"Obrazom je šlo dobro, mogoče pa je ravno to šlo komu v nos," je pojasnila Sedlarjeva, ki je prepričana, da so jo odpustili zaradi njene sindikalne dejavnosti, predvsem zaradi opozarjanja na nepravilna ravnanja delodajalca, obenem pa je želela vložiti tožbo za višjo plačo. Foto: BoBo

Sindikat novinarjev Slovenije (SNS) in Društvo novinarjev Slovenije (DNS) "ostro obsojata" izredno odpoved delovnega razmerja glavni in odgovorni urednici revije Obrazi Almi Sedlar.

"Vodstvo Kraterja napadlo novinarsko avtonomijo"
"Zoper Sedlarjevo, ki je bila izpostavljena pri reševanju delovnopravnih in socialnih vprašanj zaposlenih v propadlem podjetju Delo Revije, je direktor vložil celo zasebno tožbo zaradi mobinga. Potezo delodajalca stanovski organizaciji ocenjujeta kot nedopustno dejanje, ker ne gre le za povsem neprimerno ravnanje z zaposlenimi, ampak jo lahko razumemo kot napad na ustavno pravico do sindikalnega delovanja. Takšne poteze so nedvomno poskus discipliniranja novinarjev, ki se niso strinjali z brutalnim znižanjem socialnih pravic nekdanjih zaposlenih v Delo Revijah, s čimer želi delodajalec demonstrativno ustrahovati tudi ostale novinarje," sta zapisali novinarski organizaciji.

Iz družbe Salomon, ki je nosilec blagovne znamke Krater Media, so nam poslali prošnjo za objavo popravka. "V skladu s 26. členom Zakona o medijih, ki v četrtem odstavku govori o zanikanju oziroma popravljanju zatrjevanih napačnih ali neresničnih navedb v objavljenem obvestilu, vas prosimo za objavo odgovora s strani družbe Salomon d.o.o. Ljubljana: V zvezi z objavo o predčasni prekinitvi delovnega razmerja z Almo M. Sedlar, do nedavnega glavno in odgovorno urednico revije Obrazi, ostro zanikamo navedbe, da naj bi bila predčasna odpoved delovnega razmerja z Almo M. Sedlar posledica njene sindikalne dejavnosti, temveč obstajajo utemeljeni in resni razlogi, zaradi katerih je bilo nadaljevanje delovnega razmerja onemogočeno. Zaradi postopka, ki je še v teku in zaradi zagotavljanja varstva osebnih podatkov, ne moremo podati drugih izjav," so zapisali.

Dodali sta še: "Vodstvo skupine Krater je na ta način napadlo tudi novinarsko oziroma uredniško avtonomijo, saj je osnovna socialna varnost nujni pogoj za profesionalno in avtonomno novinarsko delo. DNS in SNS pozivata vse sindikalne centrale, da se do ravnanja, ki postaja v panogi očitno sistemsko, drugod pa je že tako del ustaljene prakse, jasno opredelijo in sprožijo ustrezne postopke. Ravnanje odgovornih v skupini Krater namreč predstavlja nevaren precedens, ki bi lahko v bližnji prihodnosti pomenil vzorec za obračunavanje z novinarji."

"Obrazom je šlo dobro, mogoče pa je ravno to šlo komu v nos"
Po poročanju Večera je Sedlarjeva, sicer tudi članica novinarskega častnega razsodišča, izredno odpoved po uradni obrazložitvi prejela zaradi izvajanja mobinga nad izvršnim direktorjem Krater Medie, ki izdaja Obraze Gregorjem Repičem, zaradi česar je ta zoper njo vložil tudi zasebno tožbo. "Obrazom je šlo dobro, mogoče pa je ravno to šlo komu v nos," je pojasnila Sedlarjeva, ki je prepričana, da so jo odpustili zaradi njene sindikalne dejavnosti, predvsem zaradi opozarjanja na nepravilna ravnanja delodajalca, obenem pa je želela vložiti tožbo za višjo plačo.