Foto: SOJ RTV SLO
Foto: SOJ RTV SLO

Poročila nadzornega sveta za lani, ki ga je podpisal aktualni predsednik sveta Borut Rončević, niso obravnavali. Na seji je bil namreč navzoč le Danilo Tomšič, medtem ko Rončevića ni bilo.

Ker ni bilo niti generalnega direktorja RTV SLO Andreja Graha Whatmougha, je Alenka Jeraj iz SDS-a predlagala, da sejo prestavijo. Vendar predsednica odbora Violeta Tomić njenega predloga ni dala na glasovanje. Tako so člani odbora iz vrst koalicije in SNS-a odšli iz dvorane.

Sedem članov, ki je ostalo, ali tretjina vseh pa je ugotavljalo, da neudeležba vodstva RTV SLO in predsednika nadzornega sveta RTV SLO pomeni nespoštovanje DZ-ja kot zakonodajne veje oblasti.

Prisotni na seji. Foto: DZ/Matija Sušnik
Prisotni na seji. Foto: DZ/Matija Sušnik

Tomšič je bil v predstavitvi poročila kritičen do generalnega direktorja javnega zavoda, ki je, kot je dejal, oviral delo sveta. Vlada je po njegovih besedah skušala s pomočjo nezakonito imenovanih članov nadzornega sveta septembra lani za predsednika sveta imenovati Janeza Čadeža. Svet ga je izvolil 29. septembra, vendar pa Čadež nikoli ni sklical nobene seje sveta, je opomnil.

Člani odbora iz dela opozicije, ki so ostali na seji, so v nadaljevanju izražali zlasti nasprotovanje aktualni vladi pod vodstvom Janeza Janše. Ta si želi podrediti vse podsisteme v državi od policije do medijev, so poudarili.

Predsednica odbora Violeta Tomić. Foto: DZ/Matija Sušnik
Predsednica odbora Violeta Tomić. Foto: DZ/Matija Sušnik

Predsednica odbora Violeta Tomić je dejala, da "imamo opraviti z ljudmi, ki ne spoštujejo niti ustave, niti zakona, niti DZ-ja in niti pravil". "Soočamo se z ugrabljeno državo, ugrabljenimi mediji in ugrabljenimi javnimi servisi," je prepričana.

Sorodna novica Zaposleni na RTV Slovenija opozarjajo na siromašenje programa, stopnjevanje pritiska in politizacijo

"Da je nekaj zelo narobe z vodenjem RTV SLO, so v ponedeljek sporočili tudi novinarji RTV SLO s protestom proti šikaniranju in političnim pritiskom," pa meni Samo Bevk iz SD-ja. Spomnil je na opozorila novinarjev Televizije Slovenija, da je prvi program vse bolj osiromašen, napovedanih novosti v informativnem programu na drugem programu pa še vedno ni.

Marko Bandelli (SAB) je pri tem izrazil veselje, da so novinarji RTV SLO v ponedeljek javno izrazili nestrinjanje s političnimi pritiski na svoje delo. "Volitve v DZ morajo biti čim prej, saj to ne gre več nikamor," je poudaril.

20. redna seja Odbora za kulturo, prenos