Lewisu Hamiltonu se je v 29. krogu nasmehnila sreča: Nico Rosberg je storil napako in zapeljal s proge, Britanec pa je to izkoristil in zapeljal v vodstvo, ki ga je ohranil do konca. Foto: Reuters

Danes je bilo znova zelo težko, a užival sem vsako sekundo. Zelo sem hvaležen, da na štartu nisem izgubil še več mest.

Lewis Hamilton
Štart v Monzi
Dirko je Hamilton začel zelo slabo, zaradi težav s sistemom ERS je zdrsnil na četrto mesto, a se je hitro pobral in nadoknadil zaostanek za vodilnim Rosbergom. Foto: Reuters
Fernando Alonso
Fernando Alonso je dirko končal ob prvi šikani v 29. krogu. Španec je dirko zaradi tehnične okvare dirkalnika končal prvič po 26. juliju 2009, ko je zaradi okvare na črpalki za gorivo v 15. krogu z renaultom sklenil dirko za VN Madžarske. V Maleziji leta 2010 je sicer njegov ferrari utrpel tehnično okvaro, a je bil dvakratni svetovni prvak vseeno uvrščen v končno razvrstitev, saj je odpeljal 90 odstotkov dirke (odstopil je krog pred koncem). Foto: Reuters
Hamilton najhitrejši tudi v Monzi
Napaka Rosberga v 29. krogu drago stala
Štart dirke F1 za VN Italije

Britancu je uspelo nekoliko zarezati v Rosbergovo prednost v dirkaškem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena, ki pa še vedno znaša 22 točk. Mercedesa sta bila po pričakovanjih razred zase, tretjeuvrščeni Massa je za zmagovalcem zaostal za debelih 25 sekund.

Slabše so se odrezali pri Ferrariju. Najuspešnejše moštvo v zgodovini kraljice motošporta je osvojilo zgolj točki, ki ju je prineslo 9. mesto Kimija Räikkönena, potem ko je Fernando Alonso zaradi odpovedi motorja dirko sklenil v 29. krogu. Španec je prvič po letu 2009 - tedaj je dirkal še za Renault - odstopil zaradi tehnične okvare dirkalnika.

Slab začetek Hamiltona
Dirko je Hamilton, ki si je na sobotnih kvalifikacijah privozil peti 'pole' v sezoni, začel izjemno slabo. Počasi je speljal in izgubil tri mesta, medtem ko je v vodstvo zapeljal Rosberg. Britanec je po radijski zvezi sporočil, da ima težave s sistemom ERS. Slabo se je odrezal tudi Bottas, ki je s tretjega štartnega mesta zdrsnil na osmo mesto, odlično pa sta se odrezala Felipe Massa in predvsem Kevin Magnussen, ki je zapeljal na drugo mesto, a je nato v 5. krogu izgubil boj z Brazilcem, pred zavojem Lesmo ga je prehitel še Hamilton.

Ta je dirkal hitro, na krog je bil približno pol sekunde hitrejši od vodilnega, v 10. krogu se je na koncu štartno-ciljne ravnine spustil v boj z Masso in ga ugnal v šikani. Razlika med Britancem in Nemcem je bila dve sekundi in pol.

Rosberg po prvem postanku prvi
Hamilton ni imel ničesar izgubiti. Po ponesrečenem štartu je dirkal na vse ali nič, iz kroga v krog je manjšal zaostanek za Rosbergom, v 20. krogu je ta znašal le še dobro sekundo. Iz ozadja se je naprej prebijal še Bottas, ki je krog pozneje na koncu štartno-ciljne ravnine prehitel Magnussena in zasedel 4. mesto. To je bil tudi čas prvih postankov, pri katerih je imelo veliko dirkačev - med njimi tudi Vettel in Alonso - težave z zaviranjem ob prihodu v bokse. V 25. krogu je prvi postanek opravil Rosberg, ki se je odločil za tršo različico gum, v istem krogu je po nove gume odšel tudi Bottas, ki je ob vrnitvi na stezo izgubil štiri mesta. Pozornost je bila tedaj namenjena predvsem prvemu postanku Hamiltona, ki pa ob vrnitvi na stezo ni zapeljal pred moštvenega kolega.

Napaka Rosberga drago stala
Vseeno se mu je v 29. krogu nasmehnila sreča - Rosberg je še drugič ob koncu štartno-ciljne ravnine storil napako in zapeljal s steze, kar je hitro izkoristil Hamilton in zapeljal v vodstvo. To je bil tudi krog, ki je zlomil srca Ferrarijevim navijačem, saj je ob koncu štartno-ciljne ravnine odpovedal dirkalnik Alonsu, ki je parkiral ob stezi in vknjižil prvo točkovno ničlo po lanski dirki za VN Indije, ki jo je končal na 11. mestu. Nazadnje je sicer odstopil lani v Maleziji, ko se mu je pod gume zagozdilo odlomljeno sprednje krilce na začetku malezijske preizkušnje v Kuala Lumpurju.

Ricciardo z odlično vožnjo pred Vettla
Do konca dirke se vrstni red pri vrhu ni več spremenil, je bilo pa zelo zanimivo v ozadju, kjer se je naprej uspešno prebijal trikratni zmagovalec letošnjih dirk Ricciardo. Ta je v 40. krogu izkoristil medsebojni obračun Buttona in Sergia Pereza ter z devetega švignil na sedmo mesto, pet krogov pozneje je v šikani po štartno-ciljni ravnini prehitel še Magnussena in začel lov na Vettla, ki je moral mlajšemu moštvenemu kolegu še desetič letos priznati premoč. Avstralec je bil peti, Vettel šesti.