Na vsakoletni slovesnosti v spominskem centru v Hirošimi se 6. avgusta zberejo vsi, ki so preživeli tragedijo, svojci, predstavniki japonskih oblasti in tuji diplomati. Foto: EPA
Na vsakoletni slovesnosti v spominskem centru v Hirošimi se 6. avgusta zberejo vsi, ki so preživeli tragedijo, svojci, predstavniki japonskih oblasti in tuji diplomati. Foto: EPA
Fontana di Trevi
V Fontani di Trevi si poleti marsikdo ohladi noge. Foto: EPA
M. Night Shyamalan
M. Night Shyamalan je zaslovel s Šestim čutom, sedem let kasneje pa ga je neuspeh grozljivke Lady in the Water skoraj pokopal. Foto: Reuters
Robin van Persie
Robin van Persie praznuje 30. rojstni dan. Foto: Reuters
Ibrahim Ferrer
Ibrahim Ferrer je le leto dni pred smrtjo nastopil tudi pred razprodano Gallusovo dvorano Cankarjevega doma.

Ob 8.15 po lokalnem času je eksplodirala štiri tone težka atomska bomba iz obogatenega urana, imenovana Little Boy oz. deček. Eksplodirala je na višini 567 metrov in povzročila udarni val, ki je z močjo 35 ton na kvadratni meter in hitrostjo 440 metrov na sekundo uničil stavbe in ljudi.

V krogu 500 metrov okrog središča eksplozije so skoraj takoj umrli vsi ljudje. Zaradi neposrednih posledic bombe je samo do konca leta 1945 umrlo okoli 140.000 ljudi. Kasnejše posledice izpostavljenosti sevanju pa se vse do danes med drugim kažejo v obliki raka na ščitnici, pljučih, prsih in levkemije.

Tri dni kasneje je napad z jedrskim orožjem doživelo še mesto Nagasaki. Nad njim je eksplodirala bomba z imenom "Fat man" ali Debelinko s plutonijevo sredico. Za posledicami eksplozije je takoj umrlo okoli 40.000 ljudi, skupno pa naj bi posledice zahtevale preko 70.000 žrtev.

Japonska je šest dni po napadu na Nagasaki razglasila kapitulacijo, s čimer se je končala druga svetovna vojna.

Popolno uničenje obeh mest je še danes velik opomin človeštvu, da se groza atomske bombe ne sme nikoli ponoviti.


Leta 1697 se je rodil italijanski arhitekt Niccolo Salvi, avtor znamenitega rimskega vodnjaka Trevi (Fontana di Trevi).

Leta 1871 je na Planini pri Postojni umrl slovenski skladatelj, pesnik in politik Miroslav Vilhar. V Ljubljani je obiskoval licej, na Dunaju in v Gradcu pa je študiral pravo. Nekaj časa je bil župan na Knežaku. Pesmi je objavljal v Novicah, Slovenski čbeli, Slovenskem glasniku, Napreju, zbirko Pesmi pa je izdal leta 1860. Njegovo najbolj znano delo je spevoigra Jamska Ivanka, s katero je položil temelje za obnovo izvirne slovenske odrske glasbe.

Leta 1928 se je v Pittsburgu rodil ameriški slikar, filmski avtor in režiser slovaškega rodu Andy Warhol

Leta 1948 je nizozemska atletinja Fanny Blankers Koen postala prva športnica, ki je osvojila štiri zlate olimpijske medalje na enih igrah. Na olimpijskih igrah v Londonu je zmagala v tekih na 100 metrov (11,9), 200 metrov (24,4), 80 metrov z ovirami (11,2) in kot članica štafetne ekipe na 4 x 100 m.

Leta 1970 se je rodil indijsko-ameriški filmski režiser Manoj Nelijatu Šjamalan, bolj znan kot M. Night Shyamalan.

Leta 1972 se je rodila britanska pevka Geri Halliwell, ki je bila članica priljubljene skupine Spice Girls.

Leta 1975 se je rodila alpska smučarka Katja Koren. Preboj med najboljše ji je uspel 22. decembra leta 1993 na superveleslalomu za svetovni pokal v Flachauu. Italijanka Bibliana Perez se je že veselila zmage, potem pa jo je s štartno številko 66 šokirala Korenova. To je bila prva zmaga za samostojno Slovenijo v svetovnem pokalu pri dekletih. Vrhunec kariere je z bronom dosegla na olimpijskih igrah leta 1994 v Lillehammerju. V slalomu je s štartno številko 33 po prvi vožnji celo vodila, na drugi progi pa sta jo prehiteli Švicarka Vreni Schneider in Avstrijka Elfi Eder.

Leta 1983 se je rodil nizozemski nogometaš Robin van Persie. Med letoma 2001 in 2004 se je dokazal v dresu Feyenoorda. Za ekipo iz Rotterdama je na 61 ligaških tekmah dosegel 14 golov. Leta 2002 je Feyenoord osvojil Pokal Uefa. Po nesoglasijih s trenerjem Bertom van Marwijkom je poleti leta 2004 zapustil Rotterdam in odšel v London k Arsenalu. Maja 2006 je zaigral v finalu Lige prvakov, kjer je bila Barcelona boljša z 2:1. Pred sezono 2012/13 je okrepil Manchester United.

Leta 1984 je Carl Lewis na olimpijskih igrah v Los Angelesu osvojil svojo drugo zlato medaljo. V skoku v daljino je z 8,54 metra zasenčil tekmece. Srebro je pripadlo Avstralcu Garryju Honeyju (8,24 m), bron pa Italijanu Giovanniju Evangelistiju z istim izidom. Lewis je bil v Los Angelesu zlat tudi na 100 m, 200 m in s štafeto 4 x 100 m.

Leta 1992 je ameriški atlet Kevin Young na olimpijskih igrah v Barceloni zmagal v teku na 400 metrov z ovirami s svetovnim rekordom (46,78). S tem je postal prvi atlet, ki se je spustil pod magično mejo 47 sekund, njegov rekord je še vedno veljaven. Pred njim je imel rekord njegov rojak Edwin Moses (47,02).

Leta 2002 je hrvaški nogometaš Robert Prosinečki podpisal dveletno pogodbo z Vego Olimpijo. Poleg njega je enoletno pogodbo z možnostjo podaljšanja še za eno leto podpisal tudi Mladen Rudonja. S Prosinečkim je slovenska liga dobila največjega nogometnega zvezdnika v svoji zgodovini. Nekdanji igralec Crvene zvezde, Seville, Ovieda, Real Madrida, Barcelone, Hrvatskega Dragovoljca, Dinama in Porthsmoutha je blestel v jesenskem delu, ko je Olimpija vodila na lestvici. V spomladanskem delu so zmaji popustili in naslov je še sedmič zapored osvojil Maribor. Prosinečki je po koncu sezone zapustil klub.

Leta 2002 je slovenski košarkarski reprezentant Jaka Lakovič postal novi član Panathinaikosa. Z Grki je podpisal dveletno pogodbo. Lakovič je v Atenah ostal vse do leta 2006, ko je prestopil k Barceloni.

Leta 2005 je umrl kubanski glasbenik Ibrahim Ferrer, ki se ga svet najbolje spominja kot člana zasedbe Buena Vista Social Club.