Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
V Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem smo obiskali unikatno ekološko letovišče, kjer sta v ponudbi na prvih dveh mestih narava in mir. Lastnik Tomaž Bolka, ki prihaja iz gostilniške družine, je o takšnem posestvu sanjal že od svojega 18. leta. A je trajalo kar precej let, da je želje uresničil. Bilo pa je vredno vztrajati, saj je rezultat zanimiv in navdušujoč tudi iz arhitekturnega vidika. Arhitekta sta dobila nalogo, da razmeroma majhno blokovsko stanovanje preuredita v sodobni dom za mlajši par, ki v stanovanju živi le občasno. Nova podoba je nastala ob zamenjavi inštalacij in z namestitvijo popolnoma nove notranje opreme. Poseben pečat pa sta vnesla s tem, da sta razkrila gradnik te zgradbe in mu namenila vlogo okrasnega elementa. Kako opremiti novo stanovanje za starejši par, ki se je odločil udobje hiše z vrtom zamenjati za stanovanje blizu mestnega središča? Tak izziv ni bil prav lahek zalogaj, še posebno zato, ker sta lastnika želela v nov dom vključiti umetniška dela, na katera sta zelo navezana. Nastalo je stanovanje z zares bogato teraso; je dovršeno uravnotežen ambient, v katerem se prepletata igrivost in zrelost.
Ko se s tirno vzpenjačo peljemo na Ljubljanski grad, nam pogled na tistem delu griča, kjer je bila nekdaj prazna razpadajoča stavba, ukrade ponosna lesena lepotica, zgrajena nedavno. V njej so urejene pisarne in servisni prostori za vzpenjačo, v zgornjem nadstropju pa se je prostor našel še za dva studia. Da imata edinstven razgled na mesto, verjetno ni treba posebej omenjati, potrudili pa so se tudi pri njunem opremljanju. Prizidkov se morda res drži slab sloves. Sploh ker ga prepogosto utrjujejo ponesrečeni samograditeljski primeri po vseh naših krajih. A v resnici je strokovno izveden prizidek lahko ne samo prostorska, ampak tudi estetska nadgradnja osnovnega objekta. In točno takega so dodali Varstveno delovnemu centru Ince iz Mengša. Lesen prizidek je velika pridobitev za zaposlene, še bolj pa za uporabnike z motnjami v duševnem razvoju in so pogosto gibalno ovirani. Prenova stare domačije ni le gradbeni izziv – to je pogovor z zgodovino, poklon preteklosti in iskanje duše, ki prebiva med kamnom, opeko in lesom. Medtem ko novogradnje rastejo hitro, stare hiše zahtevajo potrpljenje in skrbno roko. To boste spoznali tudi v našem prispevku iz vasice Sveto na Krasu, kjer sta se lastnika podala na posebno potovanje skozi čas.
Popeljemo vas v Vodnjan, očarljivo mestece, kjer osrednji trg krasijo mogočne stoletja stare stavbe. Mi smo potrkali na vrata vogalne trinadstropne hiše, ki je navzven sveža in igriva, znotraj pa očarljiva, saj je prežeta s plastmi zgodovine, ki sta jo nova lastnika razkrila plast za plastjo. V mirnem predelu Ljubljane, pravzaprav v slepi ulici, odmaknjeni od prometnic, stojita obdana z zelenjem dva vila bloka. Vsak od njiju vsebuje štiri stanovanja, vsako stanovanje pa se ponaša še z veliko zunanjo površino: bodisi pritlično ali strešno teraso. V morda najelegantnejšega od vseh štirih se je povabila tudi naša ekipa. Vajeni smo, da na naših okrasnih vrtovih srečujemo strastne ljubitelje rastlin in vrtnarjenja nasploh. Pogosto si tako strast deli par, ki z roko v roki vsakodnevno uživa tako pri delu kot pri počitku na svojem vrtu. Takšna lastnika smo našli v ljubljanskih Murglah - za lepo zelenico si sicer pomagata s sodobno tehnologijo, jasno pa je, da si za tako bogat vrt enostavno moraš umazati roke.
