V Zagorju ob Savi je na državnih tekmovanjih do zdaj nastopilo več kot 1.050 zborov. Foto: Foto: Hugo Šekoranja
V Zagorju ob Savi je na državnih tekmovanjih do zdaj nastopilo več kot 1.050 zborov. Foto: Foto: Hugo Šekoranja

Na bienalni prireditvi, ki v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) poteka od leta 1968, se bo danes in jutri predstavilo 39 zborov, od tega polovica otroških, v katerih prepeva več kot 1.400 mladih pevcev. O nastopih slovenskih otroških, mladinskih, dekliških in mešanih mladinskih zborov bo presojala petčlanska žirija, ki jo sestavljajo priznani slovenski zborovodje Helena Fojkar Zupančič kot predsednica, Damijan Močnik, Stojan Kuret, Marko Vatovec in Marinka Šuštar.

Išče se tudi najboljša noviteta
Komisija bo ocenila vsak nastop, razglasila najboljše in podelila posebna priznanja, med drugim tudi za najboljšo sestavo sporeda ter najboljšo izvedbo slovenske ljudske in slovenske umetne skladbe. JSKD bo najboljšim podelil tri denarne nagrade, Glasbena matica Ljubljana pa bo podelila nagrado slovenskemu skladatelju za najboljšo noviteto in najboljšo skladbo Zagorja 2014.

Vsak zbor mora na spored obvezno uvrstiti slovensko ljudsko pesem v izvirni obliki ali obdelavi, umetne pesmi slovenskega avtorja in nekaj pesmi po lastni izbiri.

Bienalno tekmovanje v Zagorju ob Savi več kot štiri desetletja preverja dosežke najboljših otroških in mladinskih zborov Slovenije. V Sloveniji je 60.000 dejavnih pevskih zborov in ne preseneča, da smo po zborovstvu, kot poudarjajo v JSKD-ju, dobro poznani po svetu. Na državnih tekmovanjih v Zagorju ob Savi je do zdaj nastopilo več kot 1.050 zborov, skoraj 250 zborovodij, številni slovenski skladatelji pa so jim posebej za ta nastop napisali 96 novitet.