V mariborskem domu za ostarele naj bi se dogajale nepravilnosti (fotografija je simbolična). Foto: BoBo
V mariborskem domu za ostarele naj bi se dogajale nepravilnosti (fotografija je simbolična). Foto: BoBo

Po poročanju časnika Večer naj bi Cojhter s podpisovanjem fiktivnih pogodb s podjetjem Ozara, v katerem je zaposlena njegova žena, oškodoval dom za 28.000 evrov.

Na Policijski upravi Maribor zaradi spoštovanja zakona o varstvu osebnih podatkov o konkretnih imenih ne morejo govoriti, so pa potrdili, da so mariborski kriminalisti februarja končali predkazenski postopek v zvezi s poslovanjem gospodarske družbe, ki se ukvarja tudi z oskrbo starejših občanov.

V domu je 145 oskrbovancev
"Na Okrožno državno tožilstvo v Mariboru so zoper tri odgovorne osebe gospodarskih družb podali kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic pri gospodarski dejavnosti in pomoči pri tem kaznivem dejanju,"
je dejal predstavnik mariborske policijske uprave Miran Šadl. "Odgovorna oseba družbe je kot direktor družbe sklepala pogodbe o izvajanju storitev in na podlagi tega odobrila plačila, ki pa so presegala vrednost opravljenih del za nekaj več kot 28.000 evrov, s čimer je bila oškodovana prav družba, ki se ukvarja z oskrbo starejših občanov. Drugi dve osumljeni osebi sta pomagali pri izvrševanju kaznivega dejanja s tem, ko sta pripravljali specifikacije del, ki niso bila opravljena, in izstavljali račune za te neopravljene storitve, ki so bili vsi poravnani."

Cojhter naj bi poleg sklepanja fiktivnih pogodb izplačeval tudi previsoke plače sebi in tedanji prokuristki Tanji Vindiš Furman. Medtem ko je prokuristka razliko že vrnila, Cojhter čaka na odločitev sodišča, saj toži dom za izplačilo treh plač. "Revizija je bila opravljena. Razen pomanjkljivosti v vodenju evidenc ni pokazala ničesar. Kaj bo pokazala preiskava, bomo videli," je povedal Cojhter, vodja mariborskega SLS-a. Dom pod gorco je vodil od avgusta 2011, decembra lani pa je odstopil z mesta direktorja.

Dom pod gorco, ki so ga odprli januarja 2011 in kjer imajo trenutno 145 oskrbovancev in 82 zaposlenih, je edini mariborski dom, ki je v 100-odstotni lasti občine. Gradnjo doma na Studencih so od vsega začetka spremljali očitki o nepravilnostih. Novembra 2010 so kriminalisti podali kazensko ovadbo proti štirim ljudem zaradi nepravilnosti ob ustanavljanju družbe Dom pod Gorco, a je bila ta ovržena. Omenjena ovadba je bila vložena med drugim zoper tedanjega župana Franca Kanglerja in prokuristko Vindiš Furmanovo.