Na razstavo so vključena temeljna slikarska in kiparska dela slovenskih ustvarjalcev iz najpomembnejših nacionalnih zbirk in dela najvidnejših predstavnikov moderne in sodobne figuralike na avstrijskem Koroškem. Foto: RTV SLO
Na razstavo so vključena temeljna slikarska in kiparska dela slovenskih ustvarjalcev iz najpomembnejših nacionalnih zbirk in dela najvidnejših predstavnikov moderne in sodobne figuralike na avstrijskem Koroškem. Foto: RTV SLO
Zgodba razstave je spletena okoli osrednjih figur razstave, dveh velikih mojstrov figuralne umetnosti z močnim ekspresivnim nabojem, Jožeta Tisnikarja in Wernerja Berga. Foto: RTV SLO
Na obeh lokacijah združuje 155 razstavljenih del (slik, kipov in fotografij). Foto: RTV SLO
Razstavljena dela obsegajo časovni lok od začetka 20. stoletja do sodobnega časa, saj najmlajše delo nosi letnico 2013. Foto: RTV SLO

Avtor zasnove razstave, ki na obeh lokacijah združuje 155 razstavljenih del (slik, kipov in fotografij), je kustos Koroške galerije likovnih umetnosti Marko Košan. Z razstavo je spletel zgodbo okoli osrednjih figur razstave, dveh velikih mojstrov figuralne umetnosti z močnim ekspresivnim nabojem, slikarja iz Slovenije Jožeta Tisnikarja in slikarja iz avstrijske Koroške Wernerja Berga. Tako je del razstave v Pliberku osredotočen na slovenske umetnike, v Slovenj Gradcu pa so predstavljeni slovenski umetniki v dialogu z avstrijskimi.
Kronološki lok čez stoletje figuralne umetnosti
Na razstavo so vključena temeljna slikarska in kiparska dela slovenskih ustvarjalcev iz najpomembnejših nacionalnih zbirk in dela najvidnejših predstavnikov moderne in sodobne figuralike na avstrijskem Koroškem, predvsem iz zbirke Koroškega muzeja moderne umetnosti iz Celovca (Museum Moderner Kunst Kärnten). Skupno so predstavljena dela 45 slovenskih in 30 avstrijskih umetnikov, razstavljena dela pa obsegajo časovni lok od začetka 20. stoletja do sodobnega časa, saj najmlajše delo nosi letnico 2013.
Tematski sklopi zaokrožajo pregled figurativne umetnosti od časa preloma s tradicijo v začetku 20. stoletja preko ekspresionističnih mojstrovin in del magičnega realizma v času okoli druge svetovne vojne. Predstavljeni so koroški ekspresionisti, dela iz obdobja povojne umetnosti in neoekspresivnega slikarstva iz 80. let ter sodobnih pozicij na polju figuralike.
Sodelovanje več institucij z obeh strani meje
Ekspresivna figuralika ni edina rdeča nit razstave v Slovenj Gradcu odprl minister za kulturo Uroš Grilc, dan pozneje ob 11. uri pa v Pliberku namestnica deželnega glavarja Gaby Schaunig, temveč razstavo povezuje tudi sodelovanje še z drugimi institucijami z obeh strani meje. Koroška galerija likovnih umetnosti iz Slovenj Gradca je z Muzejem Wernerja Berga iz Pliberka v Avstriji prvo skupno razstavo organizirala lani.
Direktorica Koroške galerije likovnih umetnosti Andreja Hribernik je na mobilni novinarski konferenci med Slovenj Gradcem in Pliberkom posebej izpostavila pomen sodelovanja Koroške galerije likovnih umetnosti s Koroškim muzejem moderne umetnosti iz Celovca. Pri izposoji del za razstavo so sodelovali tudi z več slovenskimi galerijami, med drugim je na razstavi na ogled nekaj del iz nacionalne zbirke Moderne galerije v Ljubljani.
Razstava bo v Koroški galeriji likovnih umetnosti na ogled do 12. septembra, v Muzeju Wernerja Berga pa do 9. novembra. V muzeju Wernerja Berga bodo konec tedna sočasno odprli tudi razstavo mednarodno poznanega kiparskega para iz Kitajske Vu Šuksjang in Jang Šu Rdeče vs. Zeleno / Rot vs. Grün. V okviru projekta Podobe telesa / Körperbilder pa so v pliberški župni cerkvi razstavljena tudi dela velikih dimenzij iz ciklusa Ecce Homo Valentina Omana.

Slovenski in avstrijski umetniki v Koroški galeriji likovnih umetnosti
Slovenski in avstrijski umetniki v Koroški galeriji likovnih umetnosti