Lastnica sodobne hiše na Dobenu blizu Ljubljane je spoznala, da je lokacija nekdanjega družinskega vikenda tako privlačna, da bi tam raje zgradila novi dom. Takšna zamenjava vloge iz počitniške hiške v pravi dom je pri nas precej pogosta. V tem primeru je s pomočjo skrbnih arhitektov nastala hiša, ki učinkovito in estetsko skladno izrablja prednosti in slabosti lege oziroma ne najbolj enostavnega terena. Bili smo že v Aljaževem stolpu, pod zemljo v hobitski zemljanki, do svojih gostiteljev smo prileteli tudi s padalom. Še nikoli pa nismo obiskali stanovanja, do katerega lahko pripluješ z barko. No, tudi to bomo danes odkljukali. V Izoli, tik ob obnovljenem mandraču smo se povabili v obnovljeno stanovanje, ki vabi na morje, hkrati pa valovi na svoj način vstopajo tudi vanj. Naslednje prenovljeno dupleks stanovanje je odličen primer, kako pametno je s strokovno pomočjo prenoviti zapostavljena, degradirana stanovanja. Kljub manjši kvadraturi jim je uspelo učinkovito izkoristiti prostor in ustvariti prijeten dom, ki združuje estetiko in funkcionalnost.
Dandanes smo vajeni, da se z gradnjo hiš in prenovami ukvarjajo gradbena podjetja, inženiringi in obrtniki. V preteklosti je bilo drugače. Številne hiše so nastale kot plod dela lastnikov, njihovih sorodnikov in prijateljev. Danes je gradnja v lastni režiji, kot smo imeli navado reči, redkost. No, mi pa smo našli zelo zanimivo izjemo, ob kateri se lahko marsičesa naučimo. Mladi par si je s pomočjo arhitektke iz manjšega stanovanja v Ljubljani ustvaril prostoren in udoben dom, poln elegantnih rešitev in premišljenih detajlov, ki ga povzdignejo v moderno in funkcionalno bivališče. No, če kaj, potem lege stanovanja ni bilo treba povzdigovati, nahaja se namreč v 14. nadstropju nove stolpnice in temu primerno nudi tudi dih jemajoče razglede. Gremo še na Kras, kjer bomo spoznali tri junake, ki so spečo lepotico prebudili v novo življenje. Njihova pot je bila dolga in naporna, vodila skozi trnje in znoj, vendar je ljubezen vse premagala in zgodba ima srečni konec - ki je še srečnejši začetek nečesa novega. Ker pa življenje ni potica in prenova ni pravljica, smo se vseeno pozanimali, kako se taka pravljična prenove izpelje v praksi.
Kraji ob Kamniški Bistrici slovijo po neokrnjeni naravi, a lokacija, na kateri se nahaja hiša, je resnično nekaj posebnega. Konstrukcija objekta je skeletna, izolativnost pa dodatno zagotavljajo lesena vlakna, medtem ko jo prezračevana lesena fasada kot dežni plašč ščiti pred vremenskimi vplivi. Družinska hiša pa ne navduši le z zunanjostjo in razgledi, temveč s sodobno, a tudi topline in igrivosti polno notranjostjo. Popeljemo vas skozi navdihujoč dom mlade družine, ki je ustvarila funkcionalno in estetsko dovršeno mestno zatočišče. Pri uporabi materialov so razmišljali izven okvirjev. Posebnost tega stanovanja je na primer uporaba tapet na pohištvenih frontah in pralnega opleska na ličnicah kuhinjskih omaric. Vrtovi na Primorskem, ob Obali, morajo biti prilagojeni tamkajšnji klimi. Blage zime brez snega, redkejše padavine in vroča poletja ustvarjajo zahtevne pogoje za rastlinski fond vrtov. Oblikovalec vrtov Borut Benedejčič je razvil svoj tip vrta, izrazito prilagojen zahtevam tega dela Slovenije. Tak je tudi vrt nad Izolo.
