Poskusi zaščite pred mrazom. Foto: EPA
Poskusi zaščite pred mrazom. Foto: EPA
Pogled na zaledeneli Chicago iz letala. Foto: Reuters
Američani se v teh dneh zabavajo tudi s tem, da opazujejo, kaj vse lahko zmrzne. Foto: EPA

V torek so se temperature vsaj za nekaj časa spustile pod nič stopinj Celzija v vseh 50 zveznih državah ZDA. Tudi na Havajih, čeprav le na visokoležečem ognjeniku Mauna Kea, kjer so na tamkajšnji opazovalni postaji namerili -6 stopinj Celzija.

Ledeno vreme je povzročalo težave v prometu, čeprav je ta potekal naprej tako po zraku, zemlji in vodi. Razen nekaj prometnih nesreč, snežnih zametov na železnicah in okrog 5.000 odpovedanih poletov ni bilo večjih težav. V ZDA na dan povprečno opravijo 85.000 poletov.

Težave so imeli tisti, ki so bili na prostem brez posebnega dela, ki bi jih ogrelo. Mraz je od nedelje po ZDA zahteval skupaj najmanj 21 življenj, večinoma v prometnih in drugih nesrečah, nekaj ljudi pa je tudi zmrznilo.
Južnjake razmere presenetile
Z mrazom so se lažje spoprijeli severnjaki, ki imajo ustrezno zimsko garderobo, huje pa je bilo na jugu ZDA, kjer tako nizkih temperatur niso vajeni. V Atlanti so ljudje občudovali zamrznjene vodnjake in se pripravljali na pripovedke vnukom, kako so preživeli dan, ko se je živo srebro spustilo na minus 14 stopinj Celzija.
Podobne legende se rojevajo v Pensacoli na Floridi, kjer je bilo sedem stopinj pod ničlo, rokavic, kap in zimskih plaščev pa ni bilo najti niti na bolšjem trgu. Nekateri prebivalci tožijo, da so se preselili na jug prav zato, da bi ubežali takim razmeram, ki jih doživljajo zdaj.
V Chicagu so pri minus 25 stopinjah Celzija skrivali na toplo polarne medvede, tri stopinje pod ničlo pa so namerili tudi v New Orleansu. V Trentonu v New Jerseyju se je temperatura spustila na 27 stopinj Celzija pod ničlo, rekord dneva pa je padel v mraza vajeni Minnesoti, kjer so v kraju Babbitt izmerili minus 38 stopinj Celzija, kar je celo hladneje kot na Marsu ali Antakrtiki.
7. januarja je padel rekord tudi v New Yorku, kjer je bilo nazadnje minus 16 stopinj ob koncu 19. stoletja. V Kentuckyju se je pobegli zapornik predal policiji - samo zato, da ne bi zmrznil.
Zmrznil tudi Pekel
Temperaturni rekordi so padali drug za drugim, vključno v Alabami, Georgii, Tennesseeju, Arkansasu, Michiganu, Marylandu, Ohiu, Pensilvaniji in New Yorku. V mestecu Hell (ang. Pekel, op. a.) v Michiganu so namerili -17 stopinj Celzija, kar je nemudoma sprožilo verižne šale, da je vreme tako slabo, da je celo Pekel zmrznil.

Polarni vrtinec je začel pritiskati proti jugu iz Kanade na osrednjem delu ZDA konec preteklega tedna, v torek pa se je razširil proti vzhodu in nazaj proti severu. Konec tedna se severovzhodu ZDA že obeta krepka otoplitev. V soboto naj bi se v mestu New York temperature dvignile na pomladnih 13 stopinj Celzija. Že danes pa so se v precej "toplejše" jutro zbudili v kraju Duluth v Minnesoti, kjer so namerili 30 stopinj Celzija pod ničlo - kar je sicer le par stopinj več kot v torek, a je bil takrat zaradi vetra občutek kot pri -50.