Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Pred Mednarodnim dnevom svobode medijev se vsako leto vprašamo, kakšne pa so razmere pri nas? Ali so mediji v Sloveniji žrtve nesposobnih lastnikov, ideoloških sporov, neprimerne regulacije in političnega prezira? O tem s predstojnico Inštituta za medijske komunikacije, urednico regionalnih strani v dnevniku Večer in raziskovalcem z Mirovnega inštituta v Ljubljani. Vabimo vas, da si oddajo Omizje o svobodi medijev pri nas ogledate v sredo 30. aprila ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
Svetovni dan knjige je danes in v Mariboru potekajo Slovenski dnevi knjige, zato se bomo v Omizju posvetili – pismenosti. Vsem njenim oblikam: od bralne do medijske. Naše sogovornice bodo vodja Centra za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici, direktorica in odgovorna urednica Založbe Aristej in dramaturginja v Lutkovnem gledališču Maribor.
Demenca, vse pogostejša bolezen sodobnega časa, je obolenje, ki človeku ugaša moč spomin in vztrajno briše vse tisto, kar se je kot osebna spominska zbirka oblikovalo skozi življenje. V lanskem letu so raziskovalci na področju demence potrdili dva nova dejavnika tveganja za demenco: povišan holesterol v krvi in slabšanje vida. Skupaj imamo zdaj 14 prepoznanih dejavnikov tveganja za demenco, za katere je na voljo dovolj dokazov, da pripomorejo k njenemu nastanku. Obstaja velika verjetnost da bomo med prizadetimi, še prej verjetno je, da bomo med danes 100 tisoč svojci, ki skrbijo za osebe z demenco … O tem bomo govorili z dr. Jožico Gamse, predsednico Društva za pomoč pri Demenci Spominčica Maribor in Darjo Benko, delovno terapevtko v Domu starejših Senecura Hoče – Slivnica.
Včeraj smo v Sloveniji obeležili Svetovni dan Romov. Pri nas po uradnih podatkih živi okoli 12.000 pripadnikov te etnične skupnosti, največ na Dolenjskem in v Prekmurju. Pravice Romov so v Sloveniji zavarovane z ustavo in vrsto zakonov, toda kakšen je v resnici njihov položaj? Odgovor smo poiskali pri antropologinji s Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem, odlični poznavalki antropologije Romov in Sintov, in pri članu Sveta Romskih skupnosti Slovenije, doma je iz Velenja in po poklicu rudar. Vabimo vas, da si oddajo Omizje o položaju Romov v Sloveniji ogledate nocoj, v sredo 9. aprila ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
Danes je Svetovni dan etnologije. Vprašanja o vsakdanjem življenju sodobnega človeka segajo tudi do vprašanja, kam gre ta svet, in, kdo za vraga ga je postavil na glavo? O tem smo se pogovarjali s predstojnico Oddelka za antropologijo in kulturne študije na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem, s profesorjem z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, in s sociologom, ki je doktoriral na Univerzi Auckland, kjer je raziskoval strukturno nasilje nad Maori v Novi Zelandiji.
Kako je z vrhunskim športom v Mariboru? Kje je v primerjavi s športom v našem glavnem mestu? In kako mu kaže, če ga primerjamo z naslednjim največjim mestom na Štajerskem, Celjem? Kako je s financiranjem vrhunskega športa? Kako živijo športniki po koncu aktivnih karier? O tem se bom pogovarjal s tremi nekdanjimi športniki, danes trenerji, oziroma direktorji klubov v katerih delujejo. Gostje: TOMAŽ BARADA, mojster borilnih veščin in predsednik Športne zveze Maribor SEBASTIJAN ŠKORC, nekdanji igralec odbojke in trener OK i-Vent Maribor URBAN GORJANC, nekdanji košarkar in sedanji direktor in trener AKK Branik
21.marca bomo obeležili Svetovni dan Downovega sindroma. To je priložnost, da se spomnimo, da smo si ljudje med seboj različni, a da si hkrati vsi prizadevamo živeti življenje v vsej njegovi polnosti. Z nami bodo profesorica defektologije iz Centra Gustava Šiliha v Mariboru, mama fanta, ki se je rodil z Downovim sindromom, in njen sin, ki nam bo lahko osebno predstavil svoje življenje.
Na RTV Slovenija med 8. in 22. marcem poteka kampanja proti medvrstniškemu nasilju z naslovom Odpikajmo nasilje. Pridružujemo se ji tudi na Televiziji Maribor, s pogovorom v oddaji Omizje, v kateri gostimo: psihologinjo s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, šolsko psihologinjo in predsednico Zveze prijateljev mladine Maribor, ter znanega glasbenika, enega od treh ambasadorjev kampanje Odpikajmo nasilje.
Danes je Mednarodni dan varčevanja z energijo. Koliko varčevanju z energijo prispevajo trajnostna mobilnost, trajnostna gradnja in spremembe naših navad? Kaj smo že dosegli, ali res lahko izbiramo med najboljšimi možnostmi, kaj lahko storimo sami? Naši sogovorniki prihajajo iz Sektorja za trajnostno mobilnost na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, s Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru in z Inštituta Jožef Štefan iz Ljubljane.
Energetski potencial iz večjega dela naših odpadkov trenutno še vedno izvažamo v tujino, kjer pa se vrata postopno zapirajo. Evropska direktiva govori o tem, da je vsako okolje dolžno poskrbeti za svoje odpadke. Maribor je že pred leti izrazil interes za postavitev obrata, ki bi omogočal njihovo energijsko izrabo. Kaj o tem pravi stroka in kaj se je nabralo pod črto izkušenj v Celju, kjer toplarna predstavlja zaključno fazo obdelave odpadkov, ki so predhodno obdelani in pripravljeni v Regionalnem centru za ravnanje z odpadki. O tem bomo govorili s prof. dr. Nikom Samcem z mariborske strojne fakultete in mag. Aleksandrom Mirtom direktorjem podjetja Energetika Celje.
Bliža se Mednarodni dan maternega jezika. O pomenu in skrbi zanj smo se pogovarjali s članicama Oddelka za slovanske jezike in književnost na Filozofski fakulteti in Oddelka za razredni pouk na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru, in profesorico angleškega jezika na Srednji gradbeni šoli in gimnaziji v Mariboru. Vabimo vas, da si pogovor o aktualni vprašanjih rabe maternega jezika v oddaji Omizje ogledate nocoj, v sredo 19. februarja ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
V februarju pozornost namenjamo varni rabi interneta, kmalu bo na vrsti akcija Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov. Kaj vse so digitalni odpadki, kako jih ustvarimo, in kaj lahko storimo, da jih bo manj, nam bodo razložili: predsednica društva Ekologi brez meja, vodja korporativnega komuniciranja iz Ljubljanskih mlekarn, in strokovnjak za kibernetsko varnost, prodekan Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru.
Neveljaven email naslov