Vabimo vas v arhitekturni biser v osrčju Bohinja, ki oživlja tradicijo in dediščino nekdanje lovske vile. Zgledno sodelovanje med arhitekti in naročnikom je vili, od katere so ostale le ruševine, vdahnilo novo življenje, ki se z veliko spoštovanja naslanja na bogato zgodovino objekta in stavbarsko dediščino območja. Veličastna vila je tako v interjerju kot tudi eksterijerju prava poezija lesa, zato vas vabim, da ji prisluhnemo. Če smo še do nedavnega hiše zidali več let, pri nekaterih se je gradnja zavlekla tudi v desetletje, pa današnje tehnologije omogočajo veliko hitrejšo postavitev naših domov. Sploh pri inovativni leseni gradnji s križno lepljenimi ploščami lahko objekt stoji v nekaj mesecih, po treh ali štirih je marsikdo že vseljen. V Kranjski Gori, v naselju Podbreg ob reki Pišnici, sta na primer v pičlih 60 dneh stali konstrukcija in streha treh večstanovanjskih enot, ki jih krasi odlična arhitekturna zasnova. Navzven se stapljajo z vaškim okoljem, znotraj pa nas pozdravlja les. Pri izbiri vrtov v naših oddajah dajemo prednost tistim, ki so nastali ob strokovni pomoči, po načrtu krajinskih arhitektov ali oblikovalcev vrtov. Seveda pa se razveselimo tudi takrat, kadar nas povabijo na vrt kakega ljubiteljskega vrtoljubca. Takšni vrtovi imajo izrazit osebni pečat. To velja tudi za vrt, ki smo ga obiskali v Ribnici.
V starodavni vasici Pedrovo, na meji med Krasom in Vipavsko dolino smo našli hišo Artes, ki je pravi raj za umetnike in ljubitelje umetnin. Prefinjena dela so tukaj umeščena spretno, tako v zunanjost kot v notranjost in poskrbijo za res edinstven utrip prostora. V Ljubljani študira približno 40 tisoč študentov in tisti, ki niso iz glavnega mesta ali od blizu, se vsako šolsko leto srečujejo z izzivom nastanitve. Iti v študentski dom, v sobo k zasebniku ali morda najti kakšno drugo rešitev? Predstavimo vam stanovanje, ki sta ga starša v Ljubljani kupila za svoja šolajoča otroka. Ker je bilo ob nakupu v precej slabem stanju, pa sta ga morala prej še temeljito prenoviti. Dobre prenove ostajajo pri vrhu priljubljenosti in tudi nas vedno znova navdušijo. Selimo se v staro vilo na obronku parka. Pred kratkim prenovljeno stanovanje v sebi zelo spretno združuje sodobnost, odprtost ter hkrati ohranja svoj izvirni, elegantni staromeščanski značaj. Sijajen dom za mlado 5-člansko družino in enega štirinožnega prijatelja.
Ko takole obiskujemo stare objekte, ki so bili deležni temeljite prenove, si ne moremo kaj, da ne bi opazili izjemne srčnosti in predanosti njihovih lastnikov, za katere se zazdi, kot da dihajo skupaj z objektom. Sonja in Andrej sta se za nakup hiše odločila, čeprav sta dom že imela in novega projekta nista iskala. Bila pa sta prepričana, da si tak objekt vendarle zasluži dostojne prenove. V naši oddaji smo predstavili številne prenove, ki vedno znova navdihujejo gledalce. Iz kamnitih, butanih ali lesenih hiš, nekoč na robu propada, ponovno veje toplina doma. Kašče in skednji so postali prostorna, sodobna bivališča, kmetije pa so oživele kot turistične destinacije. Pri tem pa nas zanima predvsem dvoje: osebne zgodbe, ki stojijo za prenovami, in praktični nasveti o tem, kdaj in kako se lotiti prenove ter kakšen finančni okvir je zanjo potreben. Nikoli ni prepozno za nov začetek – to je v nekem trenutku odkril tudi nekdanji tiskar, ki je po dveh desetletjih doumel, da njegov pravi poklic leži drugje – v naravi. Kot samouk z izjemnim občutkom za prostor in rastline se je predal oblikovanju vrtov. Vrt Mihe Sulimana Grudzinskega smo že raziskovali v prvi letošnji oddaji, tokrat pa ga bomo uzrli še nekoliko podrobneje - tudi iz ptičje perspektive.
