Norvežanke so pred dvema letoma izgubile bitko s Švedinjami, tokrat so zanesljivo slavile. Foto: EPA

V štafetnem teku na 4 x 5 kilometrov so prepričljivo slavile Norvežankev v postavi Tiril Udnes Weng, Heidi Weng, Therese Johaug in Helene Marie Fossesholm. Johaugova je tako v Oberstdorfu osvojila že svojo tretjo zlato medaljo. Norveška, ki se je na vrh vrnila spet po štirih letih, je slavila pred smučarsko zvezo Rusije (+26,6) in Finkami (46,2), ki so v finišu ugnale Američanke. Finke so na ta način preprečile, da bi na štafetni tekmi na svetovnem prvenstvu prvič v zgodovini do kolajne prišla ena od neevropskih reprezentanc.

Branilke naslova in prve favoritinje Švedinje so bile šele šeste. Že na polovici proge so na devetem mestu zaostajale že več kot minuto in pol. Slovenk ni bilo na štartu. Tekačice na svetovnem prvenstvu čaka le še sobotna preizkušnja na 30 km v klasičnem koraku.

Lamparter presenetil Riiberja

Drugo zlato medaljo je Avstriji v Oberstdorfu prinesel Johannes Lamparter. 19-letni kombinatorec je slavil na tekmi na veliki napravi. Po skakalnem delu si je priboril 22 sekund naskoka pred Japoncem Akito Vatabejem in 37 pred Norvežanom Jarlom Magnusom Riiberjem. Nadarjeni Avstrijec je odlično nalogo opravil tudi na 10-kilometrski progi in je prednost zadržal. Riiber, svetovni prvak s tekme na srednji skakalnici, je bil v teku pričakovano močnejši od Vatabeja, ki je bil bronast.

25. mesto je zasedel Gašper Brecl, ki je na veliki skakalnici pristal pri 132 metrih in si je po skakalnem delu priboril celo šesto mesto. V smučino se je podal minuto in 40 sekund za Lamparterjem, na koncu pa je skupaj zaostal štiri minute in 13 sekund. Vid Vrhovnik, ki je bil po skoku 31., je na progi izgubil dve mesti. Pred kombinatorci je v Oberstdorfu le še tekma dvojic, ki bo v soboto.