Mirjam Pran, predsednica društva Oljke. Foto: Davor Lonzarič
Mirjam Pran, predsednica društva Oljke. Foto: Davor Lonzarič
Loris Peršunić, župan Poreča
Loris Peršunić, župan Poreča. Foto: Davor Lonzarič
Darko Šonc, predsednik Zveze slovenskih društev na Hrvaškem
Darko Šonc, predsednik Zveze slovenskih društev na Hrvaškem. Foto: Davor Lonzarič
Viktor Mlakar, konzul na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu
Viktor Mlakar, konzul na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu. Foto: Davor Lonzarič
Klavdija Velimirović, predsednica slovenskega kulturnega društva Istra iz Pulja
Klavdija Velimirović, predsednica slovenskega kulturnega društva Istra iz Pulja. Foto: Davor Lonzarič
10 let Slovenskega kulturnega društva Oljka Poreč

Lepšega darila za prvo desetletje delovanja si v društvu niso mogli zamisliti. Predsednica Oljke Mirjam Pran pravi, da bo zdaj bistveno lažje: »Zdaj bomo lahko začeli tudi z novimi dejavnostmi. Tudi prej smo imeli delavnice, a je težko delati brez lastnih prostorov. Upam, da bo zdaj mnog, mnogo lažje.«

Pridobitve se je razveselil tudi predsednik Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, Darko Šonc: »Brez strehe nad glavo ne gre. Občudujem jih zato, ker so obstali kljub temu, da niso imeli svojih prostorov.«

Od prvih korakov do desetletja

Deset let delovanja se morda zdi malo, a društvo je v tem času naredilo veliko, je še dodal Šonc. Predsednica Oljke Mirjam Pran je najbolj ponosna, da se je društvo obdržalo pri življenju. Še več, utrdilo se je in povečalo svoje članstvo. Trenutno jih v društvu deluje okoli sto. Pri prvih skupnih korakih je Slovencem v Poreču pomagala nekdanja dolgoletna predsednica slovenskega kulturnega društva Istra iz Pulja, Klavdija Velimirović: »Tudi našemu, puljskemu društvu so na začetku zelo pomagali rojaki z Reke, še posebej novinarka Marjana Mirković. V zahvalo za to pomoč sem si obljubila, da bom po svojih močeh tudi sama pomagala Slovencem, ki bodo ustanavljali društva v hrvaški Istri.«

Slovesnosti so se udeležili člani vseh slovenskih društev v hrvaški Istri, pa tudi rojaki z Reke, ki so večer kasneje upihnili 70 svečk na torti njihove Bazovice. V Poreču je bil tudi konzul na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu Viktor Mlakar. Poudaril je, da slovenska društva v tujini ob ohranjanju vezi s kulturo in matično domovino, opravljajo še pomembno državniško poslanstvo: »Vidimo, da se med Slovenci in večinskim narodom stkejo tesnejše vezi, ki lahko prispevajo tudi k boljšim meddržavnim odnosom.«

Slavnostni večer v Poreču ni bil namenjen politiki. V ospredju je bilo druženje, povezovanje in pesem. Na rojstnodnevno zabavo je Oljka povabila prijatelje iz Ponikve, mešani pevski zbor Sonce. Izbira je bila lahka, je povedala Mirjam Pran, saj je bilo društvo na prvem skupnem izletu v Sloveniji prav v Ponikvi, kjer je takoj vzniknilo prijateljstvo.

Kaj prinaša novo destletje?

Pred Slovenci v Poreču je zdaj novo desetletje, v katerem bodo bistveno lažje zadihali. Med načrti, ki jih bodo z novimi prostori lahko uresničili je ureditev knjižnice s slovenskimi knjigami , upajo pa, da bodo kmalu lahko uresničil tudi veliko željo po pouku slovenskega jezika.

Barbara Kampos

Foto: Davor Lonzarić

10 let Slovenskega kulturnega društva Oljka Poreč