Matija Kranjc je z osmim mestom dosegel uvrstitev, ki si je pred odhodom na EP najbrž ni obetal. Foto: Reuters
Maruša Mišmaš
Maruša Mišmaš je v finišu prehitela nekaj tekmic in končala med najboljšo deseterico. Foto: EPA
Maraton
Zadnji dan prvenstva v Zürichu je sijalo sonce. Foto: Reuters
Mahideine Mekhissi Benabbad
Francoz Mahideine Mekhissi Benabbad je v nedeljo vendarle prišel do zlata. V teku na 1.500 m. Podobno kot v četrtek na 3.000 m z zaprekami, kjer je zmagal, a bil nato zaradi slačenja majice pred zadnjo vodno oviro diskvalificiran, je prepričljivo vodil. Tokrat si ni privoščil slačenja, je pa znova dobil rumeni karton zaradi nešportnega obnašanja, saj se je sredi ciljne ravnine skoraj ustavil, pogledal nazaj, visoko dvigal roke in to potem ponovil še dvakrat. Srebro je osvojil branilec naslova Henrik Ingebrigtsen iz Norveške, bron pa Britanec Chris O'Hare. Foto: Reuters
Predsednik AZS-ja Steiner ocenil slovenske nastope
Za konec EP-ja dve uvrstitvi med deset
Pogovor z Marušo Mišmaš po finalu zaprek
Izjemen finiš Francozinje Florie Guei v štafeti 4 x 400 m

30-letni Kranjc je v prvi seriji kopje vrgel 76,95 metra, kar je bil šesti izid. V drugi seriji ni imel veljavnega meta, v tretje pa je kopje pristalo pri 78,27 metra. Z osmim mestom si je tako zagotovil še tri mete, s katerimi pa mu svoje uvrstitve ni uspelo izboljšati. V četrto je vrgel 77,16 metra, v peto in šesto pa je prestopil. Član ljubljanskega Massa je v četrtek v kvalifikacijah že s prvim metom popravil tri leta star državni rekord in prvič v karieri presegel mejo 80 metrov (80,46 m). Tedaj je imel šesti najboljši dosežek.
Zmagal je Finec Antti Ruuskanen (88,01). Drugi je bil Čeh Vitezslav Vesely, branilec naslova in aktualni svetovni prvak (84,79 m), tretji pa drugi Finec Tero Pitkämäki, nekdanji svetovni prvak (84,40 m).
Do konca sezone želi še izboljšati državni rekord

"Načrtoval sem, da bom premagal štiri tekmece in imel vseh šest metov v finalu. Imel sem težavo, ker tehnično nisem mogel metati, kot znam, ker sem si poškodoval koleno. Zato sem metal na silo, kar se je poznalo pri daljavah. Zadovoljen moram biti tako z uvrstitvijo kot celotnim nastopom na EP-ju. Ta uvrstitev in državni rekord sta potrditev dobrega dela, ki ga želim nadaljevati tudi naprej,"
je povedal Kranjc, ki je prvič tekmoval v finalu velikih tekem.
"V finalu sem bil bolj sproščen kot pred kvalifikacijami. Želel sem se boriti, saj sicer zaradi poškodbe kolena na nobeni drugi tekmi ne bi nastopil. Vsake toliko časa mi v kolenu zaskoči, enkrat se mi je celo zgodilo, da skoraj mesec nisem mogel ničesar delati, tudi pri hoji po stopnicah sem imel težave. Tako sem se bal pri vsakem metu, da se ne bi stanje še poslabšalo. Upam, da ni nič hujšega in bom lahko nadaljeval sezono ter še izboljšal državni rekord," je še dodal.
Zelo hiter prvi kilometer
V teku na 3.000 m z zaprekami je prva v cilj prišla Nemka Antje Möldner Schmidt (9:29,43), bronasta na EP-ju pred dvema letoma v Helsinkih. Druga je bila favorizirana Švedinja Charlotta Fougberg (9:30,16), tretja pa Španka Diana Martin (9:30,70). 19-letna Mišmaševa je v petek v kvalifikacijah tekla 9:51,51 in se v finale uvrstila po času.
"Deseto mesto je odličen izid. Pred prvenstvom sem si dejala, da bom, če se uvrstim med deseterico, zelo vesela. Začela sem zelo dobro, držala sem se vodilnih. Prvi kilometer je bil zelo hiter. Tega sprva nisem čutila, po dveh krogih, ko me je malo 'pobralo', pa se je poznalo. Mogoče bi morala še malo stisniti zobe in vztrajati. Načrt je bil, da sem čim bližje vodilnim, ne pa v ospredju, da tečem mirno, da se čim manj prerivam in da čim bolje opravim z vodno oviro. To mi je kar dobro uspelo. Taktika se je dobro izkazala, potrebujem pa še treninge, da bom zdržala do konca z vodilnimi. Mogoče ne bi smela pomisliti, da so v finalu vse veliko starejše in izkušenejše. Iz tega sem se nekaj naučila in čez dve leti se spet vrnem na EP," je dejala Grosupeljčanka. Državni rekord (9:40,49) je postavila 21. junija letos na evropskem reprezentančnem pokalu v Talinu.
Meucci v vodstvo pri 35. kilometru

Evropski prvak v maratonu je dopoldne postal Italijan Daniele Meucci. Vodstvo je prevzel pri 35. kilometru in slavil s časom 2:11:08. Medalji sta osvojila še Poljak Yared Shegumo (2:12:00) in Rus Aleksej Reunkov (2:12:15). Skoraj od začetka maratona je vodil Poljak Marcin Chabowski, ki je imel dolgo minuto prednosti, a malo pred 35. kilometrom mu je popolnoma zmanjkalo moči.
V teku na 5.000 m je Britanec Mo Farah (14:05,82) osvojil še tretji zaporedni evropski naslov na tej razdalji. Španka Ruth Beitia je v skoku v višino z 2,01 metra postavila najboljši izid sezone na svetu.

Čez dve leti bo evropsko prvenstvo v Amsterdamu.