Novinar Dela Dejan Karba ne priznava, da je opravljal Rodeta. Foto: MMC
Novinar Dela Dejan Karba ne priznava, da je opravljal Rodeta. Foto: MMC
Karba zanikal Rodetove očitke

Ker krivde ni priznal, sledi sojenje, ki se bo začelo 29. novembra, potekalo pa bo na ljubljanskem okrožnem sodišču.

Kaj je pisal, kaj pa je pokazala analiza
Delo je avgusta lani objavilo zgodbo, da naj bi imel Rode leta 1969 intimno razmerje s Tanjo Bredo Stelzer, ki je leto pozneje v Nemčiji rodila dečka, Petra Stelzerja. Ta je za medije izrekel željo, da Rode opravi test očetovstva. Kardinal Rode je še isti dan odločno zanikal, da bi prelomil celibat, in izrazil pripravljenost na test očetovstva, ki so ga nato opravili na univerzitetnem inštitutu v Münchnu. Analiza je pokazala, da Rode ni oče Petra Stelzerja.

Rode zahteva opravičilo in 30.000 evrov
Odvetniška pisarna Zidar Klemenčič je dva tedna po objavi rezultatov analize v imenu kardinala Franca Rodeta vložila zasebno tožbo proti Karbi zaradi kaznivega dejanja opravljanja. Prav tako so vložili tudi civilno tožbo proti Karbi in časniku Delo z zahtevkom za opravičilo in skupno odškodnino v znesku 30.000 evrov.

Na zaslišanjih tudi stric Tanje Brede Stelzer
Če obtoženi krivde na predobravnavnem naroku ne prizna, se stranke dogovorijo o dokazih, ki se jih bo izvedlo. Zagovornik Karbe Aleksander Čeferin je predlagal zaslišanje strica Tanje Brede Stelzer Karla Slemenška, ki bi lahko povedal "veliko podrobnosti o odnosih med Rodetom in Stelzerjevo".

Zaslišanje Petra Stelzerja in Romane Dobnikar Šeruga?
Slemenšek naj bi bil zraven, ko se je Karba avgusta lani pred objavo zgodbe pogovarjal s Stelzerjevo. "Dokazno gradivo bo tudi prepis tega pogovora, ki ga je Slemenšek podpisal," je dejal Čeferin. Čeferin predlaga tudi zaslišanje dveh tet Stelzerjeve in zaslišanje Petra Stelzerja ter tedanje odgovorne urednice Dela Romane Dobnikar Šeruga.

Rode verjame v resnico
Nina Zidar Klemenčič pa je predlagala zaslišanje Tanje Brede Stelzer. Kot dokaz bo predložila številne časopisne članke in elektronska sporočila. Karba sicer pozdravlja pričanje Stelzerjeve, a je, kot je pojasnil, obramba ni predlagala kot pričo, ker Stelzerjeva ni ravno dobrega zdravja in ker je "na račun gospoda Rodeta že marsikaj slabega doživela" ter so jo nekako hoteli zavarovati.

Karba je imel utemeljen razlog
Dokazni predlogi tožnika po besedah Čeferina potrjujejo, da je imel Karba utemeljen razlog verjeti v resničnost tega, o čemer je pisal. Neverjetno se mu zdi, da lahko nekdo toži nekoga drugega, "ker je ta citiral nekoga tretjega". Če z novinarjem kontaktira nekdo, ki trdi, da je kardinal njegov oče in to novinarju pove, je novinarjeva obveznost in dolžnost, da to napiše, je še pojasnil zagovornik Karbe. Zato Čeferin ne vidi možnosti, da bi Karba lahko bil obsojen.

Bog vse vidi
Karba je dodal, da so imeli na Delu utemeljen razlog, da so verjeli v zgodbo. Po njegovih besedah bo na sojenju še zelo zanimivo, saj da bodo sorodniki Stelzerjeve povedali marsikaj. Rodetu je še sporočil, da "Bog vse vidi, Bog vse ve, greh se delati ne sme".

Napačno poročanje?
Zidar Klemenčičevi pa se zdi prav, da sodišče pove, da je takšno poročanje napačno in je zanj pač treba odgovarjati. Sama meni, da je jasno, kakšne posledice je pustilo pisanje Karbe. Posledica je predvsem dvom, ki je ostal, in ki se neprestano vrsti v javnosti, je pojasnila. Glede dokazov je poudarila, da obtoženi ni predložil nič drugega kot zgolj posredne dokaze, s katerimi pa ne more dokazovati, da je imel utemeljen razlog za pisanje te zgodbe.

Resnica zmaguje nad lažjo
Rode je današnji narok zaradi obveznosti predčasno zapustil, je pa ob odhodu s sodišča dejal, da je v tožbo šel, ker verjame, da živimo v pravni državi, "da resnica zmaguje nad lažjo in pravičnost nad krivico".

Karba zanikal Rodetove očitke