Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
V ljubljanski Mali Drami nocoj v režiji Nine Šorak premierno uprizarjajo predstavo Tennesseeja Williamsa Tramvaj Poželenje. V Mestnem muzeju Ljubljana je na ogled razstava Okras biljardne sobe. Freske z dvorca Križ pri Komendi. V Cukrarni poteka Festival sodobne glasbe .abeceda, v nedeljo pa bo tam koncert Big Banda RTV Slovenija s češko džezistko Štěpánko Balcarovo.
Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.
Spoznajmo mojstre izdelave masla, ki pripravljajo pravo jutranjo pojedino. Ne samo, da bodo maslo izdelali, tudi šlo jim bo vse kot po maslu. V studiu bo zgodba povsem drugačna, saj bosta pošasti Bu in Ba poskrbela za lepljivo zmedo.
Timi je navihana mala ovčka. Pravkar je dopolnil tri (ovčja) leta in zdaj gre v vrtec. To pa sploh ni preprosto: v skupini se bo moral veliko naučiti. Predvsem to, da je treba stvari deliti in paziti na čustva drugih. Ni dovolj, da nadarjeni mali nogometaš odlično brca žogo – naučiti se jo mora tudi dobro podati. Vsak nov dan je s pomočjo prijaznih vzgojiteljev nova zabavna učna ura.
Rdečka in grahozavri se odpravijo raziskovat v strašljivi nočni gozd. Pot iz njega naj bi našli v slogu Janka in Metke, zato za seboj puščajo jagodno sled. Ko pa je čas, da bi se vrnili, ugotovijo, da jo je Grahor pojedel. Zbuditi morajo kresnojabke, da jim osvetlijo pot domov.
Brina, Binka in Jana se na dvorišču igrajo »metulje«. Zabavajo se, dokler Brina in Jana Binki ne pobegneta. Uboga Binka je kot kupček nesreče in Brina se mora res potruditi, da jo potolaži.
Strah pred višino Pepe dobro pozna. Zakaj? Ker ga občuti tudi sam. Zato ga zelo skrbi izziv, ki ga čaka. Timotej se je namreč odločil, da ga pelje v najvišjo drevesno krošnjo!
Zofka je Anko presenetila z zelo veliko in debelo knjigo. Sofio že srbijo prsti, da jo prelista. Koliko strani ima? In kaj piše na njih? Je mogoče v njej rešitev Zofkine uganke? Lahko namignemo le, da bodo vse zofkaste glave na pravem mestu ... B kot bodite z nami!
Babica naroči Tess, naj poišče sestavine za poseben napoj, ki ga namerava zvariti. Tess pri tem ugotovi, s čim se preživlja njena družina, zvarek pa preizkusi na Larsu, ki nato omotičen izpove svoja čustva do Anne.
Ko se Lars prebudi iz omotice, se začne spominjati, kaj je prejšnji dan povedal Anni, in obide ga groza. Za svoje besede okrivi zvarek in Anno prepriča, da hoče biti le njen prijatelj. Tudi Tess se zave posledic svojega dejanja in sklene, da bo poskušala zatreti svojo čarovniško naravo.
Gaja in Klemen se bosta v tokratni oddaji podala v skrivnostni svet jam. Pri tem jima bodo pomagali mladi jamarji in njihov mentor Aleš Stražar iz domžalskega Društva za raziskovanje jam
Simon Robič, jamar in reševalec Walter Zakrajšek, vodja Jamarske reševalne službe pri Jamarski zvezi Slovenije, ter Katarina Šeme, ki ni le jamarka temveč tudi striparka. Nasploh bodo tokrat v Krompirju precej športno navdahnjeni, zanimive številke o športu je zbral Slavko Jerič, ekipa SLO FIT pa je za Gajo in Klemna pripravila prav poseben izziv, ki temelji na rezultatih športno-vzgojnega kartona iz njunih šolskih let. Na Krompirjevem odru pa se bo predstavila 10-letna klarinetistka Klara Sajovic iz Glasbene Šole Franca Šturma.
