Sidney Crosby je bil tako kot lani izbran za najboljšega igralca finalne serije. Foto: Reuters
Pittsburgh je v letošnjem finalu prvič slavil na gostovanju. Vseh pet naslovov v Ligi NHL so Pingvini proslavili na gostujočem ledu. Foto: Reuters
Tako je Patric Hornqvist premagal Pekko Rinneja. Foto: Reuters
Pittsburgh ubranil naslov v Ligi NHL
Pittsburghu petič Stanleyjev pokal

ali prva ekipa po 19 letih, ki je ubranila naslov v Ligi NHL.

Mreži sta mirovali vse do predzadnje minute, ko je 95 sekund pred koncem Pingvine v vodstvo povedel Patric Hornqvist. Zmago je 14 sekund pred zaključno sireno z golom v prazno mrežo potrdil Carl Hagelin.

V ameriških poklicnih športih je nazadnje naslov uspelo ubraniti košarkarjem Miamija leta 2013, v Ligi NHL pa Detroitu leta 1998. Pittsburgh je naslov osvojil petič in se je na šestem mestu večne lestvice izenačil z Edmontonom, ki sta ga takrat vodila Wayne Gretzky in Mark Messier.

"Vse leto smo vedeli, da bo težko, toda bili smo kos izzivu. Imeli smo veliko poškodb, vendar smo vedno našli pot naprej," je povedal Crosby, ki je bil izbran za najkoristnejšega igralca finala. V njem je prispeval gol in šest podaj. Več točk v končnici je zbral le njegov soigralec Jevgenij Malkin (28:27).

Nashville je prvič v končnici izgubil tekmo na domačem ledu v rednem delu. Odločil je Hornqvist, ki je dobil odbiti plošček po strelu z modre črte in ga za golom od leve rame vratarja Pekke Rinneja (27 obramb) poslal v mrežo. "Vsekakor bo to najbolj pomemben gol v moji karieri. Za vedno bo vpisan v mojem srcu," je povedal Hornqvist.

Predatorji so sicer premagali Matta Murrayja (27 obramb) na začetku druge tretjine, vendar so sodniki kljub silovitim protestom igralcev in navijačev zadetek razveljavili.

Šesta tekma:
NASHVILLE - PITTSBURGH 2:4
0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Hornqvist 59., Hagelin 60.

Obrambe: Rinne 27; Murray 27.

Izid v zmagah je v krepkem tisku; igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.