Predstavimo sodobno družinsko hišo, ki odseva harmonijo med notranjim in zunanjim svetom. Prostorske prilagoditve se prepletajo s praktičnim pohištvom, ustvarjenim v družinski delavnici. Spoznali boste, kako sta lastnika poskrbela za zasebnost ob velikih steklenih površinah in na kak način je prostorna terasa postala naravni podaljšek doma. Dva umetnika, po duši in poklicu sta ne le domišljiji pustila, da se izrazi do konca, ampak tudi zelo dejavno pristopila k oblikovanju in opremljanju njunega stanovanja. Priznata, da sta z obiljem barv, oblik in slogov hodila po robu, ampak sta zvesto sledila svoji viziji in jo do zadnje poteze čopiča tudi uresničila. Njuna domišljija, predanost do zadnjih detajlov ter umetniški duši so se tu prepletli v zgodbo, ki spominja na Alico v čudežni deželi in nikogar ne pusti ravnodušnega. V nadaljevanju oddaje pa še ena svojevrstna pravljična pokrajina - vrt, ki smo ga prvič obiskali že marca 2016. In v teh letih se je razbohotil v pravo zeleno kraljestvo na robu hriba. Kakšnih 20 kilometrov vzhodno od Ljubljane se je na sončnem slemenu med naseljema Gozd-Reka in Besnica zasidrala vasica Véliko Trebeljévo. Tja nas je zvabila zgodba o človeku, ki je svojo ljubezen prelil v vsak kamen, drevo in cvetlico.
Novo stanovanje v eni od ljubljanskih sosesk je bilo na začetku podaljšane tretje gradbene faze, ko se je arhitektka lotila načrtovanja končne ureditve in opreme. Imela je odprte možnosti, zato je lahko prisluhnila mnogim željam naročnikov ter celo uresničila zahtevno nalogo, kako v stanovanje umestiti kamin, kljub temu, da njegova vgradnja v osnovi ni bila predvidena. V jedru srednjeveškega mesta, kjer vsaka ulica diši po zgodovini, se skriva stanovanje, ki je postalo ne le dom, temveč zgodba o prenovi in spoštovanju preteklosti. Ko je arhitektka prvič vstopila vanj, so jo očarala velika polkrožna okna, skozi katera je pronicala svetloba, ter duh umetnikov, ki sta tu ustvarjala. Kljub temačnosti in starinskemu šarmu je takoj prepoznala potencial in v njem zasnovala svoj novi dom. Leto pa zaključimo na Štajerskem. Več kot 160 let stara hiša v občini Lovrenc na Pohorju govori v jeziku obokanih stropov, starinskega pohištva in toplih peči, ki prebujajo spomine na preteklost. Tu se čas upočasni, notranji mir pa dobi otipljivo obliko.
V hrvaški Istri, v mestu umetnikov, ki je zaradi umetnosti, glasbe, športa in posebne slikovitosti priljubljeno tudi med Slovenci, smo odkrili čudovito staro hišo. Njeni lastniki so med trdne kamnite stene vtkali sodobne ideje, v prostore pa vnesli izbrano pohištvo in detajle, ki s svojo prefinjenostjo ponujajo razkošje na majhni kvadraturi. Lahko rečemo, da vrta, kakršnega bomo predstavili tokrat, do zdaj še nismo imeli priložnosti pokazati. Vrt na Opčinah, kraju tik za mejo z Italijo, obdaja čudovito vilo, ki so jo postavili pred dobrimi 120 leti. Vendar vrt ni iz tistega obdobja, ampak so ga znova uredili nedavno, sočasno s prenovo vile. Odprli so nam še vrata enega od stanovanj te spoštljivo obnovljene stare vile. Stanovanje sta kupila Američana, navdušena tako nad okolico vile kot nad svojim novim domom.
Neveljaven email naslov