Tartini festival je mednarodni poletni festival komorne glasbe, posvečen v Piranu rojenemu Giuseppeju Tartiniju. Poleg Tartinijevih del festival predstavlja tudi dela drugih velikih svetovnih in slovenskih skladateljev ter dela sodobnih ustvarjalcev, ki jih navdihuje Tartinijeva umetnost. Foto: BoBo
Tartini festival je mednarodni poletni festival komorne glasbe, posvečen v Piranu rojenemu Giuseppeju Tartiniju. Poleg Tartinijevih del festival predstavlja tudi dela drugih velikih svetovnih in slovenskih skladateljev ter dela sodobnih ustvarjalcev, ki jih navdihuje Tartinijeva umetnost. Foto: BoBo
Vir in navdih za delo orkestra Ansambel 1756 ostaja še vedno Mozartova glasba, o čemer priča tudi ime orkestra: ta številka je namreč Mozartova rojstna letnica, ki zaznamuje začetek edinstvenega obdobja v zgodovini glasbe. Foto: Festival Tartini
Mladi francoski pianist Nicolas Bourdoncle je bil rojen leta 1998, že predlani pa je osvojil tretjo nagrado na mednarodnem tekmovanju v Hanoju. Foto: Festival Tartini

Festival, ki bo do 10. septembra gostil številne tuje in domače glasbenike, bo prvič ponudil tudi glasbene delavnice.

Na otvoritvenem koncertu bo ob 20.30 zazvenela Vivaldijeva Morska nevihta, ki jo bo na zgodovinskih glasbilih pod vodstvom Konstantina Hillerja izvedel Ansambel 1756. Na programu sta še Tartinijevi Simfonija v D-duru in Koncert Lunardo Venier za violino, godala in basso continuo v a-molu ter Rebelova Voda iz Les Elemens, Telemannov Hamburger Wasser und Flut in Händlova uvertura iz Glasbe na vodi.

Slovaški, madžarski in francoski gostje
Večer pozneje, 24. avgusta, se bodo v minoritskem samostanu predstavili bratislavski harmonični hornisti Lotz Trio, ki igrajo na replike basetnih rogov iz druge polovice 18. stoletja. Priznana komorna zasedba Madžarski virtuozi bo obiskovalce 29. avgusta v minoritskem samostanu popeljala na zvočno popotovanje Od Tartinija do Csardasa, 3. septembra pa bo v Pokrajinskem muzeju Koper izpod prstov mladega francoskega pianista Nicolasa Bourdoncleja zazvenel Chopinov recital.

V Tartinijevi hiši bo 4. septembra nastopil italijanski flavtist Stefano Bet, znan po poustvarjanju skladb za renesančno, baročno in klasično flavto, dan pozneje pa se bosta v duu predstavila hrvaški violinist Bojan Čičić in francoski čembalist Brice Sailly. Festival bo 7. septembra ponudil tudi koncert salzburškega godalnega kvinteta z dvema pevcema Amadeus Consort, 10. septembra pa ga bo sklenila mednarodna zasedba Ansambel Il terzo suono, ki je v zadnjih letih postala že stalna spremljevalka prireditve.

Festival se je "prijel"
Organizatorji festivala upajo, da bo ta tudi letos pritegnil čim več obiskovalcev. "Upam, da pride čim več ljudi. Do zdaj smo imeli srečno roko, festival je bil dobro obiskan, koncerti kar polni," je povedala Jasna Nadles, ki festival programsko vodi skupaj z Milanom Vrsajkom.

Mladinska sekcija
Ob osrednjem festivalskem programu bo v Kopru potekal tudi projekt Tartini junior, namenjen mladim nadarjenim glasbenikom. Na Glasbeni šoli Koper bo 30. avgusta nastopil Trio Reverie, zmagovalec mednarodnega tekmovanja Giuseppe Tartini, ki ga sestavljajo pianistka Tanja Činč, violinistka Mojca Jerman ter violončelistka Katarina Leskovar. Zasedba mladih glasbenic bo poustvarila Tartinijevo Sonato za violino in basso continuo št. 1 v g-molu ter Schubertov Trio št. 1 v B-duru.

Festival bo letos prvič ponudil tudi glasbene delavnice. Na Fakulteti za turistične študije Turistica bo 27. avgusta o kulturnem menedžmentu spregovoril Frans Brouwer, osredji poudarek delavnice pa bo na vrednotah kulturne dediščine ter pomenu pri ekonomskem razvoju skupnosti z vlaganjem v kakovostni kulturni turizem.

Delavnice bodo potekale tudi v Tartinijevi hiši: Bet bo 5. septembra vodil delavnico za mlade flavtiste, dan pozneje pa bo Čičić udeležence seznanil s tehniko in interpretacijo na baročni violini.