Otroški parlament je ta teden zasedal v državnem zboru in v Infodromu smo se pozanimali, kakšne predloge glede sprememb šolskega sistema imajo mladi parlamentarci. Ob svetovnem dnevu Romov so o svoji etnični pripadnosti v Infogromu spregovorili mladi Grosupeljčani. V rubriki Podrobno pod lupo smo razložili, kaj je to trgovinska vojna, predstavili šolsko literarno glasilo Mlada rast z OŠ Cerkno, otroška poročevalka Ella pa se je pogovarjala z igralko Zalo Djuric.
V 25. oddaji se v boj za polfinale kviza podajo Zoja, Hana in Peter iz OŠ Vrhovci (rumeni) ter David, Rok in Mihael iz OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica (vijolični), hitrih lončkov pa Tanja, Maja in Žana iz OŠ Jakobski Dol ter Leja, Miha in Nik iz OŠ Tabor 1 Maribor. V Hitrih celicah so rumeni spomladanski, vijolični glasni. Med vprašanji na začetku vsi malo zaspijo, prevevajo jih emocije, Knjiga vseh stvari pa jih prebudi. V labirintu jih spet premami postelja in najdejo darilo, napetost med ekipama pa vztraja vse do konca. Za koga je zadnje vprašanje odločilno, poglejte v Malih sivih celicah.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
V tokratni, januarski Osvežilni fronti bodo govorili o tesnobnih občutkih in anksioznosti. Dojenček bo zaradi težav obiskal psihiatra, Jernej in Jan v Epskem filmu ugotavljata, kaj so ju naučili filmi suspenza, Zakonjšek pa staršem sporoči pomembno novico. Voditelj Rok se je tokrat odpravil na teren, z vedenjsko kognitivno terapevtko Tadejo Batagelj se je pogovarjal tem, kako si pomagati in premagati tesnobo, v Kvikijih pa zbral nekaj osnovnih nasvetov za pomoč v primeru paničnega napada.
Na glavi imamo v povprečju več kot 100.000 las, nekateri celo 150.000. Hitrost njihove rasti je odvisna od genetike, hormonov in starosti. Najhitreje rastejo med 15. in 30. letom, približno 1 cm na mesec, nato se rast upočasni. Od 50 do 100 las nam vsak dan naravno izpade; nekateri že zelo zgodaj izgubijo lase, drugi jih imajo do pozne starosti. Kaj vpliva na to? Naši lasje se sčasoma spreminjajo. Po 30. letu navadno začnejo siveti. Najmlajša dokumentirana oseba s sivimi lasmi je bil 5-letni deček z redko gensko motnjo. Ali poznamo vzroke za sivenje in ali bi lahko ta proces ustavili ali celo obrnili?
Sarajevski glasbenik, pisatelj in publicist Ahmed Burić je v studiu pojasnil, kako se napetosti v svetu čutijo v Bosni in Hercegovini. Skupaj z Žigo Golobom sta izvedla pesem Postscriptum z najnovejšega albuma skupine Translajt orkestar. V Primorju že skoraj 30 let deluje Hrvaško društvo Istra Piran. Zadnjih osem let tam neprekinjeno poteka tudi pouk hrvaškega jezika za najmlajše. V Trbovljah smo si ogledali nastope najboljših srbskih folklornih skupin.
Sprava z Bogom in Muslimanski kulturni center Ljubljana
Post je čas in priložnost za duhovno prenovo. Zdi se, da danes morda bolj kot kadarkoli, potrebujemo spoštljivo sobivanje, mir v srcu in kot poudarja duhovnik in poet – pater Pavle Jakop, spravo z Bogom.
Muslimanski kulturni center Ljubljana pripravlja številne kulturne prireditve in razstave, ki so namenjene negovanju muslimanske kulturne in verske dediščine. Dejavnosti v centru nam je predstavila Amra Halilović.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.
Če se odločite za študij prava, ni nujno, da nato odprete pravno pisarno v glavnem mestu. Lahko tudi ostanete na kmetiji ter razvijate kulinariko in turizem z lokalnimi pridelki in odličnim vinom. Dorjan je med pravom in kmetijstvom izbral slednje. Z ženo, mlado prevzemnico kmetije, sta se odločila, da bosta razvijala kmečki turizem. Dorjan je prepričan, da se storil prav, da se vrnil na Goričko, v pokrajino, ki meji na Avstrijo in kjer vidi veliko možnosti za prihodnost.
