Karsten Warholm je edini prehitel Janežiča. Foto: Reuters
Matthew Hudson-Smith je močno upočasnil ritem v ciljni ravnini, vseeno pa je postavil najboljši čas polfinala. Foto: EPA
Arthur Abele je navdušil navijače na olimpijskem stadionu v Berlinu. Foto: Reuters
Andrius Gudžius je bil vse do zadnje serije na drugem mestu, najboljši met pa mu je uspel v idealnem trenutku. Foto: Reuters
Paulina Guba je presenetljivo osvojila zlato v suvanju krogle. Foto: Reuters
Tudi Izrael ima zlato odličje, pritekla ga je Kenijka Chemtai Lonah Salpeter. Foto: Reuters
Janežič: Odprlo se mi je v pravem trenutku
Tek Janežiča v polfinalu na 400 metrov

22-letni Janežič je v tretji polfinalni skupini zasedel drugo mesto in se s 44,93 neposredno uvrstil v finale. Najhitrejši je bil aktualni svetovni prvak na 400 m z ovirami Karsten Warholm (44,91). V finale sta vodili prvi dve mesti v vsaki skupini in še dva najhitrejša dosežka po času. Janežič je imel pred tekom šele četrti čas sezone v skupini.
Favorit za zlato medaljo bo vsekakor Matthew Hudson Smith. Britanec je v prvem polfinalu močno upočasnil že 50 metrov pred ciljem, a vseeno dosegel najboljši čas med vsemi polfinalisti (44,76).

Cilj v finalu le eden – medalja
"Vesel in ponosen sem, da sem razbil tudi svoje lastne dvome in se, po zame slabi sezoni, uvrstil v finale. Tam pa je cilj lahko le eden, to je osvojitev medalje. Vesel in ponosen sem, da sem na največji tekmi drugič v karieri tekel pod 45 sekundami," je bil zadovoljen Vodičan.

Slovenski rekord (44,84) je dosegel 21. julija lani v Monaku, letos pa je pred EP-jem najhitreje tekel 45,38 sekunde. "Trener Rok Predanič mi je rekel, da sem po zelo dobri zimski sezoni pripravljen. Poleti nobene tekme sicer nisem mogel dobro sestaviti. Končno je forma prišla v pravem trenutku. In, evo, finale. Bil sem v zelo močni skupini, konkurenca je letos na 400 m zelo izenačena in vedel sem, da bom moral teči zelo hitro. Trener je rekel, da moram teči hitro prvih 200 m in da imam dovolj moči tudi za zaključek. In tako je tudi bilo," je bil vesel Janežič.

Tik ob Janežiču je bil Warholm, ki na tem prvenstvu teče tudi na 400 m ovire. "Vedel sem, da je Warholm zelo hiter v prvih 200 metrih, ni me ujel hitro in tedaj sem že vedel, da je mogoče to to. Da grem naprej. Le on je prišel v zadnjih 100 m pred mano, malo me je zaskrbelo, ker je Borlee prišel zelo blizu, vendar sem zdržal tudi v finišu," je nastop pospremil slovenski rekorder in dodal, da si ni mislil, da bo iz skupine po mestih prišel v finale.

Trener Predanič mu je dvignil samozavest
Janežič je imel kar veliko težav v poletni sezoni z manjšimi poškodbami in malo je tekmoval. "Trener mi je dajal dodatno samozavest, tudi napovedal je nastop v finalu in s tem ohranjal mojo samozavest. Ta je zdaj po uspešnem polfinalu res na višji ravni kot pred EP-jem. Glava je danes zdržala in na to sem zelo ponosen. Dovolj časa imam zdaj, da se dobro pripravim in dobro nastopim tudi v finalu. Želim še en tako lep in hiter tek," je napovedal Janežič in dodal, da so imeli danes kar srečo, saj je močan popoldanski naliv ohladil ozračje, saj je bilo predtem tudi 37 stopinj Celzija.

Deseterobojec Abele zagotovil Nemčiji prvo zlato
V dvodnevnem tekmovanju deseterobojcev je prvo nemško zlato v Berlinu osvojil Arthur Abele (8.431 točk). Zablestel je v metu kopja, ko je z 68,10 metra prevzel vodstvo in ga zanesljivo zadržal tudi v teku na 1.500 metrov. Abele je z 32 leti postal najstarejši mnogobojski evropski prvak v zgodovini.
Srebro je osvojil Rus Ilja Škurenjov (8.321 točk), bron pa Belorus Vitali Žuk (8.290 točk). Tim Duckworth, ki je vodil po prvem dnevu, je popolnoma odpovedal v zadnjih dveh disciplinah in zadovoljiti se je moral s četrtim mestom. Favorit Kevin Mayer je v torek v skoku v daljino trikrat prestopil. 26-letni Francoz je lani postal svetovni prvak v Londonu, na olimpijskih igrah v Riu pa je bil srebrn.

Izraelka Salpeterjeva zmagala na 10 km
V teku na 10.000 metrov je zmagala Chemtai Lonah Salpeter iz Izraela (31:43,29). Kenijka, ki je leta 2016 dobila izraelsko državljanstvo, je vodila od štarta do cilja. Sledili sta ji Nizozemka Susan Krumins (31:52,55) in Švedinja Meraf Bahta (32:19,34), branilka naslova Yasemin Can iz Turčije pa je omagala v zadnjih kilometrih in zasedla peto mesto.

Gudžius zlat v metu diska, slovo Hartinga s 6. mestom
V metu diska se je s šestim mestom od velikih tekmovanj poslovil Robert Harting (64,33 m). 33-letnega Berlinčana je devet let po njegovem zmagoslavju na olimpijskem stadionu na svetovnem prvenstvu pred devetimi leti pozdravilo več kot 37.000 gledalcev. Zmagal je Litovec Andrius Gudžius (68,46 m). Aktualni svetovni prvak je v zadnji seriji za 23 cm ugnal Šveda Daniela Stahla. Bron je osvojil Avstrijec Lukas Weisshaidinger (65,14 m).

Guba v zadnjem metu ugnala Schwanitzevo
V skoku v daljino je Grk Miltiadis Tentoglou z 8,25 za 12 cm ugnal domačina Fabiana Heinleja, bron je pripadel Ukrajincu Sergiju Nikoforovu (8,13 m). V suvanju krogle pa je Poljakinja Paulina Guba v zadnjem poskusu vrgla zmagovitih 19,33 m in 32-letni domačinki Christini Schwanitz, ki je bila druga z 19,19 m, preprečila, da bi še tretjič zapored postala evropska prvakinja.