Dragana Ognjenović trenutno ustvarja kostume za pariški Theatre d’Atelier. Foto: Zavod Maribor2012
Dragana Ognjenović trenutno ustvarja kostume za pariški Theatre d’Atelier. Foto: Zavod Maribor2012
Uroš Djurič je svojo razstavo naslovil Kratka zgodovina pozabe ali ne postavljaj mi vprašanj in ne bom ti lagal. Foto: Zavod Maribor2012

V nizu razstav Kulturnih ambasad pod okriljem EPK-ja danes v mariborskem Vetrinjskem dvoru vrata odpira razstava del srbskega slikarja Uroša Djurića. Srbsko predstavitev bo - kot primer sodelovanja med kulturo in gospodarstvom - dopolnila petkova modna revija Dragane Ognjenović.

"Neprikrita populistična agenda"
Uroš Djurić
je eden redkih sodobnih umetnikov iz Srednje in Jugovzhodne Evrope, ki jim je uspelo pustiti pečat na zapuščini historičnega konceptualizma. Njegov umetniški slog temelji na strukturalizmu in neprikriti populistični agendi, ki razkriva, kako svet umetnosti v resnici deluje.

Z uporabo različnih umetniških medijev, kot so slike, fotografije, instalacije in performansi, se ukvarja z logiko predstavitve in na novo določa vlogo umetnika na različnih področjih. Svoja dela je razstavljal v številnih tujih galerijah, med drugim v Hiši secesije na Dunaju, Muzeju moderne umetnosti v St. Ettiennu ter Avstrijskem kulturnem forumu v New Yorku. Razstava v mariborskem Vetrinjskem dvoru, ki jo bodo odprli danes ob 19.00, bo na ogled do konca meseca.

Slano zvočno valovanje
Kulturna ambasada Srbije bo v petek postregla še s performansom So[l], v katerem bo srbska oblikovalka Dragana Ognjenović združila zvoke, barve in okuse. Po napovedih zavoda Maribor 2012 se bo predstavila s povsem novim umetniškim konceptom, med katerim se sol prepleta z znanostjo, natančneje z vzorci zvočnega valovanja. Projekt je nastal v sodelovanju s Piranskimi solinami, Steklarno Rogaška in Hišo Franko.

Avtorica projekta DO Fashion in lastnica blagovne znamke DO je v modno industrijo vstopila kot oblikovalka notranje opreme ter gledališka in filmska kostumografinja. Svoja dela je do zdaj predstavila v Italiji, Franciji, Avstriji, Mehiki, Cipru, Romuniji, Bolgariji, Angliji in ZDA. Trenutno ustvarja kostume za pariški Theatre d'Atelier.

Modno-zvočno-kulinarični performans So[l] bo v Vetrinjskem dvoru na ogled do konca septembra, ob petkovem odprtju pa mu bo sledila še modna revija.

Drugi sprehod pod žarometi
Kulturne ambasade bodo septembra poleg srbske umetnosti zaznamovali še projekti Belgije, Bolgarije, Makedonije in Avstrije. Srbija je sicer na EPK-ju gostovala že februarja, ko je bila v Mariboru na ogled komična opera Mandragola operne in gledališke hiše Madlenianum iz Beograda.