V seriji Talenti EU regij obravnavamo demografski problem praznjenja manj razvitih evropskih regij, ki jih visoko izobražena mlada generacija zapušča. Po napovedih Evropske komisije naj bi do leta 2050 manj razvite evropske regije zapustilo 35 milijonov ljudi. To bo seveda vplivalo na neenakomeren ekonomski razvoj in razvojno prihodnost EU. V seriji Talenti EU regij predstavljamo 26 življenjskih zgodb mlade generacije v 11 evropskih državah in njihovih regijah.
Sandra Eimane je predsednica Združenja mladih kmetovalcev Latvije. Poleg predsedniških obveznosti tudi upravlja kmetiji svoje družine in družine svojega partnerja. Veliko pozornosti posveča problematiki duševnega zdravja mladih kmetovalcev. Latvija ima 2,2 milijona prebivalcev, vsako leto jih 1%, predvsem mladih, zapusti državo.
V seriji Talenti EU regij obravnavamo demografski problem praznjenja manj razvitih evropskih regij, ki jih visoko izobražena mlada generacija zapušča. Po napovedih Evropske komisije naj bi do leta 2050 manj razvite evropske regije zapustilo 35 milijonov ljudi. To bo seveda vplivalo na neenakomeren ekonomski razvoj in razvojno prihodnost EU. V seriji Talenti EU regij predstavljamo 26 življenjskih zgodb mlade generacije v 11 evropskih državah in njihovih regijah.
Na lepše - osrednja turistična oddaja, ki nas spomni na to, kako velika je Slovenija in koliko razlogov za odhod na lepše imamo samo par korakov stran od domačega praga. Za vas tedensko iščemo aktualne novosti, skrite destinacije in neznane produkte. Popoln pregled vsega, kar želite vedeti o domačem turizmu. Za vse, ki turizem živite in delate. Ker iskreno verjamemo, da smo turizem ljudje.
Nekdaj so bile za geografe stvari preproste. Celine, države in ozemlja so med seboj ločevale jasne meje in vse je bilo v najlepšem redu. A globalizacija je to postavila na glavo. Množični turizem in splet so te meje zabrisali. In kaj zdaj? Geograf Michel Lussault nas v dokumentarni seriji povabi na potovanje po nekaterih najbolj prepoznavnih krajih na svetu, ki jih je sam poimenoval »urbana mravljišča«. Ta območja so nekakšen svet v malem: talilni lonci, kjer lahko na lastne oči spoznamo razsežnosti in krhkost globalizacije.
2. del: Dubai Mall
V drugem delu dokumentarne serije se z geografom Michelom Lussaultom odpravimo v Dubaj, natančneje v eno največjih nakupovalnih središč na svetu: Dubai Mall. To je pravcati svet v malem, ki s svojimi atrakcijami in obljubo nepozabnih doživetij vsak dan privablja na tisoče obiskovalcev z vsega sveta. A ta kraj presežkov ima tudi temno plat, saj je skrajen primer nebrzdanega izkoriščanja delavcev in naravnih virov, ki so ključni za njegovo brezhibno delovanje.
HYPERPLACES / Francija / 2023 / Režija: Sylvain Bergère, Juliette Garcias in Floriane Devigne
Kaj je Helicobacter pylori in kako vpliva na naša prebavila? David Zupančič bo gostil prof. dr. Bojana Tepeša, strokovnjaka za gastroenterologijo, in Luko Logarja, ki bo predstavil izkušnjo z okužbo. Poleg tega vas bo Vesna Lenarčič iz Zveze študentov medicine naučila, kako pomagati človeku, ki je doživel srčni zastoj.
Inkognito je razvedrilna televizijska oddaja, v kateri imajo glavno besedo štirje duhoviti člani omizja. Njihova naloga je, da s pomočjo voditelja Saše Jerkovića na zabaven in izviren način uganejo poklic ali dejavnost gostov, ki prihajajo v studio, pri tem pa jim je v pomoč le skrivnosten namig.
