Elia Viviani, ki je leta 2011 na Dirki po Sloveniji dobil prolog, je v Novem mestu po šprintu slavil zmago na 4. etapi. Foto: Aleš Fevžer
Tiago Machado
Tiago Machado je slavil največjo zmago kariere. Foto: Aleš Fevžer
Klemen Štimulak
Slovenske etapne zmage na domači dirki ni bilo, nekaj utehe pa pomeni modra majica Klemna Štimulaka za točkovanje gorskih ciljev. Foto: Aleš Fevžer
Dirka po Sloveniji, reportaža s četrte etape
Koren pomagal Vivianiju do etapne zmage
Na Dirki po Sloveniji portugalsko slavje

Zmagovalec dirke je Tiago Machado.

Zadnja etapa od Škofje Loke do Novega mesta (153 km) je bila zelo hitra, saj je bila povprečna hitrost 45 km/h. Na koncu so kolesarji prevozili pet krogov v Novem mestu. Kljub nekaterim pobegom je odločal šprint glavnine, v katerem je Viviani, član Cannondala, napadel 50 metrov pred ciljem in ugnal mladega Romuna pri ekipi Vini Fantini-Nippo Eduarda Grosuja. Favorizirani Michael Matthews, zmagovalec prve etape in dobitnik majice za najboljšega šprinterja, je bil tretji, Borut Božič pa četrti.

Največji uspeh Machada
28-letni Tiago Machado, kolesar ekipe NetApp Endura, je nadzoroval položaj in ubranil rumeno majico. Postal je prvi Portugalec z zmago na Dirki po Sloveniji. Največji uspeh v karieri si je priboril po zaslugi sobotne kraljevske etape s ciljnim vzponom na Tri kralje, ko je osvojil drugo mesto, kar je bilo dovolj, da je oblekel majico vodilne.

Primerjava z Realom
"Ekipa je danes naredila vse, kar je bilo potrebno. Zelo homogena ekipa smo in to prinaša rezultate - kot pri nogometu. Ko je imel Real Madrid največje zvezdnike na svetu, ni osvojil Lige prvakov. Dosegel sem največji uspeh v karieri, upam, da ne zadnjega. Zmage nisem pričakoval, saj sem na dirko prišel neposredno s treninga, saj si želim biti uspešen na državnem prvenstvu, še bolj pa na Touru, za katerega je naša ekipa dobila povabilo. Stavil sem na tretjo etapo, saj sem v klanec sposoben dobre vožnje, uspelo mi je," je dejal navijač Benfice, ki obožuje slovenskega reprezentančnega vratarja Jana Oblaka in si želi, da bi Škofjeločan v Lizboni ostal še nekaj sezon.

Koren na Tour de France z dobrimi občutki
V skupnem seštevku je bil najboljši slovenski kolesar Kristjan Koren četrti. "Želel sem si uvrstitve med najboljših deset, na koncu mi ni veliko manjkalo, da bi se uvrstil na stopničke. Preprosto v vožnji v klanec nisem dovolj dober, da bi napadel sam vrh, še posebno ker nisem imel prave pomoči. A tudi četrto mesto je lep uspeh, pokazal sem, da sem pred Tourom v dobri formi." Klemen Štimulak je dobitnik modre majice za točkovanje gorskih ciljev. Štimulak je bil na zadnji etapi del ubežne peterice in je dobil še dva gorska cilja (Slivna in Bogenšperk).

Štimulak rešil čast Adrie Mobila
"Po profilu je bila zadnja etapa lahka, v resnici pa zelo težka, saj sem bil v begu in sem se namučil. Nisem načrtoval, da lahko osvojim modro majico, toda včeraj, ko je dirka potekala po mojih domačih krajih, sem rekel, da bom poskusil in uspelo mi je," je za Val 202 povedal "pridni ubežnik" Štimulak, ki je rešil čast Adrie Mobila. Novomeški ekipi lanske zmage ni uspelo ubraniti - Radoslav Rogina je bil skupno 15.

35. K. FAJT           SLO       12:01

Dirko po Švici je tretjič zapored dobil 27-letni Portugalec Rui Costa, za katerega je to prva zmaga v mavrični majici. Svetovni prvak je na zadnji etapi z 20-kilometrskim ciljnim vzponom na Saas Fee (etapa je bila s štirimi gorskimi cilji verjetno še težja kot kraljevska osma etapa) opravil s konkurenco in imel v cilju 14 sekund prednosti pred Nizozemcem Baukejem Mollemo, ki je tudi v skupnem seštevku končal na drugem mestu. Edini slovenski predstavnik Luka Mezgec je na zadnji etapi odstopil.