Razstava bo v ljubljanski galeriji na ogled do 30. novembra. Foto: Galerija Avla NLB
Razstava bo v ljubljanski galeriji na ogled do 30. novembra. Foto: Galerija Avla NLB

Tiskarji, s katerimi delamo in ki delajo z nami, so absolutno zasvojeni s svojim delom in ta ritual medsebojne komunikacije je strašno lep, čeprav si gremo včasih strašno na živce.

Adolf Born
Adolf Born: Popotovanje po Indiji / Travelling throughout India, 2001, tehnika: litografija
Adolf Born: Popotovanje po Indiji, 2001, tehnika: litografija. Foto: Galerija Avla NLB

V NLB Galeriji Avla bodo drevi odprli razstavo grafičnih del enega najvidnejših čeških ustvarjalcev - slikarja, karikaturista, ilustratorja, grafičnega oblikovalca in scenografa Adolfa Borna, čigar dela nosijo svojstven avtorski pečat. To bo prva slovenska samostojna razstava maja letos umrlega umetnika.

O primatu grafike med umetnostmi
Kot je nekoč zapisal Born, je grafika s svojo obilico tehnik velika pustolovščina. "Popravke na litografskem kamnu ali na plošči za jedkanje je težko narediti. To je tako kot takrat, ko na nedotaknjeno ledeno ploskev stopi drsalni par. Na čistem ledu se vidi tudi najmanjša nenatančnost. V bežnih pogovorih s slikarji, ki imajo ortodoksno svoj metje za vrhunec vseh dogajanj, se jim trudim vtepsti v glavo dominantno vlogo grafike na namerno poenostavljen način: platno lahko prebarvajo skoraj neskončnokrat, pri litografskem kamnu ali plošči za globoki tisk pa je to nemogoče," je poudaril umetnik.

"Zaradi tega je pustolovščina, ko vstopiš v ring grafike, bolj intenzivna. Večina slikarjev temu silovito nasprotuje. Zato se grafiki združujemo v nekakšne cehe, kjer se med seboj lepo razumemo. V tem je naša velika prednost, kajti kiparji in slikarji tega načrtno ne počnejo in nas večinoma opazujejo z določeno mero zavisti ali nezaupanja, ki pa ju pred grafiki najodločneje zanikajo," so njegove besede povzeli v NLB galeriji, ki razstavo pripravljajo v sodelovanju s češkim veleposlaništvom v Sloveniji.

Drobci zgodb z vsega sveta
Kot so zapisali na veleposlaništvu, je Born ideje za grafična dela črpal iz vtisov s potovanj, navdihoval se je tudi pri zgodovinskih in literarnih likih ter mitoloških junakih. Sprva se je posvetil lesorezu in črno-belemu ali barvnemu linorezu, v 60. letih je začel z barvnimi litografijami. Ustvarjal je tudi v tehniki globokega tiska ter v akvarelni in pastelni tehniki.

Born, rojen leta 1930, je najprej študiral likovno vzgojo na Pedagoški fakulteti Karlove univerze, nato ilustracijo in karikaturo na Visoki umetnoobrtni šoli, študij pa končal leta 1955 na Akademiji za likovno umetnost v Pragi. S svojimi ilustracijami je opremil več kot 260 knjig, sodeloval je tudi pri vrsti animiranih filmov.

Pripravil je več sto razstav po vsem svetu. Za svoje delo je prejel številne nagrade doma in v tujini, med drugim je dobil medaljo za zasluge Češke republike, na mednarodnem tekmovanju v Montrealu pa je bil izbran za najboljšega karikaturista leta 1974.

Tiskarji, s katerimi delamo in ki delajo z nami, so absolutno zasvojeni s svojim delom in ta ritual medsebojne komunikacije je strašno lep, čeprav si gremo včasih strašno na živce.

Adolf Born