Cilj članov omizja ni zgolj odkriti pravilno rešitev, temveč predvsem ustvariti sproščeno in zabavno vzdušje, polno smeha, zabavnih komentarjev in nepričakovanih domislic. Njihova iskriva dinamika poskrbi, da vsaka oddaja postane pravo doživetje, ki gledalce nasmeji do solz.
Po končanem ugibanju gostje razkrijejo svojo identiteto ter predstavijo svoj poklic ali dejavnost. Pogosto pa v studiu tudi v živo pokažejo svojo spretnost ali aktivnost, povezano z njihovim delom, kar oddaji doda še poučen pridih.
Gledalci skozi sproščeno zabavo odkrivajo zanimive in nenavadne poklice ter dejavnosti, ki so pogosto zavite v tančico skrivnosti. Inkognito je tako oddaja, ki združuje smeh, presenečenja in nova spoznanja v nepozabno televizijsko izkušnjo.
Drugi pregled športnega dogajanja v dnevu je strnjen povzetek najzanimivejših in najpomembnejših športnih novic - v ospredju so rezultati in izjave tekmovalcev ter tudi napovedi športnih dogodkov, ki sledijo.
Pešci, kolesarji, motoristi, avtomobilisti, vozniki skirojev ... – vsi se srečujemo na cesti. Sebastijan Turk iz Agencije za varnost prometa nam bo svetoval, kako se varno, ne glede na naša leta, vključevati v promet, dr. Andrea Margan iz Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa pa bo pojasnila, zakaj so v določeni starosti potrebni zdravniški pregledi, katerih cilj ni izključevanje voznikov, temveč predvsem skrb za njihovo varnost in varnost vseh udeležencev v prometu.
Ceste se spreminjajo, pravila posodabljajo, promet pa postaja čedalje bolj dinamičen in avtomobili vse bolj tehnično izpopolnjeni. Nekateri starejši vozniki se tega zavedajo, zato so, da bi osvežili znanje, tokrat sedli v kombi projekta Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu. V oddaji bomo predstavili tudi avtomobilske asistenčne sisteme in varnostne pripomočke, ki so neprecenljiva pomoč voznikom – seveda če se jih ti ne bojijo, če jih poznajo in znajo tudi uporabljati.
V rubriki Ah, ta splet! bomo spoznali aplikacijo Easypark, ki nam bo bistveno zmanjšala stres ob iskanju parkirnega mesta. Za konec pa bomo spoznali še bolj pustolovski del cest, saj se nam bo pridružila Benka Pulko, popotnica, fotografinja, pisateljica, ki je pri tridesetih letih z motorjem sama prepotovala vseh sedem celin in se s tem vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov.
Lastnica sodobne hiše na Dobenu blizu Ljubljane je spoznala, da je lokacija nekdanjega družinskega vikenda tako privlačna, da bi tam raje zgradila novi dom. Takšna zamenjava vloge iz počitniške hiške v pravi dom je pri nas precej pogosta. V tem primeru je s pomočjo skrbnih arhitektov nastala hiša, ki učinkovito in estetsko skladno izrablja prednosti in slabosti lege oziroma ne najbolj enostavnega terena.
Bili smo že v Aljaževem stolpu, pod zemljo v hobitski zemljanki, do svojih gostiteljev smo prileteli tudi s padalom. Še nikoli pa nismo obiskali stanovanja, do katerega lahko pripluješ z barko. No, tudi to bomo danes odkljukali. V Izoli, tik ob obnovljenem mandraču smo se povabili v obnovljeno stanovanje, ki vabi na morje, hkrati pa valovi na svoj način vstopajo tudi vanj.
