno vožnjo je osvojila končno 11. mesto. "Prav smilijo se mi dekleta z višjimi številkami. Dež se prijemlje na očala in vse slabše se vidi," je s kolegicami sočustvovala po polovici tekme vodilna Shiffrinova v pogovoru za TV Slovenija.

Tekmovalna vrnitev Robnikove

Na startu prve vožnje je bilo skupno šest Slovenk. Povratnica po poškodbi Tina Robnik je prvo tekmo v tej zimi začela s številko 20, a se ji je skoraj enoletna odsotnost močno poznala in z zaostankom 4,84 je bila več kot sekundo oddaljena od preboja v finale. Neja Dvornik je bila s+4,28 že ob prečkanju ciljne črte zunaj trideseterice, za finalom je zaostala več kot pol sekunde. Podobno je bilo tudi pri Ani Bucik s 4,58. Kot zadnja Slovenka Desiree Ajlec je z zaostankom +6,71 zasedla 58. mesto med 61 uvrščenimi smučarkami.

Šolarji, predsednik in premier

Petkov veleslalom si je organizirano ogledalo 3.000 slovenskih šolarjev. Prireditelji si obetajo, da bo pod Pohorjem v dveh dneh okoli 20.000 gledalcev. Med gledalci sta bila med številnimi častnimi gosti tudi predsednik države Borut Pahor in slovaški premier Peter Pellegrini.

Za soboto je ob istih urah – prva vožnja ob 10.00 in finale ob 13.00 – predviden slalom. A izvedba drugega dela tradicionalne pohorske kombinacije bo odvisna od vremena: napovedana sta dodatno deževje in otoplitev.

ALPSKO SMUČANJE, SVETOVNI POKAL (Ž)

MARIBOR, veleslalom

Tessa Worley je dobila zadnji veleslalom za svetovni pokal v Mariboru pred dvema letoma. Lani je na v Kranjsko Goro preseljeni Zlati lisici slavila Mikaela Shiffrin, ki gre v finale z lepo prednostjo. Foto: Reuters