Naslednje prenovljeno dupleks stanovanje je odličen primer, kako pametno je s strokovno pomočjo prenoviti zapostavljena, degradirana stanovanja. Kljub manjši kvadraturi jim je uspelo učinkovito izkoristiti prostor in ustvariti prijeten dom, ki združuje estetiko in funkcionalnost.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
130 evrov za petminutni zdravniški pregled. Zveni znano? Ob dolgih čakalnih vrstah v slovenskem javnem zdravstvu se marsikateri pacient odloči za samoplačniški pregled ali poseg. Ti pa se po njihovih izkušnjah zelo razlikujejo tako v cenah kot v kakovosti storitev. Varuh pacientovih pravic ob tem opozarja, da se pri zapletih oziroma nekakovostnih storitvah bolniki dostikrat srečujejo z neodzivnostjo zdravnikov, pomanjkljiv je po njegovem mnenju tudi nadzor. Postopki pred komisijo za varstvo pacientovih pravic se vlečejo več mesecev, zdravniška zbornica pa je – tako varuh – pri obravnavanju pritožb preveč anemična.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.
Priložnost osvojiti 20.000 evrov v kvizu Joker bo imel Danijel Erdani. Kamničan se je z družino lani preselil v Ankaran, kjer dela kot zdravnik specializant. Vpisal je tudi doktorat. Prosti čas posveča dojenčici, občasno pa igra tudi nogomet. Glavno nagrado bi naložil v sklad za stanovanje ali hišo in na poti do uresničitve želja mu bo pomagala žena Alenka Erjavšek Erdani. Vprašanje za dodatnega jokerja pa mu bo zastavila televizijska voditeljica Ivana Šundov.
Ekipa oddaje Kaj dogaja? je pripravljena kot še nikoli – prihaja 13. sezona, ki bo po zagotovilih Vedeževalca Vlaža zanesljivo srečna! V polni zasedbi, spočiti in nabriti vas bodo tudi tokrat vsak teden obveščali o vsem, kar se doma in po svetu resnično dogaja.
Z nami ostaja voditeljski tandem Tilen Artač in Alenka Marinič – on bo imitiral politike hitreje, kot si lahko premislijo, ona pa bo zadržala resen izraz dlje, kot zdrži povprečen minister v vladi. Admir Baltić bo še naprej neusmiljeno izpopolnjeval slovenski jezik in ob tem pazil na morebitne slovnične poškodbe, Robert Petan pa bo še vedno vsak teden prišel v oddajo z novim komadom, glasbenim seveda. Manjkala ne bo niti Mala terasa, kjer boste ob svežih priredbah starih hitov znova prepevali vsi, predvsem pa tisti, ki peti “sploh ne znate” in pesmi niste “še nikoli slišali”.
Urednica Maša Kljun ob idejah za novo sezono že poliva kavo po tipkovnici, saj sta scenaristična mojstra Igor Bračič in Jernej Celec po intenzivnih počitnicah znova v odlični formi. In ker je 13. sezona posebna, smo za vas in morda tudi za nas pripravili obilico zabavnih presenečenj.
Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.
Ffion zasliši bivšo Harveyjevo ženo Anno, ki zdaj trdi, da je imel Harvey za drugi umor alibi, ker je bil vso noč z njo. Če to drži, bi lahko bil pravi morilec še vedno na prostosti, kar sproži napetost v preiskovalni ekipi. Policija išče Ryana Mossa, bivšega fanta umorjene medicinske sestre Abbi.
THE ONE THAT GOT AWAY (Cleddau) / 2024 / Velika Britanija
Scenarij: Catherine Gregenna
Režija: Sion Ifan
V glavnih vlogah: Elen Rhys, Richard Harrington, Rhian Blythe
Drugi del diptiha razvpitega Ulricha Seidla o dveh odtujenih bratih, sinovih bivšega nacista, ki se po dolgem času spet srečata po smrti njune matere.
V drugem filmu nato spremljamo zgodbo sina po imenu Ewald, ki živi v Romuniji. Čeprav je tik pred poroko z domačinko, jo zapusti, kajti ugotovi, da so njegova strast mladi dečki. V zakotni romunski vasici kupi propadlo šolo in v njej uredi brezplačne treninge juda, na katere zvabi lokalne mulce …
Originalni naslov: SPARTA
Leto produkcije: 2022
Država: koprodukcija
Žanr: drama
Režija: Ulrich Seidl
Scenarij: Ulrich Seidl in Veronika Franz
Igrajo: Georg Friedrich, Florentina Elena Pop, Hans-Michael Rehberg
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.